O‘zR qishloq xo‘jaligi vaziri Jamshid Xodjayev va Urug‘chilikni rivojlantirish markazi direktori Shuhrat Mamajonov ishtirokida turkiyalik hamkorlar— “Turktob” kompaniyasi bosh direktori Savash Akchan hamda “Natural seeds” kompaniyasi boshlig‘i Mustafo Feday O‘zaslan bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Maʼlumki, Xalqaro tiklanish va taraqqiyot banki hamda Xalqaro tarraqqiyot uyushmasi ishtirokida Urug‘chilikni rivojlantirish markazi va uning tizimidagi urug‘lik tayyorlash sexlarini modernizatsiya qilish, zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan majmualarni tashkil etish uchun 26,5 mln AQSH dollari miqdorida mablag‘ ajratilishi belgilangan. Ushbu mablag‘lar urug‘likni qayta ishlash, saralash, dorilash va qadoqlash bo‘yicha zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan majmualarni tashkil etish uchun yo‘naltiriladi. Jumladan, ushbu yo‘nalishni joriy etish uchun Andijon viloyatiga 2,4 million AQSH dollarlik mablag‘ ajratish bo‘yicha loyiha ishlab chiqildi.
Loyihani amalga oshirish va xalqaro boshqaruv tizimini tadbiq qilish maqsadida turkiyalik tashkilotlar rahbarlari bilan o‘tkazilgan uchrashuvda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va kelgusida uni yanada mustahkamlashga kelishib olindi.
Maʼlumot o‘rnida, ushbu loyiha O‘zbekiston Prezidentining 2020-yil 11-oktyabrdagi “Xalqaro tiklanish va taraqqiyot banki hamda Xalqaro tarraqqiyot uyushmasi ishtirokida “O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4803-son va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-yanvardagi “Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘chiligini yanada rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-106-son qarorlari”ning ijrosini taʼminlash maqsadida amalga oshirilmoqda.

Министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев и директор Центра по развитию семеноводства Шухрат Мамажонов встретились с турецкими партнерами – генеральным директором компании «Turktob» Савашем Акчаном и генеральным директором компании «Natural Seeds» Мустафой Федаем Узасланом.
Известно, что при участии Международного банка реконструкции и развития и Международной ассоциации развития планируется выделить 26,5 млн долларов США на модернизацию Центра по развитию семеноводства и его цехов по подготовке семян, создание комплексов, оснащенных современным оборудованием. Эти средства будут направлены на создание комплексов, оснащенных современным оборудованием по обработке, сортировке, протравлению и упаковке семян. В частности, по данному направлению разработан проект по выделению Андижанской области 2,4 млн долларов США.
На встрече с руководителями турецких организаций по реализации проекта и внедрению международной системы управления была достигнута договоренность о налаживании сотрудничества и его дальнейшем укреплении.
Для справки, данный проект осуществляется в целях обеспечения реализации Постановления Президента Республики Узбекистан 11 октября 2020 года №ПП-4803 «О мерах по реализации проекта «Модернизация сельского хозяйства Республики Узбекистан» с участием Международного банка реконструкции и развития и Международной ассоциации развития» и Постановления Президента Республики Узбекистан от 28 января 2008 года №ПП-106 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию семеноводства сельскохозяйственных культур».