O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi hamda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) hamkorligida “COVID-19 ga javoban kartoshkachilik sohasini qayta tiklash va rivojlantirish” qo‘shma loyihasi doirasida seminar tashkil etildi.
Seminar “O‘zbekistonda urug‘lik kartoshka yetishtirish va sertifikatlashning hozirgi holati va muammolarini aniqlash” mavzusiga bag‘ishlandi.
Tadbirda O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi va boshqa ixtisoslashtirilgan tashkilotlar mutaxassislari ishtirok etishdi.
Seminardan ko‘zlangan maqsad O‘zbekistonda kartoshka yetishtirish, sertifikatlash tizimi bo‘yicha urug‘lik kartoshka yetishtirish yuzasidan SWOT tahlilni ishlab chiqishdir. Bu usul tashqi tahdid va imkoniyatlarni ko‘zda tutgan holda sanoat rivojlanishidagi real vaziyatni ko‘rish, shuningdek, chora-tadbirlar rejasini tuzish va keyinchalik kuchli va zaif jihatlarni hisobga olib, kartoshkachilik sohasini rivojlantirish bo‘yicha asosiy qarorlar qabul qilish imkonini beradi.
Eslatib o‘tamiz, 2022-yilning 8-va 9-noyabr kunlari “COVID-19 ga javoban kartoshkachilik tarmog‘ini tiklash va rivojlantirish” qo‘shma loyihasi doirasida urug‘lik kartoshka yetishtirish va sertifikatlash yuzasidan o‘quv seminarlari o‘tkazilgan edi. Ularning yakunida ishtirokchilarga sertifikatlar topshirildi.

Министерство сельского хозяйства РУ и Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединенных Наций (FAO) провели семинар, в рамках совместного проекта «Восстановление и развитие сектора картофелеводства в ответ на COVID-19».
Тема семинара – «Определение текущего состояния и проблем производства и сертификации семенного картофеля в Узбекистане».
На мероприятии присутствовали специалисты Министерства сельского хозяйства РУ и других профильных организаций.
Цель семинара разработать SWOT-анализ по вопросам производства продовольственного картофеля, производства семенного картофеля по системе сертификации семенного картофеля в Узбекистане. Такой метод позволяет увидеть реальную ситуацию в развитии отрасли с учетом внешних угроз и возможностей, а также составить план действий и впоследствии принимать ключевые решения по развитию сектора картофелеводства с учетом сильных и слабых сторон.
Напомним, что 8 и 9 ноября 2022 года в рамках совместного проекта «Восстановление и развитие сектора картофелеводства в ответ на COVID-19» прошли семинары тренинги по производству и сертификации семенного картофеля. По окончании которых участники получили сертификаты.