Mevaning yangi turlariga bo‘lgan ehtiyojning ortishi, iste’molchilarning meva sifatiga bo‘lgan talabi va iste’mol hajmining o‘sishi ishlab chiqaruvchilarga yangi, samaraliroq usul va texnologiyalarni izlash uchun zarur shart-sharoit yaratadi.
Joriy yilning fevral oyida “Olma daraxtlari hosildorligini oshirish va meva sifatini yaxshilash” mavzusida o‘quv-seminari muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Tadbirda bildirilgan qator takliflar inobatga olinib Xalqaro qishloq xo‘jaligi universiteti tomonidan navbatdagi ilmiy-amaliy seminarni tashkil etishga qaror qilindi.
Shuningdek, Xalqaro qishloq xo‘jaligi universiteti Malaka oshirish markazi bilan birgalikda Zamonaviy meva yetishtirish akademiyasini tashkil etish «Capacity Building Center» loyihasini amalga oshirdi.
Joriy yilning 15-mart kuni “O‘zbekistonda golubika yetishtirish – imkoniyatlar va cheklovlar” mavzusida qator seminar va mahorat darslari o‘tkazildi. Unda ishtirokchilar bog‘dorchilikda qo‘llanilayotgan eng yangi texnologik yechimlar bilan tanishish imkoniga ega bo‘lishdi.
Polsha golubika yetishtirish hajmi boʻyicha dunyoda AQShdan keyin ikkinchi oʻrinda turadi. Seminarda polshalik mutaxassislar golubika yetishtirish bo‘yicha o‘z bilim va tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar. Dastur davomida ishtirokchilar rezavor mevalarni to‘g‘ri yetishtirish uchun zarur bo‘lgan barcha tavsiyalar bilan tanishdilar.
Mutaxassislar quyidagi mavzularni ko‘tardilar: golubika butalarining o‘sishini yaxshilash uchun innovatsion usullar, meva berish va stressga chidamliligini oshirish, golubika butalarni “in vitro” usuli va mikropayvandlar yordamida ko‘paytirish, zamonaviy usulda rezavor meva yetishtirish va bog‘dorchilikda modernizatsiya qilingan avtomatlashtirilgan sug‘orish va urug‘-lantirish tizimlaridan foydalanish samaradorligi.
Butaning hosildorligi va meva hajmini belgilovchi vegetatsiya davri, gullashdan oldin va gullash davrida qayta ishlash masalalari fermerlarda ham qiziqish uyg‘otdi. Seminar yakunida tinglovchilarga amaliy maslahatlar berildi.

Повышение спроса на новые виды фруктов, ожидания и требования потребителей, предъявляемые к качеству фруктов и рост объемов потребления создают предпосылки для поиска производителями новых, более эффективных методов и технологий.
В феврале текущего года был успешно проведён учебно-практический семинар на тему: «Повышение урожайности яблоневых деревьев и улучшение качества фруктов». На мероприятии был озвучен ряд предложений, на основе которых Международный университет сельского хозяйства принял решение об организации очередного научно-практического семинара.
Также, Международный университет сельского хозяйства совместно с Центром повышения квалификации «Capacity Building Center» запустил проект создания Академии выращивания современных фруктов.
15 марта текущего года прошел ряд семинаров и мастер-классов на тему «Выращивание голубики в Узбекистане — возможности и ограничения», на которых можно было ознакомиться с самыми последними технологическими решениями, применяемыми в садоводстве.
Польша является вторым по величине производителем голубики в мире после США. На семинаре польские специалисты поделились своими знаниями и опытом выращивания голубики. В ходе программы слушатели узнали о всех шагах, необходимых для правильного выращивания ягод. Специалисты подняли такие темы, как: инновационные методы улучшения роста кустов голубики, завязывания плодов и повышения стрессоустойчивости, размножение кустов голубики методом «in vitro» и микрочеренкованием, эффективность использования модернизированных систем автоматизированного полива и фертигации в современном ягодоводстве и садоводстве.
Фермеров также интересовали вопросы периода вегетации, от которой зависит урожайность куста и размер плодов, обработки до и в период цветения. В заключение семинара слушателям были даны практические советы.