1) Benefitsar mamlakatlarni quyidagi 3 yo‘nalishda qo‘llab-quvvatlash uchun ishlab chiqilgan beshta mamlakat (Ozarbayjon, Qirg‘iziston, Chernogoriya, Serbiya va O‘zbekiston) darajasidagi tahliliy hisobotlar:
– oziq-ovqat tizimi prizmasi orqali ovqatlanish tartibi va to‘yib ovqatlanmaslikning mohiyati va sabablari to‘g‘risida chuqur tushunchaga ega bo‘lish;
– tegishli siyosat va dasturlarning samaradorligini ko‘rib chiqish;
– manfaatdor tomonlar (xususan, BMT agentliklari, ilmiy doiralar, fuqarolik jamiyati, hukumat) o‘rtasida tarmoqlararo hamkorlik qilish imkoniyatlarini aniqlash.
2) Qirg‘iziston, Chernogoriya va Serbiyada FBDni rivojlantirish bo‘yicha mamlakatlarning imkoniyatlari mustahkamlandi;
3) Mintaqaviy (yoki mamlakatlararo) seminar va uchrashuvlar chog‘ida oziq-ovqat muammolarini hal qilish bo‘yicha oziq-ovqat tizimlari yondashuvlari to‘g‘risida xabardorlikni oshirish, natijalar bo‘yicha ishlab chiqilgan mamlakat darajasidagi tahlilning umumiy natijalari va FBDGni rivojlantirish bo‘yicha milliy salohiyatni oshirish tajribalari o‘rganildi.

1) аналитические отчеты на уровне пяти стран (Азербайджан, Кыргызстан, Черногория, Сербия и Узбекистан), разработанные для поддержки стран-бенефициаров по следующим 3 направлениям:
— получить глубокое понимание порядка питания через призму продовольственной системы, а также сущности и причин недоедания;
— рассмотреть эффективности соответствующих стратегий и программ;
— определить возможности для секторального сотрудничества между заинтересованными сторонами (в частности, учреждениями ООН, научными кругами, гражданским обществом, правительством).
2) Укреплены возможности стран для развития FBD в Кыргызстане, Черногории и Сербии;
3) Повысить осведомленность о подходах продовольственных систем к решению продовольственных проблем, об общих результатах анализа на страновом уровне, разработанного на основе полученных результатов, и о национальной практике наращивания потенциала для развития Fbdg на региональных (или межстрановых) семинарах и совещаниях.