Kuni kecha O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov Birlashgan Arab Amirliklarining IFFCO GROUP iste’mol tovarlarini ishlab chiqarish va eksport qilish kompaniyasining oziq-ovqat sektori direktori Andrey Dnibri bilan videokonferensaloqa shaklida muzokara o‘tkazdi. Muzokaralar chog‘ida tomonlar qandolat va sut mahsulotlari, shuningdek, tomat pastasi va mevali murabbo bozorini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik masalalarini muhokama qildi.
Uchrashuvda Aziz Voitov hozirda O‘zbekistonda qulay sarmoyaviy muhit yaratilayotgani IFFCO GROUP kabi yirik xorijiy korxonalar bilan hamkorlik qilish uchun yangi istiqbollar ochilayotganini ta’kidlab o‘tdi.
— Kompaniyangiz uzoq tarixga ega va uzoq vaqtdan beri dunyoning ko‘plab mamlakatlari bozorlarida mavjud. Bugungi kunda hamma Osiyo bozorlarining o‘sib borayotgan afzalliklaridan xabardor. Sizning kompaniyangiz O‘zbekiston iqtisodiyotiga va birinchi navbatda, qishloq xo‘jaligi-oziq-ovqat sohasiga qiziqish bildirayotganidan xursandmiz, – dedi Aziz Voitov.
Muloqot davomida tomonlar tomat pastasi, mevali murabbo, qandolat va fermentlangan sut mahsulotlari uchun xomashyo va yarim tayyor mahsulotlar bozorini birgalikda rivojlantirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar, shuningdek, amalga oshirish bosqichlari ko‘rsatilgan yo‘l xaritasini yaratishga kelishib oldilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar bir qancha yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada rivojlantirish, shuningdek, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bosqichlari ko‘rsatilgan yo‘l xaritasini yaratish bo‘yicha kelishuvga erishdi.
Ma’lumot uchun: Birlashgan Arab Amirliklarida faoliyat yurituvchi IFFCO GROUP kompaniyasi 1975-yilda tashkil etilgan. Kompaniya qayta ishlangan oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi va chakana sotuvchi eng yirik ALLANA GROUP tarkibiga kiradi. IFFCO GROUP kompaniyasining asosiy yo‘nalishlari oziq-ovqat mahsulotlari, kimyo va parfyumeriya mahsulotlari ishlab chiqarish, logistika, savdo va qadoqlash xizmatlaridir. Kompaniyaning 48 mamlakatda 95 ta korxona va vakolatxonalari mavjud bo‘lib, ularda 12 ming kishi ishlaydi. IFFCO GROUP dunyoning 5 qit’asida 80 dan ortiq brendlarni taqdim etadi, shuningdek, dunyoning 101 mamlakatida o‘z savdo bozoriga ega.

Министр сельского хозяйства Узбекистана Азиз Воитов провел переговоры с Андреем Днибри, директором пищевого сектора компании Объединенных Арабских Эмиратах по производству и экспорту товаров народного потребления IFFCO GROUP. Стороны обсудили сотрудничество в области развития рынков кондитерских и кисломолочных продуктов, а также томатной пасты и фруктовых джемов.
Переговоры Андрей Днибри начал с презентации компании IFFCO GROUP, которая была основана еще в 1975 году и ведет свою деятельность в Объединенных Арабских Эмиратах. Компания является частью ALLANA GROUP, одного из крупнейших производителей и розничных продавцов, переработанных пищевых и сельскохозяйственных продуктов. Основные направления компании IFFCO GROUP – производство продуктов питания, химической и парфюмерной продукций, логистики, торговли и упаковочных услуг. Компания имеет 95 предприятий и представительств в 48 странах мира, в которой работает 12 000 человек. IFFCO GROUP представляет более 80 брендов на 5 континентах мира, а также имеет собственный рынок сбыта в 101 стране мира.
В свою очередь Азиз Воитов отметил, что сейчас в Узбекистане создается благоприятный инвестиционный климат, который открывает новые перспективы для работы с такими крупными зарубежными предприятиями, как IFFCO GROUP.
«Ваша компания с большой историей и уже давно присутствует на рынках многих стран мира. Сегодня всем известны очевидные преимущества растущих азиатских рынков. Мы рады, что ваша компания проявляет интерес к экономике Узбекистана и, в первую очередь, к агропродовольственному сектору», – подчеркнул Азиз Воитов.
Во время обсуждения стороны выразили готовность по совместному развитию рынка таких товаров как томатная паста, фруктовые джемы сырья и полуфабрикатов для кондитерских изделий и кисломолочных продуктов, а также договорились создать дорожную карту с этапами реализации совместных проектов.