Pekan – yong‘oqdoshlar oilasiga mansub daraxt.
Yurtimizda birinchi marta 1926-yildan ekila boshlangan. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Akademik Mahmud Mirzayev nomidagi bog‘dorchilik, uzumchilik va vinochilik ilmiy-tadqiqot institutining Surxondaryo ilmiy-tajriba stansiyasida pekan yong‘og‘ining “Gigant”, “Kapalak”, “Faxr”, “Hosildor”, “Xolis”, “Denov”, “Kichik mevali”, “Bo‘ydor”, “O‘zbekiston”, “Ahil” navlari hamda Bo‘stonliq tog‘ ilmiy-tajriba stansiyasida “Busseron” va “Selnsi razni” navlari yetishtiriladi. Daraxti sovuqqa chidamli bo‘lib, may-iyun oylarida gullaydi.
Pekanning vatani – Shimoliy Amerika. Meksika bu yong‘oq eksporti bo‘yicha dunyoda yetakchi o‘rinda turibdi. Hozirda mahsulotning asosiy importyori Xitoy davlati.
Jahonda pekan yetishtirish boshqa yong‘oq turlariga nisbatan tez o‘sib bormoqda.
Pekan grek yong‘og‘idan yog‘liroq va po‘stlog‘i qattiqroq. Tarikibida ko‘p miqdordagi monoto‘yinmagan yog‘lar (Omega-9) va olein kislotasi mavjud bo‘lib, u qondagi zararli xolesterin miqdorini kamaytirish va foydalisini ko‘paytirishga yordam beradi. Yong‘oq pazandalikda keng qo‘llaniladi, qovurilgan yoki xom holatida quruq mevalar bilan isteʼmol qilish mumkin.

Пекан — дерево из семейства ореховых.
Впервые в нашей стране его начали высаживать с 1926 года. На Сурхандарьинской научно-опытной станции Научно-исследовательского института (НИИ) садоводства, виноградарства и виноделия имени академика Махмуда Мирзаева при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан выращивают орехи пекан – «Гигант», «Бабочка», «Гордость», «Урожайный», «Халис», «Денов», «Малофруктовый», «Бойд», «Узбекистан», «Ахил», «Буссерон», «Селнси разни».
Дерево морозостойкое, цветет в мае-июне.
Родина пекана – Северная Америка. Мексика является мировым лидером по экспорту этого ореха. В настоящее время основным импортером продукции является Китай.
Мировое производство орехов пекан быстро растет по сравнению с другими видами орехов.
Орехи пекан жирнее грецких орехов и имеют более твердую кожуру. В них содержится большое количество мононенасыщенных жиров (омега-9) и олеиновой кислоты, которые помогают снизить уровень вредного холестерина в крови и повысить его полезность. Орехи широко используются в кулинарии, их можно употреблять с сухофруктами в жареном или сыром виде.