O‘zR Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Anvar Asamov boshchiligidagi ishchi guruhi Xorazm viloyatida agrologistika komplekslari va qayta ishlash loyihalarini tashkil etish ishlarini o‘rgandi. Ishchi guruhining maqsadi agrologistika markazlari va mahsulotlarni qayta ishlash loyihalarini joylarga chiqib o‘rganish, tahlil qilish, mavjud muammolarni aniqlash va bartaraf etishdan iborat.
XMIlar ishtirokida qurilishi rejalashtirilgan agrologistika komplekslari va mahsulotlarni qayta ishlash loyihalariga ajratilgan yer maydonlarining joylashuvi, elektr, gaz, suv tarmoqlari hamda temiryo‘l va avtomobil yo‘llari infratuzilmasi o‘rganilib, zarur taklif va xulosalar berildi.
Aniqlanishicha, Xorazm viloyatida 2022-yilda 242,2 mlrd so‘mlik 45 ta oziq-ovqat korxonasi hamda 33,6 mlrd so‘mlik 12 ta zamonaviy sovutkichli omborxona loyihalarini ishga tushirish rejalashtirilgan. O‘rganishlar natijasida ishchi guruhi tomonidan korxonalarga subsidiya ajratish bo‘yicha yo‘l xaritasi tuzildi.
Shuningdek, 2022-2023-yillarda qurilishi hamda ishga tushirilishi rejalashtirilgan agrologistika komplekslarining manzilli dasturi, aniq muddatlari ko‘rsatilgan tarmoq jadvallarini ishlab chiqish va tasdiqlash belgilab olindi.

Рабочая группа во главе с заместителем министра сельского хозяйства РУ Анваром Асамовым изучила деятельность агрологистических комплексов и проектов по переработке в Хорезмской области.
Целью рабочей группы являлось изучение, анализ, выявление и устранение проблем центров агрологистики и проектов по переработке продуктов на местах.
Также изучались расположение земельных участков, отведенных под строительство с участием МФИ агрологистических комплексов и проекты по переработке продукции, инфраструктура сетей электро-, газо- и водоснабжения, железных и автомобильных дорог, давались необходимые предложения и выводы.
Отмечалось, что в 2022 году в Хорезмской области планируется запустить проекты по созданию 45 предприятий пищевой промышленности на общую сумму 242,2 млрд сумов и 12 современных холодильных складов на сумму 33,6 млрд сумов. По итогам изучения рабочая группа разработала дорожную карту по выделению субсидии предприятиям.
Также были достигнуты договоренности по разработке и утверждению в 2022–2023 годах адресной программы строительства и ввода в эксплуатацию агрологистических комплексов и сетевых графиков с указанием конкретных сроков.