O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Tuproqshunoslik va agrokimyoviy tadqiqotlar instituti mutaxassislari, vazirlik hamda FAOning Markaziy Osiyo mintaqalari bo‘yicha vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda tomonlar dunyoda ro‘y berayotgan global iqlim o‘zgarishi, yerlar degradatsiyasining oldini olish va unga qarshi kurashish, tuproq unumdorligini saqlash, bioxilma xillikni asrash, yerlarni muhofaza qilish bilan bog‘liq mavzularni muhokama qildilar.
Shuningdek, uchrashuvda Tuproqshunoslik va agrokimyoviy tadqiqotlar institutida tuproqni o‘rganish laboratoriyasini zamonaviylashtirish, sohada uchrayotgan muammolarni bartaraf etish, hamkorlikda yangi loyihalar ustida ishlash va ularning barqarorligini ta’minlash bo‘yicha kelishib olindi.

Состояласть встреча по обсуждению проблем почвы между специалистами Института почвоведения и агрохимических исследований при Министерстве сельского хозяйства РУ с представителями ФАО по регионам Центральной Азии и Министерства сельского хозяйства Узбекистана.
На встрече стороны обсудили вопросы, связанные с глобальным изменением климата, предотвращением и борьбой деградации земель, поддержанием плодородия почв, сохранением биоразнообразия и защиты земель.
Была достигнута договоренность о модернизации лаборатории почвоведения в Институте почвоведения и агрохимических исследований, устранении возникающих проблем в отрасли, а также стороны договорились о совместной работе над новыми проектами.