O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan Namangan viloyatining Elita urug‘chilik xo‘jaligida urug‘lik paxta maydonlarida dala aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish bo‘yicha ko‘rgazmali o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi. Seminar davomida urug‘lik uchun ajratilgan g‘o‘za maydonlarida aprobatsiya o‘tkazish, urug‘lik paxtani terish, qabul qilish va saqlash masalalari muhokama etildi.
Tadbirda O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi, tegishli vazirlik va idoralar xodimlari, ilmiy-tadqiqot institutlari, Urug‘chilikni rivojlantirish markazi, Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi vakillari, aprobatsiya komissiyasi aʼzolari, o‘simliklarni himoya qilish bo‘yicha ekpertlar, shuningdek, paxta-to‘qimachilik klasterlari va urug‘chilik fermer xo‘jaliklari rahbarlaridan iborat 150 dan ortiq ishtirokchilar qatnashishdi.
Hududiy o‘quv-amaliy seminarni qishloq xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari Shuhrat Teshayev g‘o‘za navlarini to‘g‘ri joylashtirish va sifatli urug‘lik jamg‘arishda g‘o‘za aprobatsiyasining maqsad va vazifalariga bag‘ishlangan kirish so‘zi bilan ochib berdi.
Seminar doirasida olimlarning sog‘lom urug‘lik fondini yaratishda o‘simliklarni himoya qilish sohasidagi asosiy vazifalariga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi direktori Alisher To‘rayev ishtirokchilarga elita urug‘chilik xo‘jaliklariga yuqori navdorlikka ega bo‘lgan g‘o‘za navlarining original urug‘lik materiallarini yetkazib berilishida institut va nav mualliflarining olib borayotgan ishlari haqida so‘zlab berdi.
Shuningdek, tadbir davomida qatnashchilar Namangan elita urug‘chilik xo‘jaligi dala maydonida bo‘lib, urug‘lik uchun yetishtirilayotgan g‘o‘zaning “Andijon-35” navi xususiyatlari bilan tanishib chiqishdi.
Har yili paxta yetishtiruvchi fermer xo‘jaliklarini kelgusi yilda yuqori hosilli hamda urug‘lik chigiti bilan uzluksiz taʼminlab borish maqsadida paxta ekilgan maydonlarda aprobatsiya tadbirlari o‘tkaziladi. G‘o‘za aprobatsiyasi navlarning elita va avlodli ekilgan maydonlarida navning haqiqiy nav tozaligi (navdorligi), nav aralashmalari, o‘simliklarning kasallik va zararkunandalar bilan zararlanganlik darajasi hamda kutilayotgan umumiy paxta hosili, urug‘lik paxta miqdori va undan olinishi kutilayotgan urug‘lik chigit miqdorini aniqlab berishi bilan muhim tadbir hisoblanadi.
Ma’lumot uchun: aprobatsiya –ma’lum bir navga mansub o‘simliklarning nav tozaligini yoki tipikligini, ekinlar orasida begona o‘tlar bo‘lishini, kasallik va zararkunandalar tomonidan zararlanishini aniqlash maqsadida urug‘likni dala sharoitida tekshirish jarayoni.

Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан проводит учебный полевой семинар по апробации на семенных полях хлопчатника хозяйства «Элита» в Наманганской области. В ходе семинара обсуждались вопросы апробации хлопковых полей, отведенных под семенной материал, сбора, приема и хранения семенного хлопка.
В семинаре приняли участие сотрудники Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан, а также представители профильных министерств и ведомств, научно-исследовательских институтов, Центра развития семеноводства, Национального центра знаний и инноваций в сельском хозяйстве, члены апробационной комиссии, эксперты по защите растений, а также руководители хлопково-текстильных кластеров и семеноводческих хозяйств – более 150 участников.
Первый заместитель министра сельского хозяйства Шухрат Тешаев провел областной учебно-практический семинар по правильному размещению сортов хлопчатника и качественному сбору семян.
В рамках семинара особое внимание было уделено основным задачам ученых в области защиты растений в целях создания здорового семенного фонда.
Директор Национального центра знаний и инноваций в сельском хозяйстве Алишер Тораев рассказал участникам о проводимой сотрудниками института и авторами сортов работе по предоставлению семенного материала высокоурожайных сортов хлопчатника в элитные семеноводческие хозяйства.
Также в ходе мероприятия участники посетили поля семенного хозяйства «Элита» в Наманганской области, и ознакомились со свойствами сорта хлопчатника «Андижан-35», выращиваемого под семенной материал.
В целях непрерывного обеспечения хлопководческих хозяйств высокоурожайными семенами и посевным материалом ежегодно на хлопковых полях проводятся мероприятия по апробации. Апробация хлопчатника считается важным мероприятием. Здесь формируется чистота сортов элитных и потомственных посевов. Определяется фактическая сортовая чистота (плодовитость), наличие сортовых смесей, степень поражения растений болезнями и вредителями, ожидаемая урожайность культуры, количество семенного хлопчатника и объем ожидаемого от него семенного материала.
Для информации: апробация – полевое обследование семенного посева. Проводится для определения сортовой чистоты или типичности растений, относящихся к тому или иному сорту, засоренности посевов, пораженности болезнями и поврежденности вредителями.