O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazida (AKIS) Janubiy Koreya Respublikasining xalqaro “KOPIA” tashkilotining O‘zbekistondagi markazi bilan 1 yil davomida amalga oshirilgan ishlar hisobotiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari, Milliy markaz bosh direktori Alisher To‘rayev, Janubiy Koreya Respublikasining xalqaro “KOPIA” tashkilotining O’zbekistondagi markazi direktori doctor O Sоng Jong, Toshkent viloyati Agroxizmatlar markazi direktori G‘ayrat G‘aniyev, Sholichilik ilmiy-tadqiqot instituti direktori Ma’sudjon Sattorov va agrar soha vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda uch yo‘nalishda olib borilgan hamkorlik natijalari tahlil qilindi: Meva-sabzavotchilik, chorvachilik va sholichilikda Koreya tajribasini joriy etish va rivojlantirish borasida qilingan ishlar haqida so‘z bordi.
KOPIA O‘zbekiston markazi 10 yildan buyon mamlakatimizda faoliyat olib bormoqda. U butun dunyoda qishloq xo‘jaligini rivojlantish bilan shug‘ullanadigan yetakchi tashkilotlardan biri hisoblanadi. Hozirda AKIS markazi bilan hamkorlikda chorvachilik, sholichilik, bog‘dorchiik, meva va sabzavotchilik yo‘nalishlarida ilmiy-tadqiqotlar olib boqmoqda. Hamkorlik natijalari muvaffaqiyatli bo‘layotganligi bois, keyingi yillarda ham yangi loyihalarni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda. Shu orqali Koreya texnologilayalarini O‘zbekisitonga tatbiq qilish asosiy maqsad hisoblanadi.

В Национальном центре знаний и инноваций в сельском хозяйстве (AKIS) при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан состоялось отчетное мероприятие, посвященное работе, проведенной за год с Южнокорейской международной организацией «KOPIA» в Узбекистане. В нем приняли участие заместитель министра сельского хозяйства, генеральный директор Национального центра (AKIS) Алишер Тураев, директор Южнокорейской международной организации «KOPIA» в Узбекистане д-р О Сунг Джонг, директор Центра агроуслуг Ташкентской области Гайрат Ганиев, директор НИИ рисоводства Масуджон Сатторов и представители аграрного сектора.
На мероприятии были проанализированы результаты сотрудничества по трем направлениям: обсуждена проделанная работа по внедрению и развитию корейского опыта в области плодоовощеводства, животноводства и рисоводства.
KOPIA, работает в Узбекистане уже 10 лет, является одной из ведущих организаций, занимающихся развитием сельского хозяйства во всем мире. В настоящее время в сотрудничестве с центром AKIS проводит научные исследования в области животноводства, рисоводства, садоводства, плодоовощеводства. В последующие годы планируется запуск новых проектов, так-как результаты сотрудничества приносят свои плоды. Таким образом, основной целью является применение корейских технологий в Узбекистане.