O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligida vazir o‘rinbosari Umid Mamadaminov Koreyaning “POSCO International” korporatsiyasi sarmoyasi asosida tashkil etilgan paxta-to‘qimachilik klasteri rahbariyati bilan uchrashdi.
Uchrashuvda korxona vakillari keyingi 3 yillikda faoliyatni kengaytirish va umumiy qiymati 196 mln. dollar bo‘lgan yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha rejalarini taqdim qildi. Ishlab chiqilgan rejaga ko‘ra mazkur loyihalar Toshkent, Qashqadaryo va Farg‘ona viloyatlarida amalga oshirilishi ko‘zda tutilgani ma’lum qilindi.
Shuningdek, muzokaralar chog‘ida yangi loyihalar amalga oshirilishi rejalashtirilgan hududlarda paxta yetishtirish uchun yer maydonlarini ajratish, suv tejovchi texnologiyalarni qo‘llagan holda lalmi yerlardan foydalanish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Shu bilan birga tomonlar Qashqadaryoning Koson tumanida qishloq xo‘jaligida foydalanishdan chiqqan yer maydonlarini qayta o‘zlashtirish, ulardan samarali foydalanishning yo‘llari haqida ham o‘zaro fikr almashishdi.

Заместитель министра сельского хозяйства Республики Узбекистан Умид Мамадаминов встретился с руководством хлопково-текстильного кластера, созданного на базе инвестиций корейской корпорации «POSCO International».
В ходе встречи представители компании представили планы по расширению деятельности в ближайшие 3 года и реализации инвестиционных проектов общей стоимостью 196 млн.долларов. Предусмотрено,что проекты будут реализованы в Ташкентской, Кашкадарьинской и Ферганской областях. Также в ходе переговоров были обсуждены вопросы отвода площадей под выращивание хлопчатника на участках, где планируется реализовать новые проекты,а также использования засушливых земель с применением водосберегающих технологий.
Помимо этого стороны обменялись мнениями о возможности возвращения в оборот заброшенных сельскохозяйственных угодий в Касанском районе Кашкадарьинской области и способах их эффективного использования.