O‘zbekiston Respublikasi va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi Moliyalashtirish to‘g’risidagi bitimga binoan O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligining quyi tuzilmalari tomonidan Xalqaro tiklanish va taraqqiyot banki ishtirokida 1-komponent “Qishloq xo‘jaligiga texnik ko‘mak” doirasida amalga oshirilayotgan «O‘zbekiston Respublikasida meva-sabzavot sektorini rivojlantirish» loyihasiga 19,5 million yevro mablag jalb etildi. Loyiha 8 yilga (2015-2023) mo‘ljallangan bo‘lib, qishloq xo‘jaligi marketingi xizmatlarini qo‘llab-quvvatlash, seleksiya, urug‘chilik va o‘simliklarni himoya qilish sohasida ilmiy-tadqiqotlar imkoniyatlarini takomillashtirish, shuningdek, mahsulotning xalqaro sifat standartlarini joriy etish asosida meva-sabzavotchilik sektorining samaradorligi va daromadliligini oshirishga qaratilgan.
2021-yil 4-noyabr kuni Qishloq xo‘jaligida bilim, innovatsiya va xizmatlar AKIS markazida “O‘zbekiston Respublikasida meva-sabzavotchilik sektorini rivojlantirish” loyihasi tomonidan oraliq hisobot tadbiri o‘tkazildi. Loyihani amalga oshirishga jalb qilingan xalqaro va mahalliy maslahatchilar bajarilgan ishlar va kelgusi qadamlar haqida so‘zlab berishdi. Asosiy spikerlar:
- Elza Shampu (Fransiya), Sofreko (Fransiya) konsalting kompaniyasi rahbari;
- Norjigit Nishonov (O‘zbekiston), Global Gap standarti bo‘yicha bosh ekspert;
- Tom Kanningem (Irlandiya), ishchi guruh rahbari va loyihaning bosh agronomi;
- D-r Rujjjero Malossi (Italiya), o‘rim-yig‘imdan keyingi qayta ishlash va saqlash bo‘yicha bosh mutaxassis;
- D-r Hamdino Ahmad (Misr), sabzavot ekinlarini yetishtirish bo‘yicha mutaxassis.
Bundan tashqari, ishtirokchilar O‘zbekistonda meva-sabzavotchik sektorining hozirgi holati, meva-sabzavot mahsulotlarini sotish bozorlarini diversifikasiyalash, shuningdek, istiqbolli mega-sabzavot ekinlari, mahalliy seleksiya va uning tashqi bozorlardagi pozitsiyasi kabi masalalarni muhokama qilishdi. Iqtisodiyot rivojlanishiga turtki beruvchi biznes sektorining roli alohida muhokama qilindi.
Tabiiy resurslarning tugab borishi sharoitida oziq-ovqatga nisbatan oshib borayotgan ehtiyojini qondirish – bugungi kunda global miqyosdagi eng dolzarb muammolardan biri. FAO ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi o‘ttiz yil ichida qishloq xo‘jaligi ekinlari maydonlari dunyo bo‘yicha atigi bir necha foizga oshgan, bunda meva-sabzavot va kartoshka ekin maydonlari 50 foizga ko‘paygan.
Mamlakatimizda oziq-ovqat xavfsizligi masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda. Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash – xorijiy tashkilotlar va ekspertlar ishtirokida Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan hamda Prezident Farmoni bilan 2019-yilda tasdiqlangan “O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2020 — 2030-yillarga mo‘ljallangan strategiyasi”da ko‘rsatilgan 9 ta ustuvor yo‘nalishlardan biridir.
O‘tgan asrning boshida qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish asosan paxta yetishtirishga yo‘naltirilgan bo‘lib, bu o‘z navbatida agrar ishlab chiqarishning boshqa yo‘nalishlariga o‘z ta’sirini o‘tkazgan va meva-sabzavot sektorining o‘sishi hamda diversifikatsiya qilinishiga to‘sqinlik qilgan. Aholi sonining o‘sishi fonida yer va suv resurslarining cheklangan hajmi yangi mexanizmlarni ishlab chiqish, resurs tejamkor texnologiyalarni joriy etish, agrar ishlab chiqarishning tuzilmasi va formatini o‘zgarish hisobiga agrar sohani jadal rivojlantirishni talab qildi.
