O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarini sinash markazi respublikamizning tuproq-iqlim sharoitiga mos, kasallik va zararkunandalarga chidamli, serhosil hamda mahsulot sifati yuqori bo‘lgan yangi navlarni sinovdan o‘tkazmoqda, jumladan:
– 2022-yilda hududlardagi nav sinash stansiyalari va uchastkalarida sinovdan o‘tgan g‘o‘zaning yangi 85 ta navlaridan terib olingan paxta namunalarini tola sifati ko‘rsatkichlari o‘rganilmoqda. Bunda tola chiqimi, tola zichligi, metrik raqami, uzulish kuchi, solishtirma uzunligi, mikroneyri va 1000 dona chigit vazni bo‘yicha tahlil ko‘rsatkichlariga e‘tibor qaratiladi. Shuningdek, tahlil natijalaridan keng foydalangan holda, yangi g‘o‘za navlarini Davlat reestriga kiritish va ularni istiqbolligini belgilash amalga oshiriladi;
– Farg‘ona viloyatining “Vodil” nav sinash uchastkasining 2,5 gektar maydonida 50 ming dona malina ko‘chati ishlab chiqarishga joriy etish maqsadida ko‘paytirilmoqda. Ushbu uchastkada bog‘ va davlat sinovi uchun olmaning xorijiy “Stark spur red”, “Voyinsep”, “Jorjkov”, “Red atlas” va “Leberti” navlari ko‘chatlari ekilib, ularning fenologik kuzatuvlari olib borilmoqda;
Surxondaryo viloyatining “Denov” mo‘tadil nav sinash uchastkasida sinov maqsadida ekilgan bodomning “Oq marvarid”, anorning “Surxon yulduzi”, “Navro‘z” hamda o‘rikning “Salovat” navlari parvarishlanmoqda.

Центр испытания сельскохозяйственных культур при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан проводит испытания новых сортов, пригодных для почвенно-климатических условий нашей республики, устойчивых к болезням и вредителям, высокой урожайности и высокого качества.
В 2022 году изучались показатели качества волокон образцов хлопчатника, из отобранных 85 новых сортов, которые испытывали на сортоиспытательных станциях в регионах. Особое внимание уделяется выходу волокна, плотности волокна, метражу, прочности на растяжение, удельной длины, микронам и массе 1000 семян. По результатам испытаний, сорта хлопчатника будут внесены в Государственный реестр для выращивания в республике Узбекистан.
Также 50 000 саженцев малины выращиваются на площади 2,5 га сортоиспытательной станции «Vodil» Ферганской области с целью внедрения ее в производство.
Кроме того в данном районе высажены саженцы зарубежных сортов яблони «Stark spur red», «Voyinsep», «Jorjkov», «Red atlas», «Leberti» для наблюдений и исследований. А также выращиваются миндаль
«Oq marvarid», гранат «Surxon yulduzi», сорта абрикоса «Навруз» и «Саловат», высаженные для испытаний на сортоиспытательной станции «Denov» в Сурхандарьинской области.