2022-yil 24-oktyabr kuni Birlashgan Millatlar Tashkilotining Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish xalqaro jamg‘armasi (IFAD) va O‘zbekiston hukumati o‘rtasida ikki tomonlama uchrashuv ko‘rinishidagi anʼanaviy o‘tkazilib kelinadigan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda IFAD hamda Ozbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi hamkorligida ishlab chiqilgan “O‘zbekistonda 2023-2027-yillarga mo‘ljallangan mamlakat yangi strategik dasturi” (COSOP), shuningdek, O‘zbekistonda IFADning rasmiy vakolatxonasini ochish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda IFADning O‘zbekistondagi mamlakat direktori Fidi Radjaonson, jamg‘arma vitse prezidenti Donal Braun, ushbu tashkilotning Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha ko‘p mamlakatli vakolatxonasi rahbari Bernard Xen, IFADning Yaqin Sharq, Shimoliy Afrika, Sharqiy Yeropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha hududiy bo‘limi direktori Dina Salex xonim, IFAD hamkorligi bo‘yicha direktor Maks von Bonsdorf, shuningdek, O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov, suv xo‘jaligi vaziri Shavkat Hamroyev, qishloq xo‘jaligi vazirining iqtisod, innovatsion rivojlanish va investitsiyalar masalalari bo‘yicha maslahatchisi Alisher Shukurov hamda tegishli vazirlik va idoralar, xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etishdi.
Ushbu yig‘ilishni o‘tkazishdan asosiy maqsad oziq-ovqat xavfsizligi va qishloq xo‘jaligi sohasi rivoji yo‘lida moslashuvchan investitsiyalar uchun asosiy tarkibiy cheklovlarni qayta ko‘rib chiqish va pirovardida donorlar faoliyatini samarali muvofiqlashtirish uchun takliflarni ishlab chiqishdan iborat.
Yig‘ilish avvalida IFADning “O‘zbekistonda 2023-2027-yillarga mo‘ljallangan mamlakat yangi strategik dasturi” (COSOP) taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv davomida ushbu strategiya loyihasining muhokamasi o‘tkazildi.
“Hududlarda IFAD loyihalarini amalga oshirish natijasida 5 mingdan ortiq doimiy yangi ish o‘rinlari yaratildi, 100 mingdan ortiq benefisiar turli imtiyozlarga ega bo‘ldi. Ta’kidlash kerak, nufuzli xalqaro tashkilotlar ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston amalga oshirilayotgan islohotlar ko‘lami va samaradorligi bo‘yicha dunyoning eng yaxshi islohotchi davlatlarning “20 taligi”ga kirdi. O‘zbekistonda keyingi yillarda qishloq xo‘jaligida amalga oshirilayotgan tub islohotlar zamonamizning global muammolariga javob beradigan agrar va oziq-ovqat tizimiga samarali o‘tishning muhim omiliga aylanmoqda.
Keyingi 5 yil davomida biz dehqon va fermerlar daromadlarini kamida ikki baravar oshirish, 2026-yil oxirigacha qishloq xo‘jaligining barqaror o‘sishini ta’minlashni maqsad qilganmiz.
Biz Toshkentda IFAD ning vakolatxonasi ochilishini mamnuniyat bilan qabul qilamiz. Ishonchim komilki, IFADning ishlab chiqilayotgan 2023-2027-yillarga mo‘ljallangan strategik imkoniyatlar mamlakat dasturi hamkorligimizni yangi bosqichga olib chiqadi. Uning negizida mujassam bo‘lgan yo‘nalishlar davlatimiz rahbari tomonidan tasdiqlangan 10 yillik “Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish strategiyasi”ni amalga oshirish natijalarini mustahkamlashga xizmat qilishi shubhasiz. Uning asosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biri oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, raqobatbardoshlikni oshirish, agrotarmoqqa bozor mexanizmlarini joriy etish va rivojlantirishdan iborat”, – deya ta’kidlab o‘tdi o‘z chiqishida O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov.
Yig‘ilish diqqat-markazida O‘zbekistonda IFADning rasmiy vakolatxonasini ochish masalasi ham bo‘ldi. Muhokamalar faol savol-javob tarzida davom etdi. Shuningdek, ommaviy axborot vositalari xodimlari uchun maxsus intervyular ham tashkil etildi. Tadbirda transformatsiya jarayonlari aslida milliy darajada boshlanishi, shu munosabat bilan har bir davlat o‘z milliy rivojlanish bosqichlarini ishlab chiqishi zarurligi taʼkidlandi.
IFAD — Birlashgan Millatlar Tashkilotining xalqaro va ixtisoslashtirilgan moliyaviy tashkiloti bo‘lib, qarorgohi BMTning oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi sohasi markazi bo‘lgan Rim shahrida joylashgan. IFAD asosan qishloq aholisining loyihalariga investitsiya kiritadi. Shu orqali kambag‘allikni qisqartirish, oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash, ovqatlanishni yaxshilash va barqarorlikni mustahkamlashga ko‘maklashadi. Tashkilot 1978-yildan beri 23,2 milliard AQSH dollari qiymatidagi past foizli kreditlar va grantlarni ajratgan va dunyo bo‘yicha tahminan 518 million odamni qamrab olgan.
IFAD rivojlanayotgan mamlakatlarda oziq-ovqat ishlab chiqarishni ko‘paytirish va aholining zaif qatlami orasida ovqatlanish darajasini yaxshilash uchun moliyaviy manbalarni jalb etadi. Jamg‘arma oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish tizimini yaratish yoki takomillashtirish, shuningdek, tegishli rivojlanish strategiyalarini amalga oshirish uchun maxsus ishlab chiqilgan loyiha va dasturlarni moliyalashtiradi.
2011-yil 19-20-fevral kunlari Rimda bo‘lib o‘tgan IFAD Boshqaruvchilar kengashining 34-sessiyasida O‘zbekiston rasman tashkilotning to‘laqonli aʼzosiga aylangan.
O‘zbekistonda IFAD kreditlari qishloq xo‘jaligi sohasidagi kichik korxonalardan iborat ishlab chiqarish tizimlarini kengaytirish hisobiga qishloq aholisi daromadlarining barqaror o‘sishini taʼminlashga qaratilgan.
2017-yili jamg‘armaning Ijroiya kengashi “O‘zbekistonda 2017-2021-yillarga mo‘ljallangan mamlakat yangi strategik dasturi”ni tasdiqladi. Ushbu dastur qishloq xo‘jaligi tizimlarining yuqori qo‘shilgan qiymatidan foydalanish uchun qishloq aholisining salohiyati va imkoniyatlarini oshirish, kichik fermer xo‘jaliklarining bozordagi ishtirokini taʼminlash maqsadida ularning ishlab chiqarish aktivlari va raqobatbardoshligini ko‘paytirish kabi vazifalarga qaratilgan.
Taʼkidlash kerak, IFAD O‘zbekistonda bog‘dorchilik va sut sanoati sohalariga kreditlar ajratgan birinchi xalqaro moliya institutlaridan biri hisoblanadi. Ikki tomonlama o‘zaro munosabatlarni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish maqsadida 2020-yilda O‘zbekiston Prezidentining 15.12.2020-yildagi PQ-4922-son “O‘zbekiston respublikasining BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti, BMT Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish xalqaro jamg‘armasi hamda BMT Butunjahon oziq-ovqat dasturi bilan hamkorligini kengaytirish va chuqurlashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori asosida IFAD bilan “Yo‘l xaritasi” tasdiqlandi.

24 октября 2022 года состоялась традиционная двусторонняя встреча между Международным фондом сельскохозяйственного развития ООН (МФСР-IFAD) и Правительством Узбекистана. На ней обсуждались вопросы «Новой страновой стратегической программы IFAD на 2023-2027 годы в Узбекистане» (COSOP), разработанная совместно с МФСР-IFAD и Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан, а также открытие официального представительства МФСР-IFAD в Узбекистане.
На мероприятии выступили страновой директор МФСР-IFAD в Узбекистане Фиди Раджаонсон, вице-президент фонда Донал Браун, руководитель многостранового офиса в регионе Европы и ЦА Бернар Хен, директор регионального отдела этой организации по странам Ближнего Востока, Северной Африки, Восточной Европы и Центральной Азии Дина Салех, директор по сотрудничеству МФСР-IFAD Макс фон Бонсдорф, а также министр сельского хозяйства Узбекистана Азиз Воитов, министр водного хозяйства Шавкат Хамраев, советник министра сельского хозяйства по вопросам экономики, инновационного развития и инвестиций Алишер Шукуров и представители профильных министерств и ведомств, международных организаций.
