O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov Fransiya Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Oreliya Bushez xonim bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuv avvalida Aziz Voitov elchini O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasida diplomatik aloqalar o‘rnatilganining 30 yilligi bilan samimiy qutladi.
Muloqot davomida O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligining Fransiya Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat suvereniteti vazirligi hamda boshqa ixtisoslashtirilgan kompaniyalari bilan hamkorlikda ish olib borayotgani alohida taʼkidlab o‘tildi.
So‘ng Aziz Voitov eksportni faollashtirish borasidagi o‘z takliflarini bildirdi. Xususan, vazir tomonidan O‘zbekiston iqlim sharoitiga mos meva-sabzavot va dukkakli mahsulotlarni yetishtirish hamda ularni Fransiya ва boshqa mamlakatlarga eksport qilish fikri ilgari surildi. 2021- yilda mamlakatimizdan Fransiyaga 1,6 mln AQSH dollari miqdoridagi qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari eksporti amalga oshirilganligi maʼlumot sifatida keltirildi.
Shuningdek, uchrashuvda O‘zbekiston yangi va quritilgan meva-sabzavot mahsulotlarini yetkazib berish salohiyatini oshirishga, Fransiya tomoni esa o‘z navbatida qayta ishlangan tovarlarni (kungaboqar yog‘i, ketchup va hokazo) yetkazib berishga tayyor ekanligi aytildi.
Maʼlumki, Fransiya davlati meva-sabzavotlarni qayta ishlash, sut, pishloq, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish sohalaridagi yirik kompaniyalari bilan investitsiya loyihalarini birgalikda amalga oshirishda istiqbolli hamkor hisoblanadi. O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi Fransiyaning sut va oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarishda yetakchi “Danon” va “Laktalis” kompaniyalari bilan aloqa o‘rnatgan. Kelgusida bu borada ikki tomonlama tashriflarni ko‘paytirish rejalashtirilmoqda.
Muloqot chog‘ida ilm-fan yo‘nalishidagi hamkorlik masalalariga ham urg‘u berildi. Taʼkidlanishicha, bugungi kunda Fransiyaning INRAE (Qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat va atrof-muhit ilmiy-tadqiqot instituti), CIRAD (Xalqaro qishloq xo‘jaligini rivojlantirish tadqiqot markazi), “Bordo” va Veterinariya institutlari bilan birgalikda ish olib borilmoqda. Bundan tashqari agrar taʼlim sohasida ham aloqalarni kuchaytirish nazarda tutilgan. Toshkent davlat agrar universitetining yuqori malakali mutaxassislarni o‘qitish dasturlarida ishtirok etish mo‘ljallanmoqda.
Uchrashuv so‘ngida Aziz Voitov Elchi Oreliya Bushezga konstruktiv va mazmunli muloqot uchun minnatdorchilik bildirar ekan, uzumchilik va vinochilikni rivojlantirish borasida quyidagi takliflarni bildirib o‘tdi: “Biz uzumchilik sohasini rivojlantirish borasidagi tajribangizni o‘rganmoqchimiz, chunki O‘zbekistonning vino eksportidagi ko‘rsatkichlari hali katta bo‘lmasada, lekin salmoqli miqdorda uzum eksport qilmoqda. Mamlakatimizda fransuz uzum navlarini yetishtirish uchun “in-vitro” ko‘chatlarini import qilish tamoyili asosida ishlashni taklif qilamiz”.

Министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Азиз Воитов провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Французской Республики в Узбекистане госпожой Орелией Бушез. В начале встречи Азиз Воитов тепло поздравил посла с 30-летием установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Францией.
В ходе диалога было подчеркнуто, что Министерство сельского хозяйства Узбекистана работает в сотрудничестве с Министерством сельского хозяйства и продовольствия Франции и другими специализированными компаниями.
Азиз Воитов представил свои предложения по активизации экспорта. В частности, министр выдвинул идею выращивания плодоовощных и бобовых культур, подходящих для климатических условий Узбекистана, экспорта их во Францию и другие страны. В 2021 году из нашей страны во Францию экспортировано сельскохозяйственной и пищевой продукции на сумму 1,6 млн долларов США.
Также на встрече было сказано, что Узбекистан готов увеличить мощности поставок свежей и сушеной плодоовощной продукции, а французская сторона, в свою очередь, готова поставлять переработанные продукты (подсолнечное масло, кетчуп и др.).
Известно, что французское государство является перспективным партнером в совместной реализации инвестиционных проектов с крупными компаниями в сфере переработки фруктов и овощей, молока, сыра и других продуктов питания. Министерство сельского хозяйства Узбекистана установило контакт с ведущими французскими компаниями «Данон» и «Лакталис» в сфере производства молока и продуктов питания. В дальнейшем планируется увеличить двусторонние визиты в этой связи.
В ходе диалога также были подчеркнуты вопросы сотрудничества в области науки. Отмечается, что на сегодняшний день работа ведется совместно с французскими INRAE (НИИ сельского хозяйства, продовольствия и окружающей среды исследований), CIRAD (Сельскохозяйственный исследовательский центр международного развития), институтами «Бордо» и ветеринарии. Кроме того, предусмотрено укрепление связей в сфере аграрного образования. Планируется участие в программах подготовки высококвалифицированных специалистов Ташкентского государственного аграрного университета.
В завершение встречи Азиз Воитов поблагодарил посла Орелию Бушез за конструктивный и содержательный диалог и высказал следующие предложения по развитию виноградарства и виноделия: ֿ«Мы хотим изучить ваш опыт в развитии сектора виноградарства, потому что в Узбекистане показатели экспорта вина пока невелики, но экспортируется значительное количество винограда. Мы предлагаем работать по принципу импорта «in-vitro» саженцев для выращивания французских сортов винограда в Узбекистане», – предложил Азиз Воитов.