Joriy yil avgust-sentabr oylarida mamlakatimiz bo‘ylab barcha toifadagi xo‘jaliklarning 88,2 ming gektar maydonida piyoz va sarimsoqpiyoz ekish ishlari olib borildi. Respublika bo‘yicha ushbu yildagi ko‘rsatkich o‘tgan yilga qaraganda 5,8 ming gektarga ko‘p yoki mos davrga nisbatan 107 %ni tashkil etadi. Taʼkidlash kerak, joriy yil ushbu maydonlarda piyozning asosan hosildorligi yuqori va eksportbop navlari ekilgan.
Avgust-sentabr oylarida va to‘qsonbosti usulida yetishtiriladigan piyozdan 2022-yilda kutilayotgan hosil 2 mln tonnani tashkil etishi, sarimsoqpiyoz hosili esa 623 ming tonna bo‘lishi rejalashtirilmoqda.
“Piyoz va sarimsoqpiyozni avgust-sentabr oylarida va to‘qsonbosti usulida ekishning afzaliklaridan biri, ushbu ekinlardan ertaki muddatlarda hosil olishga erishiladi. Natijada 2020-yil bahorda aholimizni yangi mahsulot bilan o‘z vaqtida taʼminlash, shuningdek, piyoz va sarimsoqpiyozni tashqi bozorlarga boshqa mamlakatlarga nisbatan oldinroq, mart va aprel oylarida yetkazib berish orqali eksport afzalligiga erishish imkonini beradi. Piyoz va sarimsoqpiyozning erta hosili mart oyida Surxondaryoda pishib yetiladi”, – deya taʼkidlab o‘tdi Qishloq xo‘jaligi vazirligining Sabzavotchilik, polizchilik va kartoshkachilik bo‘limi boshlig‘i Bekzod Nuriddinov.
2020-yil yakunlariga ko‘ra, 34,3 mln dollar qiymatidagi 210,2 ming tonna piyoz, shuningdek, 2,6 mln. dollarlik 10,6 ming tonna quritilgan piyoz mahsuloti eksport qilindi. Sarimsoqpiyoz eksporti qiymati 1,8 mln dollarlik 2,1 ming tonna mahsulotni tashkil etdi.
Piyoz ekilayotgan maydonlarda resurslarni tejash maqsadida tomchilatib sug‘orish texnologiyasi joriy etildi. Natijada o‘g‘itdan o‘simlikni oziqlantirishda samarali foydalanish va suvning 40 foizgacha tejalishiga erishish mumkin. Mutaxassislar fikriga ko‘ra, ushbu chora-tadbirlar hosil oshishiga ijobiy taʼsir ko‘rsatаdi.
Shuningdek, joriy yil hududlarning tuproq-iqlim sharoiti o‘ziga xosligidan kelib chiqib, avgust-sentabrda ekiladigan piyoz va sarimsoqpiyoz navlarini ekishni to‘g‘ri tashkil etish hamda yetishtirishda agrotexnik tadbirlarni sifatli o‘tkazish bo‘yicha tavsiyaviy qo‘llanmalar ishlab chiqilgan. Ushbu chora-tadbirlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 15-oktabrdagi PQ-4863-sonli “Sarimsoqpiyoz hamda to‘qsonbosti usulida sabzavot mahsulotlarini yetishtirish va eksport qilishni ko‘paytirish chora tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq amalga oshirilmoqda.

В августе-сентябре 2021 года в Узбекистане проводились работы по высадке лука и чеснока на общей площади 88,2 тысячи гектаров во всех категориях хозяйств. Данный показатель по стране в этом году на 5,8 тысяч гектаров превышает прошлогодний или составляет 107% в сравнении с аналогичным периодом прошлого года. Следует отметить, что в этом году на данных площадях высаживаются преимущественно высокоурожайные и экспортно-ориентированные сорта лука.
Ожидаемый урожай 2022 года по итогам высадки в августе-сентябре, а также поздней осенью методом «туксонбости» составит: лука – 2 млн тонн, чеснока – 623 тысячи тонн.
«Одним из основных преимуществ высадки лука и чеснока в августе-сентябре и поздней осенью методом «туксонбости» является получение урожая на ранних сроках. В 2022 году, весной, это позволит своевременно обеспечить свежим урожаем население республики, а также получить экспортное преимущество при ранних поставках лука и чеснока на зарубежные рынки уже в марте-апреле, до того, как это сделают многие другие страны. Ранний урожай репчатого лука и чеснока начинает созревать в марте в Сурхандарьинской области», – отметил начальник отдела овощеводства, бахчеводства и картофеля Министерства сельского хозяйства РУ Бекзод Нуриддинов.
По итогам 2020 года экспорт свежего репчатого лука составил 210,2 тысячи тонн на сумму 34,3 млн долл., а также сушеного лука – 10,6 тысяч тонн на сумму 2,6 млн долл. Экспорт чеснока составил 2,1 тысячу тонн на сумму 1,8 млн долл.
В целях сбережения водных ресурсов внедрена технология капельного орошения при высадке лука. В результате удобрения используются более эффективно, экономия воды составляет до 40%. Кроме того, по мнению специалистов, эти меры должны привести к повышению урожайности.
Также в этом году для каждого региона исходя из почвенно-климатических условий выработаны рекомендательные инструкции по агротехнике размещения и выращиванию лука и чеснока, высаживаемого в августе-сентябре. Эти меры предпринимаются в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 15 октября 2020 года (№ ПП-4863) «О мерах по увеличению производства и экспорта чеснока и овощной продукции методом «туксонбости»».