Agrar sohada bir qator istiqbolli loyihalar bo‘yicha muzokaralar qanday kechdi va FAOning Rimdagi bosh qarorgohi xodimlari endi deyarli har kuni qanday qilib O‘zbekistonga tashrif buyurishi/tushlik qilishi mumkin?
O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vaziri Jamshid Xodjayev boshchiligidagi delegatsiya Rimga tashrif buyurdi. Ikki kunlik tashrif davomida O‘zbekistonning Italiyadagi Elchixonasi ishtirokida xalqaro tashkilotlar, Italiya qishloq xo‘jaligi uyushmalari, ilmiy-tadqiqot institutlari va yirik kompaniyalar vakillari bilan bir nechta uchrashuvlar o‘tkazildi. BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO)ning bosh qarorgohida mazkur xalqaro tuzilma bosh direktori Suy Dunyuy ishtirokida “Uzbekistan Lounge” madaniy zalining ochilish marosimi tashrif doirasidagi alohida e’tiborga molik tadbirga aylandi.
AGRAR SOHADA XALQARO HAMKORLIK MASALALARI BO‘YICHA MUZOKARALAR
Jamshid Xodjayevning BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) bosh direktori Suy Dunyuy bilan muzokaralari chog‘ida FAOning texnik ko‘magi, qo‘shimcha moliyaviy mablag‘lar, xususan, Global ekologiya jamg‘armasi va Yashil iqlim jamg‘armasining grantini ishlab chiqish yuzasidan kelishuvga erishildi. Shuningdek, FAO bilan qishloq xo‘jaligi yerlari, o‘rmon va yaylovlardan samarali foydalanishga qaratilgan 10 mln dollarlik ikkita yangi grant loyihasi imzolandi.
Uchrashuv doirasida FAO O‘zbekiston Prezidentining oziq-ovqat xavfsizligi va qishloq xo‘jaligi sohasidagi keng ko‘lamli islohotlarini yuksak baholashi ta’kidlandi. Shuningdek, tashkilot bosh direktori so‘nggi ikki yil davomida O‘zbekiston FAOning Yevropa bo‘yicha 32-mintaqaviy konferensiyasiga vazir boshchiligida muvaffaqiyatli raislik qilgani va bu davrda muhim tashabbuslar va hujjatlar ishlab chiqilishiga munosib hissa qo‘shganini ta’kidladi.
Jamshid Xodjayev, shuningdek, Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish xalqaro jamg‘armasi (IFAD) prezidenti Jilber Ungbo, jamg‘armaning mintaqaviy direktori Dina Saleh va mamlakat bo‘yicha direktor Fidi Rajonson bilan ham uchrashdi. Muzokaralar chog‘ida O‘zbekistonda IFAD idorasini ochish masalalari muhokama qilindi.
2023-2027-yillarga mo‘ljallangan Yangi strategik imkoniyatlar dasturi (COSOP) doirasida O‘zbekiston va IFAD o‘rtasida kichik fermerlar, shuningdek, ayollar va yoshlarni qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlari o‘rtaga tashlandi.
Qishloq xo‘jaligi uyushmalari, ilmiy-tadqiqot institutlari va yirik agrokompaniyalar bilan uchrashuvda vazir Xodjayev va Italiya qishloq xo‘jaligi ishlab chiqaruvchilari assotsiatsiyasi (FAGRI) prezidenti Janfranko Grechi O‘zbekistonda FAGRI assotsiatsiyasi vakolatxonasini ochish va amaliy hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni imzoladi.
Italiya ko‘chatlari uyushmalari konsorsiumi (CIVI Italia) prezidenti Gandominiko Konsalvo va Qishloq xo‘jaligi konfederatsiyasi (Confagricoltura) bosh direktori Franchesko Porsini bilan muzokaralar chog‘ida O‘zbekistonda mevali daraxt ko‘chatlarini sertifikatlashtirish tizimini joriy etish bo‘yicha qo‘shma loyiha tafsilotlari muhokama qilindi.
