14-mart kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida Qishloq xo‘jaligi vazirligi axborot xizmati rahbari Nigora Xodjayeva ishtirokida yog‘ingarchilikning qishloq xo‘jaligi ekinlariga ta’siri haqida brifing bo‘lib o‘tdi.
O‘zgidrometeorologiya ma’lumotlarga ko‘ra, mart oyining ilk o‘n besh kunligida ketma – ket yog‘ingarchiliklar bo‘lishi hisobiga Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyatida 12-15 mm, Farg‘ona vodiysi viloyatlarida 18-20 mm, respublikaning qolgan hududlarida 20-40 mm, tog‘li va tog‘oldi hududlarda 50-60 mm dan ortiqroq yog‘ingarchilik kuzatildi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi axborot xizmati rahbari Nigora Xodjayevaning ma’lum qilishicha, mart oyining birinchi o‘n besh kunligida tuproqning 10 sm chuqurligida harorat o‘rtacha 7 daraja iliqni ko‘rsatdi. Ya’ni, ertalab soat 5 da 6 daraja, kech soat 17 da 8 darajaga teng bo‘lgan. Bundan tashqari tinimsiz yog‘gan yomg‘ir qishloq xo‘jaligining boshqa tarmoqlariga ham ta’sir ko‘rsatdi.
Boshoqli don yetishtirishda:
– yog‘ingarchilik miqdorining ko‘p bo‘lishi o‘simlikka berilgan azotli, fosforli va kaliyli mineral o‘g‘itlarning to‘liq o‘simlik tomonidan o‘zlashtirilishi hamda tuproqda namlik zaxirasi to‘planishi;
– parvarishlanayotgan boshoqli don ekinlari hamda lalmikor hududlardagi qishloq xo‘jaligi ekinlarining o‘sishi va rivojlanishi;
– tuproqda namlikning yetarli bo‘lishi va havo haroratining past bo‘lishi, boshoqli don ekinlarining qo‘shimcha poya hosil qilishiga sabab bo‘ladi.
Shuningdek, tuproqning haydov qatlami namga to‘yinadi, g‘alla maydonlarining har gektariga bir marta sug‘orish uchun sarflanadigan 750-900 metr kub suv iqtisod qilinadi. Buning hisobiga suv omborlariga yillik iste’mol uchun suv zaxiralari yig‘iladi.
Bugungi kundagi ob-havo sharoiti qishloq xo‘jaligi ekinlariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinmi?
Gʻalla maydonlarida erta bahorgi azotli o‘g‘itlar bilan oziqlantirilgan bo‘lsa rivoji tezlashadi, ammo ozuqa yetarli bo‘lmagan maydonlarda g‘alla nihollarining rivoji susayadi hamda unib o‘sishga quvvat yetmaganidan sarg‘ayib ketish ehtimoli mavjud.
Erta bahorda havoning nisbiy namligi 60 foizdan yuqori bo‘lib, o‘rtacha kunlik havo harorati 7-15 daraja iliq bo‘lganda, sariq zang kasalligi, agar ushbu namlikda o‘rtacha kunlik havo harorati 15-25 daraja bo‘lganda esa qo‘ng‘ir zang kasalligi keng tarqalishiga sharoit yaratiladi.
Seryog‘in kelgan yillarda g‘allazorlarda zamburug‘li kasalliklar (sariq va qo‘ng‘ir zang, un shudring, septarioz, ildiz chirish) keng tarqalishi ko‘p yillik tajribalarda kuzatilgan.
Erta bahordagi yetarli namlik va nisbatan issiq ob-havo g‘allazorlarda begona o‘tlarning jadal rivojlanishiga olib keladi.
Tinimsiz yog‘ingarchilik kuzatilganda boshoqli don yetishtirishda qanday choralar ko‘rilishi zarur?
Gʻalla maydonlarida sug‘orishni tartibga solish lozim. Agarda sug‘orishga e’tiborsizlik qilinadigan bo‘lsa, dala sharoitida namlik yuqori bo‘lib, g‘alla maydonlarida zamburug‘li kasalliklar va turli xil begona o‘tlarning rivojlanishiga imkon yaratiladi.
Sizot suvlari yaqin joylashgan hamda havoning nisbiy namligi yuqori bo‘lgan hududlarda kasalliklarning oldini olish uchun doimiy kuzatuv ishlari olib boriladi.
Respublika hududlarida bugungi kun sharoitida, g‘allachilikdagi zararni oldini olish maqsadida zang va boshqa kasalliklarga, begona o‘tlarga hamda zararkunanda hasharotlarga qarshi kimyoviy kurashish uchun 1,5-2 marta to‘liq ishlov berishga yetarli kimyoviy vositalar zaxirasi yaratilgan. Dalaga chiqish imkoniyati bo‘lishi bilan g‘alla maydonlarida to‘liq profilaktik ishlov berish ishlari amalga oshiriladi.
Chigit yetishtirishdagi ta’siri va ko‘riladigan choralar:
Mart oyida ob-havo seryog‘in kelganda chigit ekish ishlari qanday tashkil etiladi?
Tuproqda namlikning me’yordan ko‘p to‘planishi chigit ekiladigan maydonlarda tuproqning namlik rejimiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Ayniqsa, chigit ekish uchun kuzda shudgor qilib qo‘yilgan maydonlarda yerda namlik zaxirasi oshib, chigitni tuproqning tabiiy namligida undirib olish imkonini beradi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm, Buxoro, Navoiy, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarining 440 ming gektardan ortiq sho‘ri yuviladigan paxta maydonlarida bahorgi yog‘in-sochin suvlaridan sho‘r yuvish ishlarida foydalanish yaxshi samara beradi.
Bunda, tuproqning mexanik tarkibi va yerlarning sho‘rlanish darajasidan kelib chiqib, sho‘r yuvish uchun olingan pollar yomg‘ir va sel suvlari bilan to‘lib, qariyb bir martagacha sho‘r yuvish uchun sarflanadigan daryo suvlarini tejalishiga erishiladi.
Bundan tashqari, respublika bo‘yicha 332 ming gektar pushta olib, nam suvi berib chigit ekiladigan Qashqadaryo, Surxondaryo, Andijon, Namangan, Jizzax, Farg‘ona, Samarqand va Navoiy viloyatlari hududlarida kuzda va erta bahorda olib qo‘yilgan pushtalar yomg‘ir suvi bilan to‘lib, tabiiy namlik zaxirasi yaratiladi.
Lekin, ketma-ket yog‘in yog‘ishi hisobiga bahorgi dalada bajariladigan agrotexnik tadbirlar: yer tekislash, pushta olish, pushtani sug‘orish, ekish oldi yerga ishlov berish (boronalash) va ekish ishlarini maqbul muddatlardan kechikadi.
– bunday paytlarda chigit ekishda dehqon va fermerlar, ko‘p yillik tajribaga ega bo‘lgan olim va mutaxassislar tavsiyalariga hamda ilg‘or tajribalariga tayangan holda ishlarni tashkil qilishlari kerak bo‘ladi;
– paxta-to‘qimachilik klasterlari va fermer xo‘jaliklari rahbarlari ushbu yog‘ingarchiliklardan keyin har bir hududning tuproq-iqlim sharoitini inobatga olib chigit ekishga yer tayyorlash va chigit ekishni optimal muddatlarda hamda sifatli o‘tkazishga alohida e’tibor qaratishlari lozim;
– bahorning iliq kunlarida chigit ekish ishlari bir kunga kechiktirilsa, tuproqning 1 sm dagi namligi, agar 3-4 kunga kechiktirilsa, 3-4 sm qatlamidagi namlik ko‘tarilib (bug‘lanib) ketadi.
Bog‘ va tokzorlarga ta’siri va ko‘riladigan choralar:
Mevali bog‘ va daraxtlar hamda tokzorlarga yog‘ingarchilikning ta’siri qanday?
Respublikamizda barcha toifa xo‘jaliklarida jami 337 ming gektar bog‘lar va 182 ming gektar uzumzorlar mavjud. Tinimsiz har kuni yog‘ayotgan yomg‘ir bugungi kunda gullash fazasiga kirgan o‘rik, shaftoli, bodom bog‘lari hosildorligiga zarar yetkazmaydi. Faqat changlanish muddatini sekinlashtirishi mumkin. Qolgan mevali bog‘larimiz bugungi kunda gullash fazasida emasligi sababli zarari kuzatilmaydi.

14 марта в Агентстве информации и массовых коммуникаций был проведен брифинг о влиянии осадков на сельскохозяйственные культуры с участием начальника информационной службы Министерства сельского хозайства Нигоры Ходжаевой.
По данным Узгидромета, в первой половине марта в Республике Каракалпакстан, Хорезмской области наблюдалось 12-15 мм осадков, в Ферганской долине — 18-20 мм, на остальной территории страны — 20-40 мм, в горных и предгорных районах более 50-60 мм.
По словам начальника информационной службы Минсельхоза Нигоры Ходжаевой, в первой половине марта в почве на глубине 10 см температура в среднем составляла семь градусов тепла. То есть, в пять утра было шесть градусов, а в пять вечера восемь градусов. Кроме того, непрекращающиеся дожди оказали влияние и на другие отрасли сельского хозяйства.
