Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov “O‘zdaverloyiha” DILI Farg‘ona viloyati bo‘linmasiga tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Suv xo‘jaligi vazirligi, “O‘zdaverloyiha” davlat ilmiy loyihalash instituti hamda Agrosanoatni raqamlashtirish markazi bilan hamkorlikda Gidrografik obyektlarning raqamli xaritasini yaratish bo‘yicha amalga oshirilgan pilot loyiha bilan tanishildi.
“O‘zdaverloyiha” instituti bosh direktori Ruhiddin To‘raev hamda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirining iqtisod, innovatsion rivojlanish va investitsiyalar masalalari bo‘yicha maslahatchisi muovini Saidagzam Alimov loyiha doirasida Farg‘ona viloyatida amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha taqdimot qildi.
Taqdimotda keltirilganidek, mazkur loyihadan ko‘zlangan maqsad respublikaning sug‘orish hududlariga suv manbalaridan boshlab yakuniy sug‘orish konturigacha suvni yetkazish marshrutini qamrab olgan barcha infratuzilma va irrigatsiya inshootlaridan iborat sug‘orish tarmog‘ining raqamli modelini yaratishdan iborat.
Loyiha doirasida quyidagi vazifalar bajarilishi ko‘zda tutilgan:
Shuningdek, loyiha sug‘orish konturlarini yer turi kesimida o‘rganish, dala sharoitida mobil ilova yordamida to‘liq xatlovni amalga oshirish imkonini ham beradi.
Bu borada qilingan ishlar sirasida Farg‘ona viloyati irrigatsiya raqamli xaritasi yaratilgani alohida o‘rin egallaydi. Unga ko‘ra, viloyatdagi 24 813 km kanal va ariq; 6 128 km kollektor; 3 269 ta gidropost; 81 667 ta sug‘orish konturi; 303 111 ga sug‘oriladigan yerlar; 651 ta zatvor hamda 185 ta nasos raqamlashtirildi.

Министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Азиз Воитов посетил Ферганское областное отделение Государственного научно-проектного института «Уздаверлойиха».
В рамках визита ему был представлен совместный пилотный проект Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан, Министерства водного хозяйства Республики Узбекистан, Государственного научно-проектного института «Уздаверлойиха» и Центра цифровизации агропромышленности по созданию цифровой карты гидрографических объектов.
Генеральный директор института «Уздаверлойиха» Рухиддин Тураев и заместитель советника министра сельского хозяйства Республики Узбекистан по экономике, инновационному развитию и инвестициям Саидагзам Алимов выступили с презентацией комплекса работ, осуществляемых в рамках проекта в Ферганской области. Безусловно, целью данного проекта является создание цифровой модели оросительной сети, инфраструктуры и ирригационных сооружений, охватывающих пути доставки воды от источников до конечного оросительного контура на орошаемых территориях республики.
В рамках проекта предполагается решить следующие задачи:
Также, проект позволяет изучить контуры орошения в разрезе земельного типа и провести полную трассировку с помощью мобильного приложения в полевых условиях.
Среди работ, проделанных в этом направлении, особое место занимает создание цифровой ирригационной карты Ферганской области. Согласно карте, на сегодня в регионе полностью оцифрованы 24 813 километров каналов и арыков, 6 128 километров коллекторов, 3 269 гидро-постов, 81 667 оросительных контуров, 303 111 гектар орошаемых земель, а также 651 затвор и 185 насосов.
В завершение презентации была проанализирована проделанная работа и определены планы на ближайшее будущее в части дальнейшей трансформации сельского хозяйства республики.