2021-yil 13-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligiga Qozog‘istonning “K-Agro” agroxoldingi delegatsiyasi tashrif buyurdi. Xorijiy mehmonlar vazir Jamshid Xodjayev hamda vazirlik vakillari bilan muloqot o‘tkazdi.
Uchrashuv doirasida O‘zbekiston Respublikasi hududida intensiv meva-sabzavotchilikni rivojlantirish sohasiga Qozog‘iston investitsiyalarini jalb etish masalalari muhokama etildi.
Muzokaralar yakunida intensiv meva-sabzavotchilikni rivojlantirish yo‘nalishida taklif etilayotgan loyihalarni batafsil o‘rganish uchun ishchi guruhini tashkil etishga kelishib olindi.
Tashrif doirasida Qozog‘iston delegatsiyasi vakillari, shuningdek, Toshkent viloyatidagi “Golden Dried Fruits” kompaniyasi faoliyati, “TNA-Agroinvest” korxonasidagi pomidor yetishtirish jarayoni bilan yaqindan tanishdi.
Bundan tashqari, qozog‘istonlik mehmonlar Samarqand viloyatidagi bog‘ plantatsiyalari hamda eksport mahsulotlarini yetkazib berishga ixtisoslashgan qayta ishlash korxonalarida bo‘ldi.

13 декабря 2021 года делегация казахстанского агрохолдинга K-Agro посетила Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан. Иностранные гости встретились с министром Жамшидом Ходжаевым и представителями министерства.
В ходе встречи были обсуждены вопросы привлечения казахстанских инвестиций в развитие интенсивного плодоовощеводства на территории Республики Узбекистан.
По итогам переговоров было решено создать рабочую группу для детального изучения предлагаемых проектов в области интенсивного развития плодоовощной продукции.
В ходе визита казахстанская делегация также ознакомилась с деятельностью компании «Golden Dried Fruits» и процессом выращивания томатов на предприятии «TNA-Agroinvest» в Ташкентской области.
Кроме того, гости из Казахстана посетили садовые плантации Самаркандской области и перерабатывающие предприятия, специализирующиеся на поставках экспортной продукции.