Respublikamizda jami 8 109 gektar maydonda nokzorlar mavjud. 2022-yilda ulardan 113 447 tonna hosil yig‘ib olingan. Shundan fermer va dehqon xo‘jaliklarida 7367 gektardan 110 814 tonna hosil olingan. Qishloq xo‘jaligi korxonalarida 742 gektardan 2 633 tonna hosili yig‘ib olingan.
Nok bog‘ini barpo etish:
Nok bog‘i barpo etiladigan maydonning tuproq-iqlim sharoiti ekin uchun qulay bo‘lishi lozim, ayniqsa, harorat hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Nok bog‘lari uchun joyning past-balandligi muhim. Chunki u bog‘ning ayrim maydonlarida mikroiqlim hosil qiladi. Sug‘oriladigan tekis yerlarda, har 1 000 metrda ko‘pi bilan 4-5 m nishab bo‘lgan maydonlarni tanlash tavsiya qilinadi. Ekishdan oldin yerni chuqurroq kavlab, o‘g‘it, biogumus va unumdor tuproq solish lozim. Ammo tog‘li va tog‘oldi hududlarida tuproqni tayyorlash va meva daraxtlarini o‘tqazishda maxsus usullarini qo‘llab, qiya joylarda ham bog‘ barpo etish mumkin. Baland joylarning iqlimi bir xil bo‘ladi, chunki bu yerlarda harorat deyarli o‘zgarmaydi. Past joylar sovuq havo to‘planishi uchun qulay bo‘ladi. Shuning uchun pastliklarda baʼzi bir mevali daraxtlarni, ularning kurtaklari va gullarini ko‘proq sovuq uradi. Atrofi berk vodiylar, pastliklar, chuqurliklarda qish va bahorda ko‘pincha sovuq havo to‘planib qoladi, shuning uchun bu yerlar meva daraxtlari o‘tqazish uchun yaroqli bo‘lmaydi. Bunday joylarda mevali daraxtlarning faqat sovuqqa chidamli va kech gullaydigan tur va navlarini o‘stirish mumkin.
Yurtimiz bog‘larining taxminan 10 gektarida mahalliy navlar o‘stiriladi. O‘zbekiston Respublikasi hududida ekish uchun tavsiya etilgan qishloq xo‘jaligi ekinlari davlat reestriga nokning 17 ta navi kiritilgan.
“Elsari” navi – Akademik Mahmud Mirzayev nomidagi bog‘dorchilik, uzumchilik va vinochilik ilmiy-tadqiqot institutida yaratilgan. Nav yozgi, mevasi iyulning uchinchi o‘n kunligida pishadi. Daraxtining bo‘yi past bo‘lib, 3,5 m, to‘rtinchi yili hosil bera boshlaydi. Hosildorligi – 57,3 s/ga, eng yuqori hosildorligi – 68,9 s/gani tashkil etadi. Mevasi olmasimon, och sariq rangda. Mevasining o‘rtacha vazni – 134 g. Eti och sarg‘ish, juda sersuv va sershira.
“Talgarskaya krasavitsa” navi – Qozog‘istonda yaratilgan. Kech yozda pishadi. Mevasi avgust oyida yetiladi. Daraxtining bo‘yi o‘rtacha 4,8 m bo‘lib, shox-shabbasi o‘rtacha, piramidasimon shaklda, bargi o‘rtacha tuxumsimon, rangi to‘q yashil, silliq. Beshinchi yili hosilga kiradi. Hosildorligi – 169 s/gani tashkil etadi. Mevasi yirik noksimon, silliq, rangi tillasimon-sarg‘ish, o‘rtacha vazni 145-185 g. Eti oq-sarg‘ish, sersuv, mevasi shirin, xushbo‘y. Tarkibidagi qand miqdori – 10,2% va vitamin C (askorbin kislotasi) miqdori – 2,7 mg/%.
“Yubileynaya” navi – Akademik Mahmud Mirzayev nomli bog‘dorchilik, uzumchilik va vinochilik ilmiy-tadqiqot institutining Samarqand ilmiy-tajriba stansiyasida yaratilgan. Nav kuzgi, sentyabrning birinchi o‘n kunligida pishadi. Nok daraxtining bo‘yi o‘rtacha 6,3 m bo‘lib, keng shox-shabbalidir. Nok ko‘chati ekilgandan so‘ng sakkizinchi yildan hosil bera boshlaydi. Hosildorligi – 303,1 s/ga, eng yuqori hosildorligi – 507,2 s/gani tashkil etadi. Mevasi yirik, mazasi yaxshi, mevasining o‘rtacha vazni – 213 g. Eti mayin, sershira.
“Xosui” navi – kelib chiqishi Yaponiya. Daraxtining o‘sishi dastlabki yillarda tez, so‘ng o‘rta. Guli yirik bo‘lib, gullashdan 135-145 kundan keyin pishadi, mevasini saqlash muddati 3-4 oy. Yaponiya va Koreyada “Xosui” navi daraxti ishkom usulida, yaʼni novdalar yon tomonga 90 gradusga egiltirib, o‘stiriladi. Bu dori sepish, mevalarni terib olish va parvarishda qulaylik tug‘diradi. Hosilga quyosh nurlari bir xil tushadi. U yerda namlik darajasi yuqoriligi bois daraxtlar katta bo‘lib, uning yoshiga, hajmiga qarab, mevalari soni aniqlanadi. Masalan, 6 yoshli daraxt 20, 8 yoshlisi 40 dona meva beradi. Eng katta meva hajmi 1 kg 800 gr-2 kg gacha bo‘ladi. Mevasi pishib yetilgach, bandida 2 oygacha turadi. Bu nav boshqa navlarga nisbatan tez, yaʼni 2-3 yilda hosilga kiradi.