Цель этой встречи – рассмотренипе основныех структурных ограничений для гибких инвестиций на пути к развитию продовольственной безопасности и сельского хозяйства и, в конечном итоге, разработка предложения по эффективной координации деятельности доноров.
В начале мероприятия была представлена «Новая страновая стратегическая программа IFAD на 2023-2027 годы в Узбекистане (COSOP)». В ходе встречи также был обсужден проект стратегии.
«В результате реализации проектов IFAD в регионах создано более 5 тыс. постоянных новых рабочих мест, более 100 тыс. бенефициаров получили ту или иную выгоду. Стоит отметить, что по оценкам авторитетных международных организаций Узбекистан вошел в «топ-20» лучших стран-реформаторов в мире по масштабу и эффективности проводимых реформ. Коренные реформы в сельском хозяйстве Узбекистана в последние годы становятся важным фактором в эффективной трансформации агропродовольственных систем, что отвечает глобальным вызовам современности.
На ближайшие 5 лет мы поставили целью увеличение доходов дехкан и фермеров как минимум в два раза, а также обеспечение устойчивого роста сельского хозяйства к концу 2026 года.
Мы приветствуем открытие представительства МФСР (IFAD) в Ташкенте. Уверен, что разрабатываемая страновая программа IFAD «Стратегические возможности на 2023–2027 годы” выведет наше сотрудничество на новый уровень. Несомненно, заложенные в ее основу направления помогут усилить результаты реализации утвержденной главой нашего государства 10-летней “Стратегии развития сельского хозяйства”, одними из основных приоритетов которой являются продовольственная безопасность, повышение конкурентоспособности, внедрение и развитие рыночных механизмов в агросекторе», — отметил в своем выступлении министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Азиз Воитов.
В центре внимания встречи был также вопрос открытия официального представительства МФСР-IFAD в Узбекистане. Обсуждения проходили в формате активных вопросов и ответов. Также были организованы специальные интервью для сотрудников СМИ. На мероприятии было подчеркнуто, что трансформационные процессы фактически начинаются на национальном уровне, и в связи с этим каждой стране необходимо разработать свои национальные этапы развития.
IFAD (МФСР) — международная и специализированная финансовая организация ООН со штаб-квартирой в Риме — центре продовольственной и сельскохозяйственной отраслей ООН. IFAD в основном инвестирует в проекты сельских жителей. Тем самым содействует сокращению бедности, обеспечению продовольственной безопасности, улучшению условий рационального питания и укреплению устойчивости сектора. С 1978 года организация выделила 23,2 миллиарда долларов в виде низкопроцентных кредитов и грантов примерно 518 миллионам человек по всему миру.
МФСР-IFAD использует финансовые ресурсы для увеличения производства продуктов питания в развивающихся странах и улучшения питания уязвимых слоев населения. Фонд финансирует специально разработанные проекты и программы по созданию или совершенствованию системы производства продуктов питания, а также для реализации соответствующих стратегий развития.
19-20 февраля 2011 года Узбекистан стал полноправным членом организации на состоявшейся в Риме 34-й сессии Совета управляющих МФСР-IFAD.
В Узбекистане кредиты МФСР-IFAD направлены на обеспечение стабильного роста доходов сельских жителей за счет расширения производственных систем, состоящих из малых предприятий в сфере сельского хозяйства.
В 2017 году Исполнительным советом фонда утверждена «Новая страновая стратегическая программа IFAD на 2017-2021 годы в Узбекистане (COSOP)». Эта программа направлена на повышение потенциала и возможностей сельского населения по использованию высокой добавленной стоимости сельскохозяйственных систем, увеличение производственных активов и конкурентоспособности мелких фермерских хозяйств в целях обеспечения их участия в рынке.
Следует отметить, что МФСР-IFAD является одним из первых международных финансовых институтов, предоставивших кредиты плодоовощной и молочной промышленности Узбекистана. В 2020 году на основании Постановления Президента Республики Узбекистан от 15.12.2020 г. № ПП-4922 «О мерах по расширению и углублению сотрудничества Республики Узбекистан с продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН, Международным фондом сельскохозяйственного развития ООН и Всемирной продовольственной программой ООН» утверждена «Дорожная карта» по расширению сотрудничества с МФСР-IFAD с целью вывода двусторонних отношений на качественно новый уровень.