O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Urug‘chilikni rivojlantirish markazi tizimidagi 12 ta sexda 25 ming tonna urug‘lik chigitni dorilash bo‘yicha paxta-to‘qimachilik klasterlari bilan shartnomalar imzolandi.
Respublikada 2023-yil paxta hosili uchun 42 ta urug‘lik chigit tayyorlash sexlarida 50 ming tonnaga yaqin urug‘lik chigit dorilanadi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-yanvardagi “Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘chiligini yanada rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-106-sonli qaroriga asosan, mamlakat bo‘yicha 3037 ta sub’yektlarning 88.5 ming gektar maydonlarida 133.5 ming tonna urug‘lik paxta yetishtirildi. Urug‘liklar paxta to‘qimachilik klasterlarining 114 ta
paxta qabul qilish maskanlari g‘aramlariga davlat standartlari asosida dislokatsiya bo‘yicha qabul qilindi.Urug‘lik paxtalar g‘aramlarda belgilangan muddatda sifatli saqlanib, chigitlar fiziologik to‘liq yetilgach, qayta ishlash boshlandi. Urug‘lik paxtaning seleksion navi uchinchi, ikkinchi, birinchi va elita avlodi bo‘yicha ketma-ket ishlandi.
Urug‘lik chigitni dorilashda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan tavsiya etilgan, davlat kimyo komissiyasining sinovidan o‘tgan va ishlatish bo‘yicha qo‘llanma texnologiyasi ishlab chiqilgan urug‘ dorilagichlar zaxirasi yaratildi. Ushbu jarayonda sifatli suzpenziya tayyorlash, urug‘larning sifatli dorilanishini nazorat qilishni va har bir urug‘ dorilagichlarning belgilangan meʼyorlarda ishlatilishini taʼminlash uchun O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi hududiy bo‘linmalari mutaxassislari biriktirildi. Dorilangan urug‘lik chigitlarni texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlar bo‘yicha uch qatlamli qog‘oz qoplarga «Uzbek seeds» milliy brendi ostida qadoqlanadi va ekinboplik sifat ko‘rsatkichlari aniqlangunga qadar omborlarda saqlanadi.

Заключены договоры с хлопково-текстильными кластерами на обработку 25 тысяч тонн семян в 12 цехах Центра развития семеноводства при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан.
Около 50 тысяч тонн семян будут обработаны в 42 семенных цехах республики к урожаю хлопка 2023 года. Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию семеноводства сельскохозяйственных культур» ПП-106, по республике выращено 133,5 тыс. тонн хлопка-сырца на 88,5 тыс. га. На 3037 предприятиях.
Приемка прошла в 114 хлопкоприемных пунктах семян по дислокации и госстандартам
Хлопчатник-сырец хранится в «хирманах» в течение определенного срока, а после полного биологического созревания семян начинается их переработка. Селекция хлопчатника-сырца развивается последовательно по третьему, второму, первому и элитному сортам.
Создан фонд семян, рекомендованных Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан, испытанных Государственной химической комиссией и разработанных по технологии обработке семян. При этом были привлечены специалисты региональных подразделений Агентства по карантину и защите растений для обеспечения приготовления качественной суспензии, контроля качества обработки семян и применения каждой обработки семян по установленным нормам.
Семена упаковывают в трехслойные бумажные пакеты под национальной торговой маркой «Узбекские семена» согласно нормативным документам в области технического регулирования семян и хранят на складах до начала выращивания.