FAONING RIMDAGI BOSH QARORGOHIDA “UZBEKISTAN LOUNGE” MADANIY ZALINING OCHILISHI
FAOning Rimdagi bosh qarorgohida “Uzbekistan Lounge” madaniy zali ochilishi alohida e’tiborga molik hodisaga aylandi. Ochilish marosimida BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) bosh direktori Suy Dunyuy va boshqa yuqori maqomga ega mehmonlar ishtirok etdi.
Bir necha yil davomida FAO xodimlari va mehmonlarini qabul qiladigan milliy madaniy zal loyihasi O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligining bevosita tashabbusi va tashkiliy-ijodiy ishtirokida o‘zbek xalqining milliy o‘ziga xosliklarini xalqaro doiralarda keng targ‘ib etish maqsadida amalga oshirildi.
Suy Dunyuy FAO binosida an’anaviy, ammo zamonaviy o‘zbekcha madaniy zal yaratilganini yuqori baholab, unga BMT tizimidagi eng diqqatga sazovor joylardan biri, deya ta’rif berdi. Ta’kidlash joizki, Rimdagi bosh qarorgohda dunyoning yana bir qancha davlatlarining milliy tematik zonalari mavjud. Hozirda FAO bosh qarorgohida 100 dan ziyod davlatdan 2600 ga yaqin xodim ishlaydi.
“O‘zbekiston hukumatiga ushbu madaniy maskanning ta’mirlash va loyihalashga qo‘shgan saxovatli hissasi uchun minnatdorchilik bildirmoqchiman. Bugun ko‘rganimizdek, bu joyni go‘zal san’at asari deyish mumkin. Endi bu yerda taomlardan bahramand bo‘lish bilan birga an’anaviy va zamonaviy O‘zbekistonning urf-odatlari, o‘ziga xosliklari, kayfiyati bilan ham tanishish mumkin. Unda biz o‘zbek madaniyatining qadr-qimmatini va betakrorligini ko‘rib turibmiz”, – ta’kidladi Suy Dunyuy ochilish marosimida.
FAO bosh qarorgohining 8-qavatida joylashgan “Uzbekistan Lounge” madaniy zalida FAO xodimlari va tashkilot mehmonlarining biznes tushliklari, uchrashuvlari, norasmiy muzokaralari o‘tkaziladi.
“Loyiha FAO Logistika xizmatlari bo‘limi va O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi xodimlaridan iborat bo‘lgan o‘zbek va italyan jamoalarini, shuningdek, Vlad Zamonov kabi jalb etilgan dizaynerlar, shuningdek, mamlakatimizning turli viloyatlaridan hunarmandlarni birlashtirdi, – dedi qishloq xo‘jaligi vaziri Jamshid Xodjayev. – Bunday hamkorlik qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat xavfsizligi bilan bog‘liq asosiy g‘oyani birgalikda yaratish va saqlab qolish, shu bilan birga, uni zamonaviy konseptual dizayn, eng muhimi, xalqimizning milliy an’analari, dunyoqarashi va mehmondo‘stlik madaniyati bilan uyg‘unlashtirish imkonini yaratdi. Ushbu madaniy maskanning xalqaro oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti hududida tashkil etilganligi zamirida mehnatsevar o‘zbek xalqining mohir qo‘llari ostida yaratilgan zaminning bor tarovati, salohiyati mujassam”.
Shu tariqa, dehqonlarning mohir qo‘llari bilan tuproqda qishloq xo‘jaligi ekinlari, oziq-ovqat mahsulotlari yetishtiriladi. Kulollarning mohir qo‘llari esa ko‘plab asrlar davomida tuproqdan yorqin, o‘ziga xos jiloli sopol buyumlarni yaratib kelmoqda. Markaziy kompozitsiya – deyarli cheksiz tuyulgan sopol idishlar to‘plamiga ega 30 metrli installyatsiya – azaldan mamlakatimizning ramziy “brendi” hisoblangan o‘zbeklarning dunyoga doston bo‘lgan mehmondo‘slik fazilatiga ishoradir.
