M.V. Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti (MDU) Tuproqshunoslik fakultetining Tuproq maʼlumotlar markazidan Oleg Golozubov boshchiligidagi bir guruh ekspertlar “Tuproqsifattahlil” DUKga tashrif buyurishdi. Ular Geoinformatika bo‘limi mutaxassislari bilan Agro-tuproq maʼlumotlar markazlarining taqsimlangan tarmog‘i standartlari, texnologiyalarini joriy etish asosida tuproq maʼlumotlari bazasini yaratishni yo‘lga qo‘yish yuzasidan muzokaralarni olib bordilar.
Uchrashuvda dastlab, Rossiya tuproq maʼlumotlari markazi tarmoq loyihasining tashkil etilish tarixi, maqsadi, vazifalari va erishilgan natijalar haqida MDU vakillari so‘z ochdilar.
Yig‘ilish davomida tomonlar tuproq maʼlumotlari bazasini shakllantirishda muhim bo‘lgan jihatlar ayniqsa, ushbu bazani tashkil qilishda muhim bosqich hisoblanadigan tuproq maʼlumotlari almashinuvining xalqaro standarti konseptual modellari hamda xalqaro ISO 28258 standartini joriy etishni muhokama qildilar.

Группа экспертов Почвенного дата-центра факультета почвоведения МГУ им. М.В. Ломоносова во главе с Олегом Голозубовым посетила ГУП «Аналитический центр качества, состава и репозитории почв». Они со специалистами отдела геоинформатики провели переговоры по созданию базы данных о почве на основе внедрения стандартов и технологий информационной системы почвенных дата-центров.
На встрече представители МГУ рассказали об истории организации сетевого проекта Российского Почвенного дата-центра, его целях, задачах и достигнутых результатах.
В ходе встречи стороны обсудили важные аспекты формирования базы почвенных данных, в частности концептуальные модели международного стандарта обмена почвенными данными, которые считаются важным этапом создания этой базы, и внедрение международного стандарта ISO 28258.