O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 16-noyabrdagi “Paxta-to‘qimachilik klasterlari faoliyatini tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 14-sonli Farmoni mazmuni
Farmonning maqsadi:
Paxta-to‘qimachilik klasterlari faoliyatini yanada takomillashtirish, ularning qishloq xo‘jaligi yerlaridan samarali foydalanishdagi roli va masʼuliyatini oshirish, mahsulot yetishtiruvchi va uni qayta ishlovchilarning manfaatdorligini taʼminlashga doir bozor tamoyillarini keng joriy etish.
Paxta-to‘qimachilik klasterlari faoliyatini Respublika komissiyasi muvofiqlashtiradi;
Respublika komissiyasining asosiy vazifalari:
paxta-to‘qimachilik klasterlarini tashkil etish uchun talabgorlarning arizalarini ko‘rib chiqish;
paxta-to‘qimachilik klasterlari faoliyatini, jumladan, klaster doirasida tuzilgan shartnoma majburiyatlarining bajarilishi va olingan bank kreditlarining o‘z vaqtida qaytarilishini tahlil qilib borish;
paxta-to‘qimachilik klasterlari faoliyatida yuzaga kelayotgan tizimli muammolarni bartaraf etish bo‘yicha Hukumatga takliflar kiritib borish;
investitsiya majburiyatlarini buzgan paxta-to‘qimachilik klasteri faoliyatini tugatish bo‘yicha tavsiyanoma berish.
Farmonda belgilangan tartib:
a) paxta-to‘qimachilik klasterini tashkil etish Respublika komissiyasi xulosasiga asosan Vazirlar Mahkamasining qarori bilan amalga oshiriladi. Bunda paxta-to‘qimachilik klasteriga ijara huquqi asosida yer uchastkasini berish talabgorning arizasiga asosan qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda amalga oshiriladi;
b) paxta-to‘qimachilik klasterlarini tashkil qilishda yetishtiriladigan yoki sotib olinadigan paxta xomashyosining kamida 50 foizini o‘zida qayta ishlash quvvati (eng kamida ip-kalava) mavjud bo‘lgan talabgorga boshqalarga nisbatan ustunlik beriladi;
v) VMning qaroriga asosan Qishloq xo‘jaligi vazirligi, «O‘zbekiston paxta-to‘qimachilik klasterlari» uyushmasi, tegishligiga ko‘ra Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi yoki viloyat hokimligi va paxta-to‘qimachilik klasterini tashkil qilish bo‘yicha talabgor o‘rtasida to‘rt tomonlama bitim o‘ttiz yil muddatga tuziladi. Bunda talabgor chet el investitsiyalari ishtirokidagi korxona yoki chet el yuridik shaxsi bo‘lgan taqdirda to‘rt tomonlama bitim yigirma besh yilgacha bo‘lgan muddatga tuziladi;
g) bir hududda (Qoraqalpog‘iston Respublikasi yoki tegishli viloyat) barcha paxta-to‘qimachilik klasterlariga fermer xo‘jaliklari bilan shartnoma asosida faoliyat yuritishiga va fermer xo‘jaliklariga ushbu klasterlar bilan paxta xomashyosini yetkazib berish bo‘yicha ixtiyoriy ravishda fyuchers shartnomalarini tuzishga ruxsat beriladi;
d) to‘rt tomonlama bitimni bekor qilish quyidagi hollarda faqatgina sud tartibida amalga oshiriladi:
tomonlarning hech bo‘lmaganda bittasi qarshi bo‘lgan taqdirda;
tomonlarning bitimda ko‘zda tutilgan majburiyatlarini belgilangan muddatda bajarmasligi (bundan fors-major holatlar va (yoki) o‘ziga bog‘liq bo‘lmagan sabablarga ko‘ra vujudga keladigan holatlar mustasno);
qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtiruvchilarning uchdan ikki qismi paxta-to‘qimachilik klasterlari tomonidan o‘zaro tuzilgan shartnoma munosabatlari uch yil davomida to‘liq bajarilmay kelinganligini asoslovchi yozma murojaatlarining mavjudligi;
e) 2022-yil hosilidan boshlab paxta xomashyosini yetishtiruvchi xo‘jalik subyektlari yer uchastkasining ijara shartnomasi bekor qilingan taqdirda, bo‘shagan yer uchastkasini qayta ijaraga berishda ushbu tumanda faoliyat yuritayotgan paxta-to‘qimachilik klasteri boshqa teng sharoitlarda ustun huquqqa ega bo‘ladi.

Содержание указа Президента Республики Узбекистан от 16 ноября 2021 года № 14 “О мерах по регулированию деятельности хлопково-текстильных кластеров”
Цель Указа:
Дальнейшее совершенствование деятельности хлопково-текстильных кластеров, повышения их роли и ответственности в эффективном использовании сельскохозяйственных земель, широкого внедрения рыночных принципов для обеспечения заинтересованности производителей и переработчиков продукции.
рассмотрение заявлений претендентов на создание хлопково-текстильных кластеров;
проведение анализа деятельности хлопково-текстильных кластеров, в том числе выполнение обязательств по договорам, заключенным в рамках кластера, своевременный возврат полученных банковских кредитов;
внесение Правительству предложений по устранению системных проблем, возникающих в деятельности хлопково-текстильных кластеров;
рекомендации по прекращению деятельности хлопково-текстильного кластера, нарушившего инвестиционные обязательства.
а) предоставление хлопково-текстильному кластеру земельного участка на основе права аренды осуществляется на основании заявления претендента;
б) предпочтение отдается претенденту, имеющему мощность собственной переработки (как минимум пряжи) не менее 50% производимого или закупаемого хлопка-сырца;
в) Между Министерством сельского хозяйства, Ассоциацией хлопково-текстильных кластеров Узбекистана, Советом Министров Республики Каракалпакстан или хокимиятом области соответственно и претендентом заключается четырехстороннее соглашение сроком на 30 лет.
При этом если претендент является предприятием с участием иностранных инвестиций или иностранным юридическим лицом, то четырехстороннее соглашение заключается сроком до 25 лет;
г) всем хлопково-текстильным кластерам в одном регионе разрешается осуществлять деятельность с фермерскими хозяйствами на договорной основе и фермерским хозяйствам добровольно заключать фьючерсные договоры с данными кластерами по поставке хлопка-сырца;
д) отмена четырехстороннего соглашения осуществляется исключительно в судебном порядке в случаях:
несогласия хотя бы одной из сторон;
невыполнения в установленные сроки обязательств сторон, предусмотренных в соглашении;
наличия письменных обращений двух третей производителей сельскохозяйственной продукции, обосновывающих неполное выполнение хлопково-текстильными кластерами заключенных взаимных договорных отношений в течение 3-х лет;
е) в случае отмены договора аренды земельного участка хозяйствующих субъектов – производителей хлопка-сырца, начиная с урожая 2022 года при субаренде высвобождаемого земельного участка, хлопково-текстильный кластер, осуществляющий деятельность в данном районе имеет преимущественное право при прочих равных условиях.