O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi Media markazi tomonidan respublikamizning turli hududlarida maxsus suratga olingan rasmlardan tashkil topgan derazalardagi fotojamlanma mehmonlar va FAO xodimlarida alohida qiziqish uyg‘otdi. Rim shahrining markaziy tarixiy qismlaridan birining ko‘rinishini to‘sib qo‘ymaslik uchun yarimshaffof usulda bosilgan ushbu rasmlar yer-tuproq va inson mehnati tasviri orqali qishloq xo‘jaligi, hunarmandlar an’analari va milliy oshxona o‘rtasidagi mustahkam rishtalarni aks ettiradi. Bu yerda tandir taftidan yuziga qizil yugurib pishayotgan bug‘doy non, zaminimizning sershira meva va sabzavotlari, mahorat bilan naqsh tushirilgan sopol idishlar va milliyligimizni yaqqol namoyon etuvchi boshqa suratlar mavjud. Ularni tomosha qila turib, dehqonlar, kulollar, oshpazlar va boshqa kasb egalarining g‘amxo‘r, mehnatda pishgan, yaratuvchi qo‘llarining mehrini tuyish mumkin.
Kulollar tomonidan tayyorlangan O‘zbekiston xaritasi ushbu loyiha uchun maxsus ishlab chiqilgan. Unda milliy ijodiy merosimiz har bir hududga xos bo‘lgan naqsh parchalari orqali ochib berilgan, hatto sirli Sarmishsoy darasining qoyatosh san’ati namunalari ham tushirilgan.
Fotohudud tariqasida an’anaviy choyxona obrazini namoyon qiluvchi burchak yaratilgan. O‘yma naqshli milliy so‘ri, go‘yo devordagi tasvirning “davomi”dek taassurot qoldiradi. U rassom A. Isupovning “Choyxona” nomli rasmi bilan uyg‘unlashib ketgan. Butun devorga bosilgan illyustratsiya o‘tgan asrdagi choyxona tasvirini namoyon etadi va go‘yoki allaqanday tarixiy voqelikka yetaklagandek bo‘ladi. Ta’kidlash joizki, 20-asr boshlarida ma’lum muddat O‘zbekistonda (o‘sha yillarda: Turkistonda) yashab ijod qilgan, keyinchalik Toshkent viloyati rassomchilik bilim yurtida dars bergan. Rassom Isupov, keyinchalik taqdir taqazosi bilan aynan Rimga kelib qolgan va u 1920-1930-yillarda Italiya bo‘ylab ko‘plab sayohatlar qilgan. U Yevropa rassomchilik doiralarida shuhrat qozongan va Rim, Milan, Bergamo, Triyest, Turin hamda Yevropaning boshqa shaharlarida shaxsiy ko‘rgazmalarini o‘tkazgan. Bugungi kunda uning suratlarini Qoraqalpog‘istonning Nukus shahrida joylashgan “Cho‘ldagi Luvr” nomi bilan mashhur Savitskiy muzeyida ko‘rish mumkin.
O‘zbekiston madaniy zalining ochilish marosimi doirasida Qishloq xo‘jaligi vaziri Jamshid Xodjayev FAO bosh direktori Suy Dunyuyga 200ga yaqin a’zo davlatlarni birlashtirgan xalqaro tashkilotning asosiy idorasida o‘zbek madaniyatini namoyish etish imkoniyatini yaratib berganligi uchun minnatdorlik bildirdi.
“Ushbu o‘zbek madaniy zali FAO xodimlari va tashkilot mehmonlarini go‘zal yurtimiz va uning betakror madaniyati bilan yaqindan tanishtirishga hissa qo‘shishiga chin dildan umid qilaman. Bu yerga kirgan har bir kishi o‘zbek xalqining mehmondo‘stligi va e’tiborini his qilishi biz uchun juda muhim”, – dedi Jamshid Xodjayev.

Как прошли римские переговоры по ряду перспективных проектов в агросекторе и каким образом теперь сотрудники штаб-квартиры ФАО в Риме смогут практически каждый день бывать/обедать в Узбекистане?
