Xabar qilib borayotganimiz O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi mas’ullaridan iborat delegatsiya ayni kunlarda Ozarbayjonda xizmat safari bilan bo‘lib turishibdi. Navbatdagi lokatsiya ikki qismga bo‘lingan. Dastavval Ozarbayjon oziq-ovqat xavfsizligi institutiga tashrif amalga oshirildi.
800 dan ziyod malakali ishchi xodimlar faoliyat yuritadigan ushbu maskan chuqur tahlil laboratoriyalari va ilmiy izlanishlar amalga oshiriladigan muassasa demak. Uning faoliyati 4 ta asosiy yo‘nalishda olib borilishi belgilangan. Bu yerda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan 5 ta zamonaviy blok-laboratoriyalar ishlab turibdi. Veterinariya yo‘nalishida esa ularning soni 8 tani tashkil qiladi. Fitosanitariya bo‘yicha 5 ta, majmuaviy tahlillar esa yana 5 ta laboratoriyalarda amalga oshirilmoqda. Barcha laboratoriyalar akkreditatsiyadan o‘tgan hamda lozim darajadagi sertifikatlarga ega. Bu davr talabi. Shuning uchun mazkur laboratoriyalar xorijdagi sohaviy laboratoriyalar aro qiyosiy tekshiruvlarni o‘tkazib kelmoqda. NASSR sertifikatiga egaligi ham bunga keng yo‘l ochgan. Mazkur institutning yana bir maskani borki, unga ham to‘xtalamiz. Bu “Ilmiy tadqiqotlar markazi” departamentidir. Innovatsion va zamonaviy yechimlarni o‘z ichiga
olgan tahlillar ayni shu yerda amalga oshiriladi. Ilmiy-amaliy tekshirish va qiyoslash ham departament zimmasida. Xodimlar ayni talabdan kelib chiqib dunyoda bo‘layotgan o‘zgarish va yangiliklarni tizimga tatbiq etishga mas’uldir. Ilmiy izlanishlar o‘ziga xos muhit va uskunalarni talab etadi. Institut ayni masalada haqli ravishda maqtansa arziydi. Ilm va izlanish uchun barcha sharoit muhayyo. Eng so‘nggi rusumdagi laboratoriya jihozlari esa o‘z oldilariga qo‘ygan vazifa va masalani zamonaviy tarzda yechishga imkon bermoqda. Mutaxassislar kasallik va ularning turlari, oziq-ovqatda uchraydigan kasallik tarqatuvchi organizmlar haqida batafsil va atroflicha ma’lumot tayyorlab, agentlikka taqdim etadilar. Avvalgi maqolamizda Oziq-ovqat xavfsizligi agentligi haqida bayon qilgan edik. Mazkur institut ayni tashkilotning ilmiy bazasi hisoblanadi. Ochig‘i, har kuni bu yerda ish qizg‘inligi, xodimlarning o‘z kasblarini yaxshi ko‘rishlari mehnat munosabatlari to‘g‘ri tashkil etilganidan darak.
Ikkinchi lokatsiya Agrar kreditlash va rivojlanish agentligi bo‘ldi. Ozarbayjon qishloq xo‘jaligi vazirligi huzurida faoliyat yuritayotgan mazkur tashkilotda jami 59 nafar ishchi xodim mehnat qiladi. Raqamdan “Bu agentlikda kadrlar nega buncha kam?” — degan savol tug‘ilishi tabiiy. Ammo agentlikning barcha ish yo‘nalishi to‘liq raqamlashtirilgani bois kadrlar sonini ko‘paytirishga ehtiyoj yo‘q. Bu esa ham vaqt, ham qog‘oz sarfini kamaytirib, murojaatchining manfaati himoya qilinishiga omildir. Aslida bu yerda ham bir muncha vaqt avval vaziyat boshqacha bo‘lgan. Fermerdan ortiqcha hujjat talab qilish, uni vaqtini ketkazib sansalorlikka yo‘l qo‘yish. Tinish holat, shunday emasmi? Ammo raqamli transformatsiya bularning barchasiga yechim bo‘lgan. 2020-yildan e’tiboran boshlangan islohotlar o‘zining ijobiy samarasini bera olgan. Subsidiya shu vaqtdan e’tiboran yangicha usul va uslubda taqdim etilishi yo‘lga qo‘yilgan. Ayni damda elektron axborot tizimi ishga tushirilgan bo‘lib, har bir murojaatchi kredit resurslari va miqdori haqida platformadan barcha ma’lumotlarga ega bo‘ladi. Ular
uydan chiqmay hujjat to‘ldirishi hamda subsidiyaga da’vogar bo‘lishi ham mumkin. 2023-yilgi reja asosida 5 ta yo‘nalish bo‘yicha subsidiya taqdim qilinishi belgilangan. Mazkur yangiliklardan voqif bo‘lish uchun esa “TOP AGRO” tizimiga murojaat qilinsa kifoya. Fermer subsidiyani mazkur elektron tizim orqali rasmiylashtiradi. Ayni shu yerdan barcha yo‘nalish va tarmoqlar bo‘yicha mablag‘ aylanmasini ishlatish uslubini biladi. Asosiysi – o‘g‘it va kimyoviy vositalar, mahsulot xaridi bo‘yicha ham kerakli yordam ushbu platformada bajariladi. Bu juda qulay. Ozarbayjon fermerlarining e’tirofi bu. Faqat shugina emas. Har yili platforma orqali 200 mln manat miqdorida qishloq xo‘jaligi texnikasi olish uchun kredit resurslari ajratiladi. Tanlov o‘zingizga bog‘liq.
