Avvalroq O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi delegatsiyasining Janubiy Koreyaga tashrifi haqida xabar bergan edik. Delegatsiya vakillari ushbu tashrif doirasida yana boshqa qishloq xo‘jaligi obyektlarida ham bo‘lishdi. Xususan, Tog‘li tumanlar qishloq xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti faoliyati bilan tanishildi.
Ushbu ilmiy-tadqiqot instituti 1959-yili tashkil etilgan bo‘lib, asosan yangi kartoshka navlarini yaratish, urug‘lik kartoshkani yetishtirish bilan shug‘ullanadi. Ayni kunlarda bu yerda biotexnologik usulda “In vitro” sharoitida kartoshka urug‘ligini ko‘paytirish bo‘yicha ilmiy ishlar olib borilyapti. Ushbu tajriba ayniqsa, O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi mutaxassislarining qiziqishiga sabab bo‘ldi. Bundan tashqari, institutda kartoshkaga zarar yetkazadigan zararkunandalarga va virusli hamda boshqa kasalliklarga qarshi kurash bo‘yicha tadqiqotlar o‘tkaziladi. Kartoshka urug‘chiligi yo‘nalishida xorijiy davlatlar bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. Koreyalik olimlarning taʼkidlashicha, istiqbolda grechka va qulupnay yetishtirish bo‘yicha ilmiy ishlarni boshlash rejalari ham bor.
Tog‘li tumanlar qishloq xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti Janubiy Koreya Respublikasi Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish administratsiyasi (RDA) tashkiloti tarkibiga kiradi. RDA hududlarning tuproq-iqlim sharoitidan kelib chiqib, ekinlarning mavjud holatini o‘rganadi va samarali ekin turlarini ekish va ixtisoslashtirish bo‘yicha hukumatga taklif beradi.
Shuningdek, mamlakatda Qishloq xo‘jaligida bilim, innovatsiya va agroxizmatlar AKIS markazlari faoliyati yaxshi yo‘lga qo‘yilgan. Ularning mamlakat bo‘yicha 9 ta provinsiya, 156 ta tuman va shaharlar, 728 ta hududda fermerlarga maslahat berish ofislari mavjud.
Eʼtiborlisi, Janubiy Koreyada agrar sohaning Milliy qishloq xo‘jaligi maʼlumotlar bazasi shakllantirilgan. Ushbu sohaga qiziqadiganlar ochiq manba bo‘lgan bazadan qishloq xo‘jaligiga oid istalgan maʼlumotlarni topishlari mumkin.
Yana bir muhim jihat, davlat qishloq xo‘jaligi subyektlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida mineral o‘g‘itlar, yoqilg‘i kabi moddiy resurslarni arzon narxlarda yetkazib beradigan va imtiyozli kreditlar ajratadigan muassasalarni tashkil etgan.

Ранее мы сообщали о визите делегации Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан в Южную Корею. В рамках этого визита представители делегации посетили ряд сельскохозяйственных объектов, среди которых был и НИИ сельского хозяйства горных районов.
Этот научно-исследовательский институт был основан в 1959 году, основная деательность которого – создание новых сортов картофеля и выращивание семенного картофеля. Сейчас здесь ведутся научные работы по размножению семян картофеля биотехнологическим методом в условиях In-vitro. Этот опыт вызвал особый интерес у специалистов Министерства сельского хозяйства Узбекистана. Также в институте проводят исследования по борьбе с вредителями, вирусными и другими болезнями, поражающими картофель. У НИИ налажено сотрудничество с зарубежными странами в области семеноводства картофеля. Ученые института отметили, что в будущем планируется провести научную работу по выращиванию гречки и клубники.
Сельскохозяйственный научно-исследовательский институт горных районов входит в состав Администрации развития сельского хозяйства
(RDA) Республики Южная Корея. RDA изучает современное состояние посевов на основе почвенно-климатических условий регионов и вносит предложения правительству по посеву и специализации эффективных видов культур.
Также в стране хорошо налажена деятельность центров знаний, инноваций и агроуслуг в сельском хозяйстве AKIS. У них есть консультационные пункты для фермеров в 9 провинциях, 156 районах и городах и 728 местностях по всей стране.
Примечательно, что в Южной Корее сформирована Национальная сельскохозяйственная база данных аграрного сектора. Любой человек, интересующийся этой темой, может найти в базе данных с открытым доступом информацию о сельском хозяйстве страны.
Также, для поддержки сельскохозяйственных субъектов, государство создало институты, которые поставляют материальные ресурсы, такие как