Qishloq xo‘jaligi sohasi vakillari ishtirok etgan tadbir doirasida Janubiy Koreya mutaxassislari tomonidan O‘zbekiston iqlimi va yeriga to‘liq moslashtirilgan hamda bir gektardan 35 tonnagacha hosil olishga imkon beruvchi yuqori navli hosildor kartoshka urug‘lari namoyish etildi.
“Asl tabiat bog‘lari” va Janubiy Koreyaning “GS-BIO” kompaniyalari bazasida kartoshka urug‘larini yetishtirish uchun tashkil etilgan maxsus issiqxonaga O‘zR Bosh vaziri o‘rinbosari Shuhrat G‘aniyev, qishloq xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari Shuhrat Teshayev hamda qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Alisher To‘rayev, shuningdek, 20 ga yaqin fermer xo‘jaliklari rahbarlari tashrif buyurdi.
Toshkent viloyatidagi 10 gektar maydonda joylashgan ushbu issiqxona O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 23-fevraldagi PQ-3558-sonli “Respublikada urug‘lik kartoshka yetishtirishni rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq respublikamizda chet el texnologiyalari yordamida mahalliy kartoshka urug‘chiligini rivojlantirish, ichki bozorni sifatli kartoshka bilan taʼminlash va kartoshka mahsulotlari eksportini yo‘lga qo‘yish maqsadida tashkil etilgan.

Высокоурожайный семенной картофель, позволяющий получать до 35 тонн урожая с одного гектара и полностью адаптированный под климат и почву Узбекистана, был продемонстрирован специалистами из Южной Кореи в рамках мероприятия с участием представителей отечественного агропромышленного комплекса.
Специальную теплицу, созданную для выращивания семенного картофеля на базе предприятий “Асл табиат боглари” и южно-корейской компании “GS-BIO”, посетили заместитель премьер-министра РУ Шухрат Ганиев, первый заместитель министра сельского хозяйства Шухрат Тешаев и заместитель министра сельского хозяйства Алишер Тураев, а также порядка 20 руководителей фермерских хозяйств, ориентированных на производство картофеля.
Данная теплица, расположенная на 10 гектарах земли в Ташкентской области, создавалась согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 23 февраля 2018 года № ПП-3558 «О мерах по дальнейшему развитию выращивания семенного картофеля в республике» с целью развития отечественного семеноводства в этой области, в том числе на основе зарубежных технологий, а также для обеспечения внутреннего рынка качественным картофелем и развития экспортного потенциала.