2022-yil 17-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi hamda Xalqaro qishloq xo‘jaligi universiteti bilan hamkorlikda “Agrosanoat majmuasi uchun xalqaro talab va standartlarga muvofiq yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash” mavzusida tadbir o‘tkazildi. Unda talabalarga o‘quv sertifikatlari topshirildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vazirligi vakillari, Xalqaro qishloq xo‘jaligi universitetining yoshlar bilan ishlash va ma‘naviy-ma‘rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Jamshid Jalilov, xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i, universitetning professor-o‘qituvchilari va talabalari hamda chet ellik mehmonlar ishtirok etishdi.
Xalqaro qishloq xo‘jaligi universitetida talabalar agronomiya, agroiqtisodiyot, agrologiya, biotexnologiya, aqlli qishloq xo‘jaligi, chorvachilik sohalarida o‘ziga xos o‘quv dasturlarida o‘qitiladi.
Darslar ingliz tilida olib boriladi va universitetni tugatgan talabalarga Buyuk Britaniyaning Qirollik qishloq xo‘jaligi universiteti diplomi beriladi. Shunindek, talabalar chet elning yetakchi markazlarida, shu jumladan, Yevropaning Agro-oziq-ovqat korxonalari institutlari va kompaniyalarida amaliyot o‘taydilar.
«Universitetimiz talabalari nafaqat nazariy, balki amaliy bilimlarga ham ega bo‘ladilar. Bizning o‘qituvchilarimiz, ilmiy xodimlarimiz talabalar bilan birgalikda to‘g‘ridan-to‘g‘ri joylarda (fermer xo‘jaliklari, dala maydonlari, qishloq xo‘jaligi korxonalari) treninglar o‘tkazadilar. Ta’lim muassasasidagi o‘quv jarayonlari ilmiy asoslangan va amaliy yo‘naltirilganligi bilan boshqa universitetlardan ajralib turadi», — deya ta‘kidladi Xalqaro qishloq xo‘jaligi universitetining Yoshlar bilan ishlash va ma‘naviy-ma‘rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Jamshid Jalilov.
Bugun sinovlardan muvaffaqiyatli o‘tgan 62 nafar talabaga o‘qish sertifikatlari topshirildi. Avvalroq, 50 nafar talabaga sertifikatlar berilgandi.
Ma‘lumot o‘rnida, Xalqaro qishloq xo‘jaligi universitetiga 2022-2023-o‘quv yilida davlat kvotalari soni 200 o‘rinni tashkil etadi.

17 августа 2022 года Международный сельскохозяйственный университет совместно с Министерством сельского хозяйства РУ провели мероприятие, посвященное теме подготовки высококвалифицированных кадров в соответствии с международными требованиями и стандартами для агропромышленного комплекса, на котором будущим студентам вручались сертификаты на обучение.
На мероприятии присутствовали представители министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан, первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе, руководитель отдела международных связей, профессорско-преподавательский состав и студенты Международного сельскохозяйственного университета, а также зарубежные гости.
Международный сельскохозяйственный университет предлагает уникальные учебные программы в области агрономии, агроэкономики, агрологистики, биотехнологии, умного сельского хозяйства, животноводства.
Обучение проводится на английском языке, так как по окончании выдается диплом Королевского сельскохозяйственного университета Великобритании. Стажировку студенты будут проходить в ведущих зарубежных центрах, включая институты и компании агропродовольственного бизнеса Европы.
«Студенты нашего университета получают не только теоретические, но и практические знания. Наши преподаватели, научные сотрудники вместе со студентами проводят обучение непосредственно на местах (фермах, сельхозугодиях, сельхозпредприятиях). Учебный процесс в вузе научно обоснованный и практикоориентированный. Это то, что отличает наш университет от других университетов», — подчеркнул первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе Жамшид Жалилов.
62 студентам, успешно сдавшим тестовые испытания вручены сертификаты на обучение. Ранее, 50 студентам выдали подобные сертификаты.
Международный сельскохозяйственный университет был создан Указом Президента Республики Узбекистан. Партнером является Королевский сельскохозяйственный университет Великобритании. По окончании вуза выпускники получат диплом этого престижного вуза.