Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti Milliy tadqiqot universitetida, Islom Karimov nomidagi Toshkent Davlat Texnika universiteti professor-o‘qituvchilari hamda Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash ilmiy-tadqiqot instituti olimlari ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash ilmiy-tadqiqot instituti olimlari, Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti Milliy tadqiqot universiteti va Islom Karimov nomidagi TDTU rahbariyati hamda doktorantlar, magistrlar va bakalavrlar ishtirok etdilar.
Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash ilmiy-tadqiqot instituti direktori Shuhrat Azizov institut olimlari tomonidan paxtachilik, g‘allachilik, sabzavotchilik, polizchilik, bog‘dorchilik, uzumchilik, chorvachilik, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari uchun yaratilgan yangi mashinalar va ularni “Chirchiq qishloq xo‘jaligi mashinasozlik klasteri”da sanoat usulida ishlab chiqarishning imkoniyatlari haqida so‘z yuritdi.
Suhbat davomida tayanch doktorantlar hamda iqtidorli talabalar tomonidan bildirilgan taklif va fikr-mulohazalar tinglandi. Doktorantlar tomonidan yaratilayotgan yangi ishlanmalarning dala sinov-tajribalarini QXMITI tajriba xo‘jaligida o‘tkazish, olimlarni o‘quv jarayonlariga jalb qilishga kelishib olindi.
Uchrashuvda agroklasterlar va fermer xo‘jaliklari uchun yuqori unumli, puxta, hamyonbop va raqamli boshqariladigan yangi texnika namunalarini yaratish, yangi mashinalarning ilk namunalarini dala sinovlaridan o‘tkazish, ilmiy ishlanmalarni amaliyotga joriy etishda marketing mexanizmlaridan keng foydalanish, fan va texnika yutuqlarini isteʼmolchilarga tez yetkazish maqsadida hududiy dala ko‘rgazmalari, o‘quv seminarlarini tashkil etish taʼkidlab o‘tildi.

В Ташкентском институте ирригации и механизации сельского хозяйства состоялась встреча с участием профессоров и преподавателей Ташкентского государственного технического университета (ТГТУ) имени Ислама Каримова и ученых Научно-исследовательского института (НИИ) механизации сельского хозяйства при Министерстве сельского хозяйства РУ.
В мероприятии приняли участие ученые НИИ механизации сельского хозяйства, Ташкентского института ирригации и механизации сельского хозяйства и руководство ТДТУ имени Ислама Каримова, а также докторанты, магистры и бакалавры.
Шухрат Азизов, директор Научно-исследовательского института механизации сельского хозяйства, представил созданные учеными института новые машины для хлопководства, зерноводства, овощеводства, охраны правопорядка, садоводства, виноградарства, скотоводства, дехканских хозяйств и приусадебных участков. Он рассказал о возможностях промышленного производства на примере машиностроительного Чирчикского кластера сельхозтехники.
В ходе встречи были заслушаны предложения и мнения, высказанные базовыми докторантами и талантливыми студентами. Договорились провести полевые испытания новых разработок, созданных докторантами на опытном хозяйстве НИИ, привлечь ученых к образовательным процессам.
Кроме того на мероприятии говорили о создании высокопроизводительных, точных, доступных и цифровых моделей техники для агрокластеров и фермерских хозяйств. Было принято решение о проведении полевых испытаний первых образцов новой техники. В связи с этим говорили о широком использовании маркетинговых механизмов при внедрении научных разработок, а также предоставлении потребителям оперативной информации о научно-технических достижениях. Обсуждались такие вопросы как: