Mamlakatimizda yoshlarning huquq va qonuniy manfaatlarini ta’minlash, o‘z salohiyatini to‘laqonli ro‘yobga chiqarish uchun qulay imkoniyatlar yaratish, jamiyat va davlat ishida ishtirokini kengaytirish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlari hisoblanadi.
Ma’lumki, davlatimiz rahbari tashabbusida yoshlar bilan ishlashda yangicha tizim joriy etilgan bo‘lib, unda barcha vazirlik va tashkilotlar uchun bir qator topshiriq va vazifalar belgilangan. Xususan, Qishloq xo‘jaligi variligida ham yoshlar bilan ishlashning “mahalladan vazirlikkacha” tizimi joriy qilingan. Bunda vazir o‘rinbosarlari, hududiy bo‘linmalar rahbarlariga biriktirilgan yoshlar bilan individual ishlab, ma’lumotlar bazasini shakllantirish bo‘yicha tizim yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, ularning muammolarini bartaraf etish choralari ko‘riladi.
Jumladan, Toshkent viloyati Angren shahrida tashkil etilgan Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosarlari Axadbek Xaydarov va Qahramon Yuldashevning yoshlar bilan uchrashuvida Angren shahridagi MFYlar bilan hamkorlikda yoshlar yetakchilari, “qizil” toifaga kiritilgan bir guruh yoshlar qatnashdi. Tadbirda yoshlarning muammolari chuqur tahlil qilinib, ularni ijtimoiy hayotga qaytarish va mavjud muammolarni joyida hal etish choralari ko‘rildi. Ikki kun davom etgan ushbu tadbirda yoshlarga berilayotgan alohida e’tibor va ularga yaratib berilayotgan qator imkoniyatlar haqida so‘zlab berildi. Ishchi guruh tomonidan yoshlarning har bir murojaati ro‘yxatga olinib, ayrim masalalar o‘z joyida hal etildi. Do‘stona va o‘zaro savol-javoblar tarzda bo‘lib o‘tgan ushbu tadbirda yoshlarga vazirlik tomonidan esdalik sovg‘alari ulashishdi.
Uchrashuv doirasida boquvchisini yo‘qotgan, og‘ir ijtimoiy ahvolga tushgan yoshlarni oilaviy sharoitlaridan xabar olish va ularga moddiy ko‘mak berish maqsadida ularning xonadonlariga borildi.

В Узбекистане обеспечение прав и законных интересов молодежи, создание благоприятных возможностей для полной реализации ее потенциала, расширение участия молодых людей в развитии государства и общества были и остаются приоритетами внутренней политики.
Известно, что по инициативе руководителя страны была внедрена совершенно новая система работы с молодежью, в рамках которой определен перечень задач к исполнению в разрезе каждого министерства и ведомства. В частности, Минсельхоз инициировал комплекс мероприятий по работе с молодежью по принципу «от махалли до министерства». В этой связи, заместители министров и руководители региональных управлений, за которыми закреплены конкретные молодые люди, работают с каждым из них индивидуально, а также налажена система формирования базы данных,на основе которой налажено принятие мер по устранению проблем и недостатков.
Например, на встрече, организованной в городе Ангрене, заместители министра сельского хозяйства А. Хайдаров и К. Юлдашев вместе с молодежными лидерами махаллей встретились с группой молодых людей, входящих в так называемую «красную» категорию. Были глубоко проанализированы их проблемные вопросы, приняты меры по возвращению их участия в общественной жизни и оперативному решению на месте существующих проблем. Во время мероприятия в течение двух дней особое внимание было уделено доведению до сознания нового поколения того спектра возможностей для самореализации, что на сегодняшний день созданы в республике. Каждое обращение регистрировалось рабочей группой, а некоторые вопросы моментально решались на месте. Открытый диалог прошел в дружеском и взаимно уважительном формате. Руководство министерства сельского хозяйства вручило молодым людям памятные подарки.
Помимо этого,были посещены молодые люди, потерявшие кормильца и оказавшиеся в непростой жизненной ситуации,сложном социальном положении, с целью оказания им материальной и иной помощи и поддержки.