По выращиванию зерновых:
— высокий уровень осадков приводит к полному поглощению растениями азотных, фосфорных и калийных минеральных удобрений и накоплению запасов влаги в почве;
— росту и развитию выращиваемых зерновых культур, а также сельскохозяйственных культур на богарных землях;
— достаточное увлажнение почвы и низкая температура воздуха приводят к образованию дополнительных стеблей зерновых культур.
Также влагой насыщается пахотный слой почвы, при этом удаётся сэкономить 750-900 кубометров воды, которые расходуются на один полив одного гектара зернового поля. За счет этого в водоемах собираются запасы воды для годового потребления.
Могут ли сегодняшние погодные условия негативно сказаться на сельскохозяйственных культурах?
На участках, где зерно подкармливают ранневесенними азотными удобрениями, рост ускоряется, но на участках с недостаточным питанием замедляется рост всходов зерна и возникает вероятность их пожелтения из-за отсутствия питательных веществ.
Ранней весной при относительной влажности воздуха выше 60 процентов и среднесуточной температуре 7-15 градусов создается условие для развития заболевания желтой ржавчиной, а при среднесуточной температуре воздуха 15-25 градусов при этой влажности — бурой ржавчины.
Многолетние опыты показали, что в годы с большим количеством осадков наблюдается широкое распространение грибковых болезней (желтая и бурая ржавчины, мучная роса, септариоз, корневые гнили) на зерновых полях.
Достаточная влажность и относительно теплая погода ранней весной приводят к бурному росту сорняков на полях.
Какие меры следует принять при возделывании зерновых культур при непрерывных осадках?
На зерновых полях следует регулировать орошение. Если пренебречь поливом, влажность на полях будет высокой, что приведет к развитию грибковых заболеваний и приросту различных сорняков на зерновых полях.
На территориях с близким расположением грунтовых вод и высокой относительной влажностью проводят регулярный контроль для предупреждения заболеваний.
На сегодняшний день в регионах республики создан достаточный запас химических средств для полной обработки химическими средствами в 1,5-2 раза зерновых полей, в целях борьбы с ржавчиной и другими болезнями, сорняками и вредителями. На зерновых полях будет проведена полная профилактическая обработка почвы с возможностью подъезда к полям.
Воздействие на семена хлопчатника и меры, которые необходимо предпринять:
Как организовываются работы по посеву семян хлопчатника в марте при продолжительной дождливой погоде?
Избыточное накопление влаги в почве положительно сказывается на почве, где будут сажать семена хлопчатника. Особенно на вспаханных осенью участках увеличивается запас влаги в почве, и семена всходят при естественной влажности почвы.
В Республике Каракалпакстан, Хорезмской, Бухарской, Навоийской, Джизакской и Сырдарьинской областях на более 440 тыс. га засоленных хлопковых полях используется метод промывки весенними дождевыми водами.
При этом, в зависимости от механического состава грунта и степени засоления грунта, палы, где ведется работа по солевой промывке, заполняются дождевой и селевой водой, тем самым экономится речная вода, используемая для одноразового солевого промыва.
Кроме того, 332 тысячи гектаров хлопковых полей в Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Андижанской, Наманганской, Джизакской, Ферганской, Самаркандской и Навоийской областях осенью и ранней весной наполняться дождевой водой, создавая естественный запас влаги.
Однако из-за непрерывных дождей проводить агротехнические мероприятия, на весеннем поле становится невозможным в оптимальные сроки: выравнивание, вспашка и полив плугов, предпосевная обработка почвы (борона) и посев.
— В таких случаях фермерам придется организовывать работу на основе рекомендаций и передового опыта ученых и специалистов с многолетним опытом;
— Руководители хлопково-текстильных кластеров и фермерских хозяйств после таких дождей должны особое внимание уделять подготовке земель к посеву семян хлопчатника с учетом почвенно-климатических условий каждого региона, а также в оптимальные сроки и качественно проводить работы по посеву;
— В теплые весенние дни при задержке посева семян на сутки влага в почве испаряется на 1 см слоя, при задержке на 3-4 дня влага на 3-4 см.
Влияние на сады и виноградники и меры, которые необходимо предпринять:
Каково влияние осадков на сады, деревья и виноградники?
Всего во всех категориях хозяйств по республике насчитывается 337 тысячи гектаров садов и 182 тысячи гектаров виноградников. Непрекращающиеся ежедневные дожди не вредят продуктивности абрикосовых, персиковых и миндальных садов, которые сегодня вступили в фазу цветения. Могут только замедлить период опыления. Остальные наши сады не пострадают, так как на сегодня они не вошли еще в фазу цветения.
88 тысячи гектаров новых садов и 75 тысячи гектаров виноградников за последние 2020-2021 годы имеют большие возможности для хорошего развития корневой системы благодаря влажности почвы. Особенно это обеспечивает запасы подземных вод в садах на богарных землях.