Bugun agrar sohada zamonaviy texnologiyalar orqali erishilayotgan natijalar bisyor. Ayniqsa, mobil laboratoriyalar orqali ko‘rsatilayotgan xizmatlar ko‘pchilik dehqonu fermerlar, klasterlarning og‘irini yengil qilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Tuproqshunoslik va agrokimyoviy tadqiqotlar instituti olimlari tomonidan hududlarda fermer xo‘jaliklari, klasterlar va tomorqa yer egalariga tezkor tuproq xizmatlarini ko‘rsatish maqsadida “Tuproq klinikasi” mobil laboratoriyasi 2021-yilda tashkil etilgan.
Ushbu innovatsion mobil laboratoriya bevosita hududlarda dalaning o‘zida tuproqning gumus, harakatchan azot, fosfor va almashinuvchi kaliy bilan ta‘minlanishi, sho‘rlanish, tuproq muhiti -pH va boshqa tuproq xossalarini aniqlash bo‘yicha tezkor xizmatlar ko‘rsatadi.
E’tiborlisi, tuproq xususiyatlari joyning o‘zida institut olimlari tomonidan tahlil qilinadi. Tahlil natijalari asosida yer egalariga kerakli tavsiyalar beriladi.
Laboratoriya mutaxassislari tomonidan Toshkent viloyatining Qibray tumanidagi “Turkiston Obi Rahmat Servis” SIU hududida joylashgan «Qibray chandler yong‘oq bog’lari” fermer xo‘jaligi rahbari Ubaydulla Ne‘matovning murojaati bilan xo‘jalik shartnomasi tuzilib, tezkor xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yildi. Tekshiruvlarda fermerning 684, 689, 690 konturlaridagi 100 gektar sug‘oriladigan yerlarining holati o‘rganildi, tegishli tuproq tahlillari o‘tkazilib, ilmiy asoslangan tavsiyalar berildi.
Bu yo‘nalishdagi ishlar respublikamizning boshqa hududlardagi fermer xo‘jaliklari, agroklasterlar va tomorqa yer egalari yerlarida ham davom ettirilmoqda. Jumladan, joriy yil boshidan beri 100 dan ortiq fermer xo‘jaliklari va boshqa yerdan foydalanuvchilarga tezkor tuproq xizmatlari ko‘rsatilib kelinmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 10-iyundagi 327-son “Uzumchilik, bog‘dorchilik, issiqxona xo‘jaliklarini yurituvchi va vinochilik mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi sub’yektlarni davlat tomonidan moliyaviy qo‘llab-quvvatlash chora tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori tasdiqlangan edi. Unga ko‘ra, so‘nggi ikki oy davomida, 30 dan ortiq bog‘dorchilik va uzumchilik fermer xo‘jaliklarining yangi intensiv bog‘, tokzor va issiqxona yer maydonlarida tuproq iqlim sharoitidan kelib chiqib, tuproqning holati va unumdorligi to‘g‘risida maʼlumotlar taqdim etib kelinmoqda.
Institutning mintaqaviy bo‘linmalari – Andijon viloyat mintaqaviy bo‘linmasi Baliqchi tumanida, Qashqadaryo va Xorazm mintaqaviy bo‘linmalari Navoiy viloyatining Xatirchi va Karmana
tumanlarida ham ishlar qizg‘in.
Shuni taʼkidlash joiz, Institut vakillari tomonidan respublikamizdagi Bog‘dorchilik va uzumchilik fermer xo‘jaliklariga:

Сегодня результаты, достигнутые с помощью современных технологий в аграрном секторе, многочисленны. В частности, услуги, предоставляемые через мобильные лаборатории, облегчают бремя многих фермерских хозяйств и кластеров.
Мобильная лаборатория «Почвенная клиника» создана в 2021 году учеными Института почвоведения и агрохимических исследований при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан с целью оказания оперативных почвенных услуг владельцам фермерских хозяйств, кластеров и приусадебных участков в регионы.
Эта инновационная мобильная лаборатория оказывает оперативные услуги по определению почвенного гумуса, подвижного азота, фосфора и обменного калия, засоленности, рН почвенной среды и других свойств почвы непосредственно в полевых условиях. Стоит отметить, что анализ свойств почвы производится на месте учеными института. По результатам анализа землевладельцам будут даны необходимые рекомендации.
По просьбе У. Нематова, руководителя фермерского хозяйства «Кибрайские сады орехов чандлера», расположенного на территории ассоциации водопотребителей «Туркестан оби рахмат сервис» Кибрайского района Ташкентской области, специалисты лаборатории заключили фермерский договор и оказали оперативное обслуживание. В ходе проверок было изучено состояние 100 га орошаемых земель фермера по контурам 684, 689, 690, проведены соответствующие анализы почв, даны научно обоснованные рекомендации.
Работа в этом направлении продолжается в фермерских хозяйствах, агрокластерах и приусадебных участках других регионов нашей республики. В частности, с начала текущего года более 100 фермерским хозяйствам и другим землепользователям оказаны оперативные почвенные услуги.
Согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 июня 2022 года № 327 «О мерах по государственной финансовой поддержки субъектов, занимающихся виноградарством, садоводством, тепличным хозяйством и производством винодельческой продукции», за последние два месяца предоставляется информация о состоянии и плодородии почвы, исходя из климатических условий новых интенсивных садов, виноградников и теплиц более 30 садоводческих и виноградарских фермпрских хозяйств.
Региональные подразделения института действуют в Балыкчинском районе Андижанской области, Кашкадарьинское и Хорезмское областные отделения в Хатырчинском и Карманинском районах Навоийской области.
Стоит отметить, что представители института дали научные рекомендации садоводческим и виноградарским хозяйствам республики по 10 контрактам в 2021 году, 5 контрактам в январе-июне 2022 года и 30 контрактам в июле-октябре 2022 года.