Suv resurslarinidan maqsadli va oqilona foydalanish bo‘yicha Suv xo‘jaligi vazirligi bilan hamkorlikda ishlarni amalga oshirish;
Meteorologik ma‘lumotlarni shu jumladan yer usti suvlariga (ta‘biiy suv oqimlari) oid prognoz ko‘rsatkichlarini “O‘zgirdomet” markazidan olish va tahlil qilish;
Barcha yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan suv manbalaridagi suv resurslaridan foydalanish va iste‘mol qilinishini hisobga olinishini ta‘minlash;
Ilmiy texnika ishlarini ishlab chiqishni, fan va texnika yutuqlari hamda ilg‘or tajribalarni joriy qilishda ishtirok etish;
Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarida vakolat doirasidagi vazifalar ko‘rib chiqilishi va muhokama etilishi jarayonida vazirlik vakili sifatida ishtirok etish.

Задачи и функции отдела:
– получение и анализ метеорологических данных, в том числе прогнозных данных по поверхностным водам (природным стокам) от Центра «Узгирдомет»;
– обеспечение ведения учета всеми юридическими и физическими лицами использования и потребления водных ресурсов в водных источниках;
– участие в развитии научно-технической работы, внедрение научно-технических достижений и передового опыта;
– участие в качестве представителя министерства в рассмотрении и обсуждении задач, входящих в компетенцию органов государственной власти и управления.