Bu nav xalqimiz orasida “Kivi noki” deb ataladi. Bunga sabab mevasi xomligida kiviga o‘xshaydi. Nav daraxti yurtimiz iqlimiga moslashgan. Tog‘oldi hududlarda, lalmikor yer, zax yer va har qanday tuproqda ko‘karadi.
Yurtimizda navning iyul-avgust va sentyabr-oktyabr oylarida pishadigan turlari mavjud.
2017-yildan Respublikamizning Farg‘ona viloyati Toshloq tumanida bog‘bon Abduhoshim Mahmudaliyev yuqoridagi usulda kivi noki ko‘chatini parvarishlashni boshladi. Bog‘bon tajribasiga asosan, ko‘chatlar 5/4 yoki 3/3 sxemada ekiladi.

Все категории хозяйств нашей республики имеют грушевые сады на общей площади 8 109 га. В 2022 году собрано 113 447 тонн урожая. Из них с 7 367 га фермерских хозяйств собрано 110 814 тонн, с 742 га сельхозпредприятий собрано 2 633 тонны урожая.
Выращивание грушевого сада
Почвенно-климатические условия местности, где будет заложен грушевый сад, должны быть благоприятными, решающее значение имеет температура.
На орошаемых равнинных землях рекомендуется выбирать участки с максимальным уклоном 4-5 м на 1 000 м. Перед посадкой необходимо перекопать землю поглубже и удобрить почву. В горных и предгорных районах, используют специальные приемы подготовки почвы и посадки плодовых деревьев. Можно разбить сад даже на склонах. Климат высокогорья такой же, потому что температура в этих местах не сильно меняется. Низины благоприятны для скопления холодного воздуха. Поэтому в низинах некоторые плодовые деревья страдают от холода. Замкнутые долины, котлованы часто аккумулируют холодный воздух зимой и весной, поэтому эти земли не подходят для выращивания плодовых деревьев. В таких местах можно выращивать только морозостойкие и поздноцветущие виды и сорта.
В садах нашей страны выращивают около 10 местных сортов. 17 сортов груши включены в Государственный реестр сельскохозяйственных культур, рекомендованных к посеву на территории Республики Узбекистан.
Сорт «Эльсари» создан в НИИ садоводства, виноградарства и виноделия имени академика Махмуда Мирзаева. Сорт летний, плоды созревают в третьей декаде июля. Высота дерева невысокая, 3,5 м, плодоносить начинает на четвертый год. Урожайность — 57,3 т/га, наибольшая урожайность — 68,9 т/га. Плоды похожи на яблоки, светло-желтого цвета. Средний вес плода — 134 г. Мякоть бледно-желтая, сочная.
Сорт «Талгарская красавица» – создан в Казахстане. Созревает в конце лета. Плодоносит в августе. Средняя высота дерева — 4,8 м. Ветви средние, пирамидальной формы, окраска листьев темно-зеленая, гладкая. Урожай собирают на пятый год. Урожайность составляет 169 т/га. Плод крупный грушевидной формы, гладкий, золотисто-желтого цвета, средней массой 145-185 г. Мякоть бело-желтая, сочная, плоды сладкие и ароматные. Количество сахара составляет 10,2%, витамина С (аскорбиновой кислоты) — 2,7 мг/%.
Сорт «Юбилейный» создан на Самаркандской опытно-научной станции НИИ садоводства, виноградарства и виноделия имени академика М. Мирзаева. Созревает сорт осенью, в первой декаде сентября. Средняя высота грушевого дерева — 6,3 м, ветви широкие. Саженцы груши начинают плодоносить на восьмой год после посадки. Урожайность — 303,1 т/га, наибольшая урожайность — 507,2 т/га. Плод крупный, вкус хороший, средний вес плода составляет 213 г. Мякоть мягкая, нежная.
Сорт «Хосуи» — японского происхождения. Рост дерева в первые годы быстрый, затем средний. Цветок крупный, созревает через 135-145 дней после цветения, срок хранения плодов 3-4 месяца. В Японии и Корее дерево Хосуи выращивают методом «навеса», то есть ветви отгибают в сторону под углом 90 градусов. Этот метод делает удобным сбор плодов и уход за деревом. Солнечные лучи одинаково попадают на урожай. Из-за влажного воздуха в этих странах деревья большие, а количество плодов определяется в зависимости от их возраста и размера. Например, 6-летнее дерево дает 20 плодов, а 8-летнее — 40. Размер самого крупного плода от 1 кг 800 гр до 2 кг. Зрелые плоды хранятся до 2 месяцев. Этот сорт скороспелый.
Этот сорт у нас называют «Киви-груша». В сыром виде фрукт напоминает киви. Дерево адаптировано к климату нашей страны. Растет и в горных районах. Ствол дерева гладкий.
В Узбекистане встречаются два сорта, которые созревают в июле-августе и сентябре-октябре.
С 2017 года садовод Абдухошим Махмудалиев из Тошлокского района Ферганской области начал уход за саженцами этого вида груши вышеуказанным способом. В зависимости от опыта садовода саженцы высаживают по схеме 5/4 или 3/3.