O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov hukumat delegatsiyasi tarkibida Vengriyaga tashrifi doirasida qishloq xo‘jaligi, shuningdek, agrar ilm, ta’lim va xizmatlar sohalarida O‘zbekiston-Vengriya hamkorligini rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan uchrashuvlarni o‘tkazmoqda.
Shu tariqa, vazir Voitov Vengriyadagi eng yirik tovuq go‘shti ishlab chiqarish korxonalaridan biri “Master Good Kft.” rahbari Lazlo Baranyi bilan muzokaralar o‘tkazdi va mazkur korxonaning ishlab chiqarish majmuasiga tashrif buyurdi.
Kompaniya 1994-yilda tashkil etilgan va bugungi kunda uning 2000 nafar xodimi bor. “Master Good Kft.” ulushiga mamlakat tovuq go‘shti ishlab chiqarish hajmining deyarli 32% to‘g‘ri keladi, u ham Vengriya, ham Markaziy Yevropada parranda go‘shtining yetakchi distribyutoridir.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar O‘zbekistonda parrandachilik korxonasini tashkil etish bo‘yicha qo‘shma loyihani amalga oshirish yuzasidan dastlabki kelishuvga erishdilar, shu munosabat bilan loyiha tafsilotlarini muhokama qilish uchun joriy yilning noyabr oyida “Master Good Kft.” kompaniyasi rahbariyatining mamlakatimizga tashrifi rejalashtirilmoqda. Shuningdek, 6 nafar o‘zbekistonlik talabaning kompaniya tuzilmalarida kasbiy amaliyot o‘tash imkoniyatlari muhokama qilindi.

В рамках пребывания в Венгрии в составе правительственной делегации министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Азиз Воитов проводит также профильные встречи, ориентированные на развитие узбекско-венгерского сотрудничества в сельском хозяйстве, а также в сфере аграрной науки, образования и услуг.
Так, министр Воитов провел переговоры с Лазло Бараньи, руководителем одного из крупнейших производств куриного мяса в Венгрии компании Master Good Kft., и посетил производственный комплекс данного предприятия.
Компания была основана в 1994 году, и сегодня ее штат исчисляется 2 тысячами сотрудников. На долю Master Good Kft. приходятся почти 32% производства куриного мяса в стране, она является ведущим дистрибьютором мяса птицы как в Венгрии, так и в Центральной Европе.
По итогам встречи стороны предварительно договорились о реализации совместного проекта по созданию птицеводческого предприятия в Узбекистане, в связи с чем запланирован визит руководства компании Master Good Kft. в республику в ноябре этого года для обсуждения деталей проекта. Также была обговорена возможность профессиональной стажировки 6 узбекских студентов в структурах компании.