O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Tuproqshunoslik va agrokimyoviy tadqiqotlar instituti tomonidan Innovatsion rivojlanish vazirligi bilan hamkorlikda 2022-2023-yillarga mo‘ljallangan “Sho‘rlangan qishloq xo‘jalik yerlari meliorativ holatini yaxshilashda zamonaviy texnologiyalarni qo‘llash va maʼlumotlarni tezkor qayta ishlashga yo‘naltirilgan mobil ilova yaratish” mavzusidagi amaliy loyihasi asosida mobil ilovasi yaratildi.
Respublikada yer va suv resurslaridan intensiv va samarali foydalanishning innovatsion usullari, qishloq xo‘jaligi yerlarining meliorativ holati unumdorlik darajasini saqlashga xizmat qiladi. Lekin hozirgi kunda mamlakatimizda qishloq xo‘jaligi yerlari sho‘rlanishini oldini olish, oqibatlarini yaxshilashga qaratilgan zamonaviy yangi usullarni qo‘llash va maʼlumotlarni tezkor qayta ishlashga yo‘naltirilgan foydalanuvchilar uchun interaktiv xizmat ko‘rsatuvchi axborot texnologiyalar ishlab chiqish borasida tuproq, tuproq-sho‘rlanish, tuproq-baholash xaritalarini ishlab chiqishda hanuzgacha avtomatlashtirilgan geoaxborot tizimlaridan foydalanish to‘liq tadbiq etilmagan. Ushbu sohada geografik axborot tizimli mobil dasturlarini ishlab chiqish bo‘yicha amaliy ishlanmalar mavjud emasligi ushbu vazifalarning dolzarbligini ko‘rsatadi.
Bu geoxaritadan foydalanadigan GAT (Geografik axborot tizimi) “offline” rejimda ishlaydigan dastur hisoblanadi. Ushbu ilova sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yer turkumlari bo‘yicha grafik maʼlumotlar, shuningdek, viloyat, tuman, massivlar va kadastr chegarasini taqdim etadi. Dasturning asosiy vazifasi tuproqda sodir bo‘layotgan jarayonlarni tadqiqotlar yordamida o‘rganib, olingan maʼlumotlarni tahlil qilishdan iborat.
Mobil ilova tayyorgarlik, dala-tuproq ishlari va analitik tahlillar asosida olingan tuproq namunalari natijasi bo‘yicha o‘rganiladigan, massiv sug‘oriladigan yerlarining “Tuproq sho‘rlanish kartogrammasi”ni tuzish orqali yerlarning meliorativ holati to‘g‘risidagi, sho‘rlangan yerlar to‘g‘risidagi maʼlumotlarni taqdim qiladi.
Ilova yer resurslari va tuproq sifatini boshqarish, qishloq xo‘jaligini yanada samarali rivojlantirish, tezkor va aniq, masofadan qatʼiy nazar suv resurslari, mineral va organik o‘g‘itlardan maqsadli foydalanishga qaratilgan.
Jamolbek Turdaliyev, Tuproqshunoslik va agrokimyoviy tadqiqotlar instituti bo‘lim mudiri, biologiya fanlari falsafa doktori (RhD):
“Bugungi kunda respublikamizdagi sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlarining sho‘rlanganlik darajasini aniqlash, ularning unumdorligini saqlash, qayta tiklash, oshirish, ularni sho‘rsizlantirishda qarshi zamonaviy yangi usullarni qo‘llash va sho‘rlanishga oid maʼlumotlarni tezkor qayta ishlash hamda boshqarish dolzarb vazifalardan hisoblanadi”.

Создано мобильное приложение на основе практического проекта Научно-исследовательского института почвоведения и агрохимии при Министерстве сельского хозяйства РУ совместно с Министерством инновационного развития РУ. Тема приложения: «Применение современных технологий и создание мобильного приложения, ориентированного на оперативную обработку данных при совершенствовании мелиорации засоленных сельскохозяйственных земель» на 2022-2023 годы.
Инновационные методы интенсивного и эффективного использования земельных и водных ресурсов в республике служат поддержанию уровня продуктивности мелиорации сельскохозяйственных угодий. Но в настоящее время в нашей стране в части использования современных новых методов, направленных на предотвращение и смягчение последствий засоления сельскохозяйственных земель, разработки оказывающих пользователям интерактивные услуги информационных технологий, направленных на оперативную обработку данных, разработки почвенных, почвенно-засоленных, почвенно-оценочных карт, использование автоматизированных геоинформационных систем еще не реализованы в полной мере.
Новое приложение ГИС (Географическая информационная система) работает в офлайн-режиме с использованием геокарты. Приложение предоставляет графическую информацию о категориях орошаемых сельскохозяйственных угодий, а также областных, районных, массивных и кадастровых границах. Основной задачей программы является изучение процессов, происходящих в почве с помощью исследований и анализа полученных данных.
Мобильное приложение предоставляет информацию о мелиоративном состоянии засоленных земель путем создания «Картограммы засоления почв» орошаемых земель по результатам изучения почвенных проб, отобранных в процессах подготовки почвы, полевых работ.
Приложение направлено на управление земельными ресурсами и качеством почвы, более эффективное развитие сельского хозяйства, быстрое и точное, целевое использование водных ресурсов, минеральных и органических удобрений независимо от расстояния.
Жамолбек Турдалиев, заведующий отделом НИИ почвоведения и агрохимиии доктор философских наук (RhD):
«Сегодня актуальными задачами являются определение уровня засоления орошаемых сельскохозяйственных земель в нашей республике, поддержание, восстановление, повышение их продуктивности, применение современных новых методов их обессоливания, оперативная обработка и управление данными о засолении».