Делегация во главе с министром сельского хозяйства Республики Узбекистан Жамшидом Ходжаевым посетила Рим. В ходе двухдневного визита при участии посольства Узбекистана в Италии прошло сразу несколько встреч с представителями международных организаций, итальянских сельскохозяйственных ассоциаций, научно-исследовательских институтов и крупных компаний. Отдельным событием в рамках визита стала церемония открытия тематической лаунж-зоны «Узбекистан» в штаб-квартире Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) при участии гендиректора данной международной структуры Цуй Дуньюя.
ПЕРЕГОВОРЫ ПО ВОПРОСАМ МЕЖДУНАРОДНОГО СОТРУДНИЧЕСТВА В АГРОСЕКТОРЕ
В ходе переговоров Жамшида Ходжаева с генеральным директором Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) Цуй Дунъюем стороны договорились о технической помощи ФАО, дополнительном финансировании, в частности, проработке гранта Глобального экологического фонда и Зеленого климатического фонда. Также с ФАО подписаны два новых грантовых проекта на сумму 10 млн долларов США, направленных на эффективное использование сельскохозяйственных земель, лесов и пастбищ.
В рамках встречи было отмечено, что ФАО высоко оценивает масштабные реформы президента Узбекистана в сфере продовольственной безопасности и сельского хозяйства. Также гендиректор организации подчеркнул, что за последние два года Узбекистан успешно председательствовал на 32-й Региональной конференции ФАО для Европы в лице министра, и за этот период внес достойный вклад в разработку важных инициатив и документов в регионе.
Жамшид Ходжаев провел переговоры также с президентом Международного фонда сельскохозяйственного развития (IFAD) Жильбером Унгбо, региональным директором фонда Диной Салех и страновым директором Фиди Ражонсоном. Обсуждены вопросы открытия офиса IFAD в Узбекистане.
В рамках Программы стратегических возможностей (COSOP) на 2023-2027 годы между Узбекистаном и IFAD обсуждены возможности поддержки мелких фермеров, а также женщин и молодежи.
На встрече с сельскохозяйственными ассоциациями, научно-исследовательскими институтами и крупными агро-ориентированными компаниями министр Ходжаев и президент Итальянской ассоциации сельскохозяйственных производителей (FAGRI) Джанфранко Гречи подписали «дорожную карту» по открытию представительства ассоциации FAGRI в Узбекистане и развитию практического сотрудничества.
Во время переговоров с президентом Консорциума итальянских ассоциаций саженцев (CIVI Italia) Гандоминико Консалво и Генеральным директором Конфедерации сельского хозяйства (Confagricoltura) Франческо Порсини обсуждены детали согласования совместного проекта по внедрению системы сертификации саженцев плодовых деревьев в Узбекистане.
ОТКРЫТИЕ ТЕМАТИЧЕСКОЙ ЛАУНЖ-ЗОНЫ «УЗБЕКИСТАН» В ШТАБ-КВАРТИРЕ ФАО В РИМЕ
Отдельным событием стало открытие тематической лаунж-зоны «Узбекистан» в Штаб-квартире ФАО в Риме. В церемонии приняли участие генеральный директор Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) Цуй Дуньюй и другие высокопоставленные гости.
Проект национальной лаунж-зоны, которая на протяжении нескольких лет будет принимать сотрудников и гостей ФАО, был реализован при непосредственной инициативе и организационно-творческом участии Министерства сельского хозяйства РУ с целью популяризации узбекской тематики в международных кругах.
Цуй Дунъюй высоко оценил создание традиционного и в то же время современного узбекского зала в здании в ФАО, назвав его одним из самых замечательных мест в системе ООН. Стоит отметить, что в римской штаб-квартире представлены национальные тематические зоны еще нескольких стран мира. В настоящее время в штаб-квартире ФАО работает порядка 2600 человек из более чем 100 стран мира.
«Я хотел бы поблагодарить правительство Узбекистана за вклад в реконструкцию и колоритный дизайн этой лаунж-зоны. Как мы увидели сегодня, это место можно назвать прекрасным произведением искусства. Теперь здесь можно не только насладиться едой, но и соприкоснуться с традициями, особенностями, настроением традиционного и современного Узбекистана. Здесь мы видим и достоинство, и красоту узбекской культуры», – подчеркнул Цуй Дунъюй на церемонии открытия.