Agentlik sizga ma’qul texnika xaridini moliyalashtirib beradi. Sababi, mazkur texnikaning hosildorlik va yoki amaliyotdagi qo‘llanilishiga faqat xaridni amalga oshirayotgan fermer mas’ul. Kezi kelganda aytib o‘tish joiz, mazkur agentlik o‘zbekistonlik hamkasblari bilan yaqin hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘ygan. Navbatdagi delegatsiya tashrifi, ayni hamkorlikni amaliy bosqichda yanada mustahkamlash, muloqot markazidagi barcha masalalarni samarali yechish uchun sabab bo‘ldi. O‘zaro ishonch va amaliy natijalarga erishishni jadallashtirish ruhi – uchrashuv asosini belgilagan omillardan biri bo‘ldi.

Как мы уже сообщали, представительная делегация министерства сельского хозяйства нашей страны в настоящее время находится с рабочим визитом в Азербайджане. В этот раз посещение очередного объекта было разделено на две части. Сначала состоялось знакомство с деятельностью Азербайджанского института безопасности пищевых продуктов. В этом научном учреждении работает более 800 квалифицированных сотрудников, а также имеются лаборатории для проведения глубокого анализа и научных исследований. Здесь ведётся деятельность по четырём основным направлениям. Также здесь функционируют пять современных блок-лабораторий, формирующих научную базу для обеспечения безопасности пищевых продуктов.
А по направлению ветеринарии подобных лабораторий здесь восемь. Фитосанитарные исследования, также как и комплексные, проводятся в 5 лабораториях. Все лаборатории аккредитованы и имеют сертификаты соответствующего уровня — это требование времени. Поэтому в данных лабораториях проводятся сравнительные исследования вместе с зарубежными отраслевыми лабораториями. Наличие сертификата NASSR позволило организации расширить возможности сотрудничества в области сельскохозяйственных наук. Особого внимания заслуживает департамент научных исследований. Самые современные инновационные изыскания проводятся на этой площадке. Сравнительные исследования также находятся в ведении этого департамента. Его сотрудники занимаются внедрением в агросферу Азербайджана всех нововведений и инноваций, используемых за рубежом. Научные исследования высокого уровня требуют хороших условий и современного оборудования. И
институту в этом плане есть, чем похвастать. Лаборатории оснащены по последнему слову техники и позволяют качественно и оперативно решать все поставленные задачи. Специалисты готовят и предоставляют агентству подробную информацию о заболеваниях и их видах, а также о болезнетворных организмах, встречающихся в пище. В нашем предыдущем материале мы рассказывали о деятельности данного агентства, отвечающего за пищевую безопасность. Данный институт является научной базой этого ведомства. Каждый день в стенах института кипит научная работа.
Вторым местом посещения стало Агентство аграрного кредитования и развития. В этой организации, функционирующей при Министерстве сельского хозяйства Азербайджана, работают в общей сложности 59 сотрудников. Вопрос напрашивается сам собой — почему так мало персонала? Но поскольку все направления деятельности агентства полностью оцифрованы, то нет необходимости увеличивать штат сотрудников. За счёт сокращения времени на рассмотрение заявок и отсутствия бюрократических препон удается действовать исключительно в интересах заявителей. Хотя ещё совсем недавно ситуация здесь была несколько иной. Имели место требования к фермерам по предоставлению множества различных документов, справок и разрешений. Знакомая картина, не правда ли? Но цифровая трансформация стала решением проблемы. Реформы, начатые в 2020 году, дали положительный эффект. С этого момента субсидии стали предоставляться по-новому. На данный момент запущена электронная информационная система, в которой каждый заявитель получает всю информацию с платформы о кредитных ресурсах и суммах. Желающие могут заполнить документ, не выходя из дома, и дистанционно претендовать на
получение субсидии. В 2023 году предусмотрено предоставление субсидий по пяти направлениям. Чтобы быть информированным в этом вопросе, достаточно зайти в систему «Top Agro». Фермер может оформить получение субсидии через данную электронную систему. Именно здесь он получает информацию о том, как эффективно использовать оборотные средства и в каком направлении лучше начинать свою деятельность. На этой же платформе будет оказана необходимая помощь в приобретении удобрений. Всё очень удобно. Это признают и сами азербайджанские фермеры. Но это ещё не всё. Ежегодно через платформу выделяются кредитные ресурсы для приобретения сельскохозяйственной техники на 200 миллионов манатов. Выбор за вами. Агентство предоставит вам финансирование для покупки необходимой техники.
Стоит отметить, что данное агентство наладило тесное сотрудничество с узбекскими коллегами. Очередной визит делегации послужил поводом для дальнейшего укрепления сотрудничества и поиска эффективных решений путём открытого и конструктивного диалога.