Poytaxtimizdagi “O‘zekspomarkaz”da ish boshlagan “AGROWOLRD UZBEKISTAN – 2023” 18-xalqaro ko‘rgazmasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari Umid Mamadaminov, Niderlandiya Qirolligining Markaziy Osiyodagi Favqulodda va muxtor elchisi janob Andre Karstens, Iteca Exhibitions xalqaro ko‘rgazma kompaniyasi bosh direktori Nigora Xasanova va yurtimizdagi xalqaro tashkilotlarning vakillari ishtirok etdi.
Ta’kidlash joizki, ko‘rgazmada 20 ta davlatdan 160 dan ortiq xalqaro korxonalar ishtirok etmoqda. Ko‘rgazma O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, O‘zbekiston fermerlar, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi, “Parrandasanoat” uyushmasi va O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi hamda “Iteca Exhibitions” va “ICA Eurasia Group” kompaniyalari hamkorligida tashkil etildi.
Ko‘rgazmada don va dukkakli ekinlarni saqlash va qayta ishlash, un, makaron va omuxta yem ishlab chiqarish uskunalari, meva va sabzavotlarni yetishtirish, saqlash va qayta ishlash texnologiyalari, issiqxonalar uchun texnikalarni ko‘rish mumkin.
Shuningdek, chorva va parranda so‘yish va go‘sht xomashyosini birlamchi qayta ishlash uskunalari va baliqchilik xo‘jaliklari uchun texnologiyalar bilan tanishish mumkin.
Ko‘rgazmani O‘zR Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Umid Mamadaminov kirish so‘zi bilan ochib berdi:
–Ushbu ko‘rgazma ishtirokchilarning yangiliklarga ega bo‘lishi, o‘zaro tajriba almashinishida platforma vazifasini o‘taydi. Bu nafaqat ixtisoslashtirilgan qishloq xo‘jaligi texnologiyalari, maxsus texnika va innovatsiyalar namoyishini o‘z ichiga olgan, balki manfaatdor tomonlar shartnoma va bitimlar tuzishi mumkin bo‘lgan imkoniyat maydonidir, – dedi u o‘z so‘zida.

3 kun davom etadigan ko‘rgazma doirasida
Церемония открытия 18-ой международной выставки «AGROWOLRD UZBEKISTAN — 2023» состоялась в столичном «Узэкспоцентре». В ней приняли участие заместитель министра сельского хозяйства Республики Узбекистан Умид Мамадаминов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Нидерландов в Центральной Азии Андре Карстенс, генеральный директор Международной выставочной компании Iteca Exhibitions Нигора Хасанова и представители международных организаций нашей страны.
Отметим, что в работе выставки принимают участие свыше 160 ведущих зарубежных компаний из 20 стран мира.
Выставка организована Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан, Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан, Советом фермеров и владельцев приусадебных участков Узбекистана, Ассоциацией «Птицеводство» совместно с Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан, компаниями Iteca Exhibitions и ICA Eurasia Group.
Выставка позволяет не просто ознакомиться с ноу-хау в агросфере,современным оборудованием и IT,но и заключить взаимовыгодные контракты,получить консультации у опытных специалистов и бизнесменов.
На выставке представлены такие направления,как хранение и переработка зерновых и зернобобовых культур, оборудование для производства муки, макарон и комбикормов, технологии выращивания, хранения и переработки овощей и фруктов, техника и технологии для теплиц.
Также можно ознакомиться с оборудованием для убоя крупного рогатого скота и птицы, первичной переработки мясного сырья и технологиями для развития рыбного хозяйства.
Выставку со вступительной речью открыл заместитель министра сельского хозяйства Республики Узбекистан Умид Мамадаминов:
«Эта выставка является хорошей площадкой для участников всех процессов сельхозпроизводства,где они могут узнать о новых технологиях и обменяться опытом. Это платформа возможностей, которая включает в себя не только демонстрацию специализированных сельскохозяйственных технологий, специальной техники и инноваций, но и возможность заключения контрактов и соглашений заинтересованными сторонами», — сказал он.
Для справки: В международной выставке принимают участие компании из Австрии, Беларуси, Бельгии, Великобритании, Германии, Дании, Иордании,Ирана, Испании, Италии, Казахстана, Китая, Южная Кореи, Нидерландов, Польши, России, Сербии, Словении, Турции.