Bularning barchasi agrar sektorni rivojlantirish bo‘yicha global islohotlarga turtki bo‘ldi. Ushbu jarayonda xalqaro tajribani o‘rganish, xorijiy mutaxassislar va investitsiyalarni, shuningdek, mahalliy xususiy sektorni jalb qilish muhim rol o‘ynaydi.

В соответствии с Соглашением о финансировании между Республикой Узбекистан и Европейским Союзом грантовые средства в размере 19,5 млн. евро привлечены в проект «Развитие сектора плодоовощеводства в Республике Узбекистан», реализуемый подведомственными структурами Минсельхоза РУ при участии Международного банка реконструкции и развития в рамках Компонента 1 «Техническая помощь сельскому хозяйству». Проект рассчитан на 8 лет (2015-2023 годы) и направлен на повышение продуктивности и прибыльности плодоовощного сектора на базе поддержки услуг сельскохозяйственного маркетинга, совершенствования научно-исследовательского потенциала в области селекции, семеноводства и защиты растений, а также внедрения международных стандартов качества продукции.
4 ноября 2021 года в Центре сельскохозяйственных знаний, инноваций и услуг AKIS проектом «Развитие сектора плодоовощеводства в Республике Узбекистан» было проведено промежуточное отчетное мероприятие. Международные и местные консультанты, привлеченные к реализации проекта, рассказали о проделанной работе и следующих шагах. Основными спикерами выступили:
- Эльза Шампу (Франция), руководитель проекта консалтинговой компании Sofreco (Франция);
- Норджигит Нишонов (Узбекистан), главный эксперт по стандарту Global Gap;
- Том Каннингэм (Ирландия), руководитель рабочей группы и главный агроном проекта;
- Д-р Ружжеро Малосси (Италия), главный специалист по послеуборочной обработки (ПУО) и хранению;
- Д-р Хамдино Ахмед (Египет), эксперт по выращиванию овощных культур.
Кроме того, участники обсудили современное состояние плодоовощного сектора Узбекистана, диверсификацию рынков сбыта плодоовощной продукции, а также вопросы, связанные с перспективными плодоовощными культурами, местной селекцией и её позиционированием на внешних рынках. Отдельно была обсуждена роль бизнес-сектора, стимулирующего развитие экономики.
Удовлетворение растущего спроса на продовольствие в условиях истощения природных ресурсов – это одна из актуальнейших проблем глобального масштаба на сегодняшний день. Согласно данным ФАО, мировые посевные площади под сельскохозяйственные культуры увеличились за последние тридцать лет лишь на несколько процентов, при этом посевные площади плодоовощных культур и картофеля увеличились на 50%.
В нашей стране вопросам продовольственной безопасности уделяется особое внимание. Обеспечение продовольственной безопасности населения – первый из девяти стратегических приоритетов Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020-2030 годы, разработанной Минсельхозом РУ при участии зарубежных организаций и экспертов и утвержденной Указом президента в 2019 году.
В начале прошлого века сельскохозяйственное производство в основном было ориентировано на выращивание хлопка, что оказало влияние на развитие других направлений аграрного производства и мешало росту и диверсификации плодоовощного сектора. Ограниченные объемы земельных и водных ресурсов на фоне роста численности населения требовали ускоренного развития аграрной сферы за счёт освоения новых механизмов, внедрения ресурсосберегающих технологий и изменения структуры и форматов агропроизводства.
Всё это послужило толчком для проведения глобальных реформ по развитию аграрного сектора. И немаловажную роль в этом процессе играет изучение международного опыта, привлечение иностранных специалистов и инвестиций, а также вовлечение местного частного сектора.