В зале «Узбекистан», расположенном на 8 этаже штаб-квартиры ФАО, будут проходить деловые обеды, встречи, неформальные переговоры сотрудников ФАО и гостей организации.
«Проект объединил узбекскую и итальянскую команды, состоявшие как из сотрудников Отдела логистических услуг ФАО и Минсельхоза Узбекистана, так и из вовлеченных дизайнеров, таких как Влад Заманов, а также мастеров-прикладников из разных регионов республики, – рассказал министр сельского хозяйства Жамшид Ходжаев. – Такая коллаборация позволила совместно определить и выдержать основную идею, связанную с сельским хозяйством и продовольственной безопасностью, и при этом тонко совместить ее с концептуальным современным дизайном и, главное, национальными традициями, менталитетом и культурой гостеприимства Узбекистана. Учитывая, что данная лаунж-зона создавалась на территории международной продовольственной и сельскохозяйственной организации, в основу концепции легла тема трудолюбивого узбекского народа, в умелых руках которого раскрывается весь созидательный потенциал почвы».
Так, в умелых руках аграриев из почвы рождаются сельскохозяйственные культуры, продукты продовольствия. А умелые руки мастеров-керамистов на протяжении многих веков создают из почвы яркую, самобытную керамическую посуду. Центральная композиция – 30-метровая инсталляция с почти бесконечной стопкой керамической посуды – это отсылка к прославленному узбекскому гостеприимству, которое уже давно является одним из знаковых «брендов» нашей страны.
Особый интерес гостей и сотрудников ФАО привлекла фотогалерея на окнах, специально отснятая Медиацентром Минсельхоза РУ в разных регионах республики. Все эти иллюстрации, нанесенные на полупрозрачную ткань, чтобы не закрывать обзор на одну из центральных исторических частей Рима, показывают тесную связь сельского хозяйства, традиций мастеров и национальной кухни через образ земли-почвы и труд людей. Тут и глиняный тандыр с выпекающимися пшеничными лепешками, и фрукты-овощи, и блюда на расписной керамической посуде и многое другое. И за всем этим чувствуются заботливые, трудолюбивые и созидающие руки аграриев, гончаров, поваров и других людей.
Карта Узбекистана, выполненная полностью из керамики, специально разработана для этого проекта. Творческое наследие раскрывается в ней через фрагменты орнаментов, характерную для каждой отдельной области роспись и даже наскальную живопись загадочного ущелья Сармышсай.
В качестве фото-зоны был придуман и создан «уголок» с образом традиционной «чайханы». Резной национальный топчан, срезанный наполовину, как бы «инкрустирован в стену». Его продолжение уже в виде отрисованного топчана совмещено со стилизованной картиной живописца А. Исупова «Чайхана». Иллюстрация, распечатанная по всей стене, демонстрирует образ чайханы прошлого столетия и как бы на время погружает в некую историческую действительность. Стоит отметить, что художник Исупов, который в начале ХХ века некоторое время жил и работал в Узбекистане (в те годы: Туркестан) и преподавал в Ташкентской краевой художественной школе, в более позднее время по воле судьбы оказался именно в Риме, и в 1920-1930 годы много путешествовал по Италии, добился известности в европейских художественных кругах и проводил персональные выставки в Риме, Милане, Бергамо, Триесте, Турине, а также в других городах Европы. Сегодня его картины можно увидеть в расположенном в каракалпакском городе Нукус музее Савицкого, известном как «Лувр в пустыне».
В рамках церемонии открытия лаунж-зоны Узбекистан министр сельского хозяйства Жамшид Ходжаев поблагодарил гендиректора ФАО Цуй Дуньюя за возможность продемонстрировать узбекскую культуру в ключевом офисе международной организации, объединяющей порядка 200 государств-членов.
«Искренно надеюсь, что этот узбекский зал будет способствовать более близкому ознакомлению сотрудников ФАО и гостей организации с нашей прекрасной страной, ее культурой. Нам важно, чтобы каждый, кто входит сюда, чувствовал гостеприимство и внимание узбекского народа», – подчеркнул Жамшид Ходжаев.