Kuni kecha Urganch tumani Chotko‘pir hududida Qishloq xo‘jaligi vazirligining joylarda o‘rganish natijasida aniqlangan muammolarni bartaraf etish bo‘yicha maxsus ishchi guruhi tomonidan ijaraga yer olgan onlayn tanlov g‘oliblari uchun seminar o‘tkazildi. Ishchi guruh tarkibiga shuningdek, Xorazm viloyati qishloq xo‘jaligi boshqarmasi, “O‘zdavyerloyiha” DILI kiritildi.
Ishchi guruhi vakillari tanlov g‘oliblari bilan uchrashib, tomorqalarda ekiladigan ekinlar, tuproqning yaroqliligi haqida batafsil tushuntirish o‘tkazishdi, shuningdek, yangi yer egalarining barcha savollariga javob berishdi. Seminar davomida onlayn tanlovning 36 nafar g‘olibiga qishloq xo‘jaligi sohasida faoliyat yuritish uchun 12 sotixdan yer maydoni ajratildi. Xorazm viloyatida dehqon xo‘jaliklari uchun jami 4 639 gektar yer ajratish rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda, shuningdek, O‘zR Prezidentining 2021-yil 23-noyabrdagi PQ-20-con qarori bilan belgilangan zaxiraga qaytarilgan yer maydonlarini ishsizlar, ehtiyojmand oilalar va yoshlarga 0,10 gektardan 1 gektargacha bo‘lgan o‘lchamlarda ochiq elektron tanlov orqali ajratish vazifasining bajarilishi muhokama etildi.
Eslatib o‘tamiz, qishloq xo‘jaligi yerlari 2022-yil yanvar oyidan buyon E-AUKSION.UZ elektron savdo platformasi orqali ijaraga berilmoqda. Ushbu yangi shaffof tizim faol ravishda rivojlanib bormoqda. Shu tariqa, 2022-yil 26-mart holatiga ko‘ra qishloq xo‘jaligi yerlaridan iborat 336 872 ta lot elektron tanlovga qo‘yildi, agrarchilar (jismoniy va yuridik shaxslar) tanlov asosida umumiy maydoni 55 177,46 gektar bo‘lgan 238 874 ta lotni yutib oldilar.
Lotlar hamda E-AUKSION.UZ orqali ijaraga berilayotgan qishloq xo‘jaligi yerlari haqida batafsil ma’lumotni bu yerda o‘qish mumkin: https://www.agro.uz/12-0023-3/

В эти дни на территории Чоткупир Ургенчского района специальной рабочей группой Минсельхоза по изучению и устранению выявленных проблем на местах был проведен семинар для победителей онлайн-конкурса, получивших в аренду участки земель для ведения работ по сельскому хозяйству. В рабочую группу также вошли Управление сельского хозяйства Хорезмской области, ГНПИ «Уздаверлойиха».
Представители рабочей группы, встретившись с победителями конкурса на территории их владений, ответили на все вопросы новых владельцев и дали рекомендации относительно высадки различных культур на выделенных участках земли. В ходе семинара 36 победителям онлайн-конкурса, получившим земли для ведения сельскохозяйственной деятельности, было выделено по 12 соток земли. Всего по Хорезмской области под дехканские хозяйства планируется выделить 4 639 га земли.
На встрече также были обсуждены вопросы исполнения Постановления Президента №20 от 23 ноября 2021 года по предоставлению в аренду нуждающимся семьям и молодежи возвращенных в резерв земельных площадей в размере от 0,10 гектара до 1 гектара посредством открытого электронного конкурса.
Напомним, что Земли сельскохозяйственного назначения выставляются на электронной торговой площадке E-AUKSION.UZ с января 2022 года. Это новая прозрачная система активно набирает обороты. Так, по состоянию на 26 марта 2022 года из
336 872 лотов выставленных на электронный конкурс сельхозземель, аграрии (физические и юридические лица) выиграли на конкурсной основе 238 874 лотов общей площадью
55 177,46 гектаров.
Подробнее о лотах и сельхозземлях, передаваемых в аренду через E-AUKSION.UZ можно прочитать здесь: https://www.agro.uz/ru/12-0023-3/