O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkachilik ilmiy-tadqiqot instituti mutaxassislari kartoshkachilik sohasiga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha bir qator ilmiy izlanishlarni olib bormoqda. Bunday yondashuv kartoshkani mahalliy sharoitga moslashtirish jarayonini faollashtirishga imkon beradi. Institut olimlari tomonidan har bir hududning tuproq-iqlim sharoitiga mos keladigan, kasallikka, issiqqa, qurg‘oqchilikka chidamli ertaki, o‘rtaki va kechki yuqori hosil beradigan kartoshka navlarini yaratishga alohida eʼtibor berilmoqda.
Navlar haqida
Bugungi kunda respublikada ekish uchun tavsiya etilgan va qishloq xo‘jaligi ekinlari davlat reestriga kiritilgan kartoshkaning 131 ga yaqin navlari bo‘lib, shundan, 19 ta navi mahalliy ilmiy-tadqiqot institutlari tomonidan yaratilgan. Ushbu 19 navdan 11 tasi Sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkachilik ITI navlari hisoblanadi. Bular kartoshkaning “To‘yimli” (1995-y.), “Aqrab” (1996-y.), “Diyora” (2008-y.), “Ko‘ksaroy” (2011- y.), “Serhosil” (2011-y.), “Pskom” (2012-y.), “Sarnav” (2012-y.), “Umid 2” (2013-y.), “Baraka” (2016-y.), “Feruza” (2019-y.), “Bog‘izag‘on” (2020-y) navlaridir. Ular institut seleksioner olimlarining ko‘p yillik tadqiqotlari va hamkorligi natijasida ixtiro qilinib, ekish uchun tavsiya etilgan va Davlat reestriga kiritilgan. Shuningdek, institutning Biotexnologiya laboratoriyasida 10 dan ziyod mahalliy kartoshka navlari mikrotuganaklari in-vitro usulida yetishtirilmoqda.
Taʼkidlash kerak, bugungi kunda institutda 200 dan ortiq kartoshka genofondi tirik holatda saqlab kelinmoqda. Ushbu genofondda mahalliy navlar bilan bir qatorda Gollandiya, Germaniya, Fransiya, Janubiy Koreya, Vengriya, Xitoy, Rossiya, Belorussiya singari davlatlar navlari ham bor.
Xalqaro hamkorlik
Sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkachilik ITI quyidagi tashkilotlar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan:
– Rossiya Federatsiyasining A.G.Lorx nomidagi Butunrossiya kartoshkachilik xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti;
– Belorussiya Milliy Fanlar akademiyasining Kartoshkachilik va meva-sabzavotchilik ilmiy-amaliy markazi;
– Xitoyning Zhengbei bayuan potato development Co. LTD kompaniyasi;
– Vengriyaning “Hungarian University of Agriculture and Life Sciences – Potato Research Center” markazi.
Har yili dunyoning 150 dan ortiq mamlakatida 376,9 mln tonnadan ortiq kartoshka yetishtiriladi. Eng yirik ishlab chiqaruvchi davlatlar Xitoy, Hindiston, Rossiya, Ukraina, AQSH, Germaniya, Bangladesh, Polsha, Fransiya va Gollandiya davlatlari hisoblanadi. O‘zbekiston ushbu davlatlar orasida 23-o‘rinni egallaydi.
O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi Multimedia markazi tomonidan vazirlikning Sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkachilik ilmiy-tadqiqot instituti maʼlumoti asosida tayyorlandi.

Что сегодня происходит в научно-исследовательских институтах в сфере развития картофелеводства рассказываем в нашем материале.
Специалисты Научно-исследовательского института овощебахчевых культур и картофеля при Министерстве сельского хозяйства РУ ведут работы по внедрению современных технологий в развитие картофелеводства. Такой подход позволит ускорить процесс приспособления картофеля к местным условиям. Особое внимание, в соответствии с почвенно-климатическими условиями наших регионов, ученые института уделяют выведению раннеспелых, среднеспелых, позднеспелых, высокоурожайных, а также устойчивых к болезням, жаре и засухе сортам картофеля.
О сортах в цифрах
На сегодняшний день насчитывается 131 сорт картофеля, которые рекомендованы к посадке в нашей стране и эти сорта уже включены в государственный реестр сельскохозяйственных культур. Из 131 сорта, 19 – созданы местными научно-исследовательскими институтами. В частности, 11 из этих 19 сортов созданы непосредственно НИИ овощебахчевых культур и картофеля. Среди них: «Туйимли» (1995 г.), «Акраб» (1996 г.), «Диёра» (2008 г.), «Куксарой» (2011 г.), «Серхосил» (2011 г.), «Пском» (2012 г.), «Сарнав» (2012 г.), «Умид 2» (2013 г), «Барака» (2016 г.), «Феруза» (2019 г.), «Богизагон» (2020 г.). Эти сорта были выведены в результате многолетних исследований научных работников в сотрудничестве с селекционерами института, а после были рекомендованы к посадке и внесены в Госреестр. Также, в лаборатории Института биотехнологии, клубни более чем 10 местных сортов картофеля выращиваются в лабораториях in-vitro.
Важно отметить, что сегодня в институте сохраняется генофонд более чем 200 сортов картофеля. В генофонд, помимо местных сортов, вошли и сорта из других стран (Нидерланды, Германия, Франция, Южная Корея, Венгрия, Китай, Россия, Беларусь).
Сотрудничество с организациями других стран
НИИ овощебахчевых культур и картофеля Узбекистана наладил сотрудничество со следующими зарубежными организациями:
– Всероссийский научно-исследовательский институт картофельного хозяйства имени А.Г. Лорха;
– Научно-практический центр национальной академии наук Беларуси по картофелеводству и плодоовощеводству;
– Китайская компания Zhengbei bayuan potato development Co. LTD;
– Венгерский центр «Hungarian University of Agriculture and Life Sciences – Potato Research Center».
Ежегодно в более чем 150 странах мира выращивается более 376,9 млн тонн картофеля. Крупнейшими производителями выступают Китай, Индия, Россия, Украина, США, Германия, Бангладеш, Польша, Франция и Нидерланды. Узбекистан в этой цепочке занимает 23-е место.
Подготовлено Мультимедиа центром Минсельхоза РУ по информации Научно-исследовательского института овощебахчевых культур и картофеля при Минселхозе РУ.