Joriy yilning 20-yanvarida Berlinda “Green week – 2023” doirasida ko‘rgazmaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda “O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan” qishloq xo‘jaligi mahsulotlari stendi namoyish etildi.
Hurmatli mehmonlar, jumladan, Germaniya oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi federal vaziri Jem O‘zdemir, Yevropa Ittifoqining qishloq xo‘jaligi bo‘yicha komissari Yanush Voytsexovskiy, Berlin meri Fransiska Giffay va boshqalar ko‘rgazma bo‘ylab sayyohatni aynan O‘zbekiston stendidan boshladilar.
Ularni O‘zR Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov boshchiligidagi delegatsiya kutib oldi.
O‘zbekiston tomon “O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan” stendi bo‘ylab ekskursiya davomida oziq-ovqat mahsulotlari hamda mamlakatimizda qishloq xo‘jaligida ishlab chiqarish yo‘nalishlari bilan tanishtirdi.
Mehmonlar O‘zbekiston stendiga katta qiziqish bilan kelgusida hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Ekskursiyadan so‘ng Aziz Voitov va Jem O‘zdemir esdalik sovg‘alarini almashishdi va birgalikda suratga tushishdi.
Tashrif buyuruvchilarga O‘zbekistonning sarhil va quritilgan mevalaridan hamda milliy taomlaridan tatib ko‘rib, yuqori baho berdilar. Ta’kidlash joizki, 240 kvadrat metr maydonga ega O‘zbekiston stendida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, mamlakatimiz viloyatlari va Toshkent shahridan 60 dan ortiq tadbirkorning milliy mahsulotlari namoyish etilmoqda.
Jumladan: 227 turdagi qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari – sarhil va qayta ishlangan meva-sabzavotlar, qayta ishlangan sut va go‘sht mahsulotlari, yog‘ va yog‘ mahsulotlari, salqin ichimliklar, qandolat mahsulotlari, un va un mahsulotlari, margarin mahsulotlari va boshqalar.
“O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan” stendi hududiga tashrif buyurgan barcha mehmonlarni O‘zbekistondan kelgan oshpazlar tayyorlagan milliy taomlar: palov, somsa, patir non va boshqa taomlar bilan siylandi va stend jonli tarzda milliy musiqa sadolari ostida namoyish etildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi Niderlandiya, Kanada, Gruziya, Polsha, Mo‘g‘uliston, Latviya va Qozog‘iston qishloq xo‘jaligi vazirlari bilan qizg‘in uchrashuvlar o‘tkazdi.
Shu bilan birga, Jahon banki, BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti, Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish xalqaro jamg‘armasi bilan yuqori darajada uchrashuvlar o‘tkazildi.
Oziq-ovqat mahsulotlarini yetishtirish, chorvachilik, vinochilik, g‘alla va yem-xashak ekinlarini yetishtirish va boshqa sohalarda o‘zaro tajriba almashish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Gollandiya, Polsha, Latviya va Kanada tadbirkorlarining O‘zbekistonga biznes missiyalarini tashkil etish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston sharoitida ekinlarning yangi turlarini yetishtirish bo‘yicha ilmiy hamkorlikni rivojlantirish, xalqaro tashkilotlar tomonidan moliyalashtiriladigan dasturlar doirasida olimlarning malakasini oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Barcha hamkorlar oziq-ovqat xavfsizligi sohasida hamkorlikni oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Bosh vazir o‘rinbosari, Polsha qishloq xo‘jaligi va qishloq taraqqiyoti vaziri Xenrik Kovalchik bilan tadbirkorlar o‘rtasida muloqotni yo‘lga qo‘yish, ilmiy-tadqiqot institutlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, urug‘chilik, issiqxonalar, raqamlashtirish sohalarida tajriba almashishni nazarda tutuvchi hamkorlik memorandumi imzolandi.
Ko‘rgazmaning birinchi kuni yakunlari bo‘yicha Germaniya do‘konlariga sublimatsiya usulida quritilgan va quritilgan meva-sabzavot mahsulotlarini yetkazib berish, Germaniyaning “Girlos injiniring” kompaniyasi bilan hamkorlikda O‘zbekistonda muzlatgichli omborxona qurish, kooperativ asosida meva va sabzavotlarni qayta ishlash “Buxers” kompaniyalari bilan hamkorlikda eksport shartnomalari imzolandi.

20 января состоялось открытие выставки в рамках «Green week -2023» в Берлине, где представлен стенд «Made in Uzbekistan». Именно со стенда Узбекистана начали свой обход выставки Джем Оздемир, федеральный министр продовольствия и сельского хозяйства Германии, Януш Войцеховский, комиссар Европейского Союза по сельскому хозяйству, Франциска Гиффай, мэр Берлина и другие высокие гости. Их встречала делегация Министерства
сельского хозяйства РУ, во главе с министром Азизом Воитовым. Узбекская сторона провела экскурсию по стенду «Made in Uzbekistan», представила свою продукцию, ознакомила с направлениями сельхоз производства нашей страны. Гости проявили интерес к стенду Узбекистана и выразили готовность к дальнейшему сотрудничеству. После экскурсии Азиз Воитов и Джем Оздемир обменялись памятными подарками и сделали общее фото. Гости провели дегустацию и высоко оценили национальные блюда, а также свежие и сушенные фрукты из Узбекистана.
Отметим, что на стенде Узбекистана площадью 240 квадратных метров представлены национальные продукты от более чем 60 предпринимателей из Республики Каракалпакстан, регионов страны и города Ташкента. Среди них: 227 видов сельскохозяйственной и продовольственной продукции – свежие и переработанные фрукты и овощи, переработанные молочные и мясные изделия, масложировая продукция, безалкогольные напитки, кондитерские изделия, мука и мучные изделия, маргариновые продукты и многое другое.
На территории стенда «Made in Uzbekistan» всех гостей и посетителей повара из Узбекистана угощали национальными блюдами: пловом, самсой, лепешками и другими, а работа стенда проходила в сопровождении национальной музыки в живом исполнении.
Делегация Узбекистана провела насыщенный день, встретившись с министрами сельского хозяйства Голландии, Канады, Грузии, Польши, Монголии, Латвии и Казахстана. Вместе с этим проведены встречи на высоком уровне со Всемирным Банком, Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН и Международным фондом сельскохозяйственного развития.
Достигнуты договорённости по взаимному обмену опытом в сферах производства пищевой продукции, животноводства, виноделия, выращивания зерновых и кормовых культур и другие. Планируется организация бизнес-миссий предпринимателей Голландии, Польши, Латвии и Канады в Узбекистан. Особое внимание уделено вопросам развития научного сотрудничества для выращивания новых видов культур в условиях Узбекистана,
а также повышению квалификации учёных в рамках программ, финансируемых международными организациями. Все партнёры выразили готовность наращивать сотрудничество в области продовольственной безопасности.
С Заместителем Премьер-министра, министром сельского хозяйства и развития сельской местности Польши Хенриком Ковальчиком подписан меморандум о сотрудничестве, предусматривающий налаживание диалога между предпринимателями, укрепление связей научно-исследовательских институтов, обмену опытом в сферах семеноводства, тепличных хозяйств, цифровизации и другие.
По итогам первого дня выставки подписаны экспортные контракты на поставку в сети магазинов Германии сублимированной и сушеной плодоовощной продукции, строительству холодильного склада в Узбекистане совместно с немецкой компанией «Гирлос инжиниринг», организацию на кооперационной основе переработки фруктов и овощей компанией «Бухерс».