Bugun O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Tuproqshunoslik va agrokimyoviy tadqiqotlar institutida “Tuproqshunoslik va agrokimyo” ilmiy jurnalining ilk soni taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Tadbirni institut direktori Shuhrat Bobomurodov olib bordi. Unda olimlar, professorlar va katta ilmiy xodimlar hamda soha vakillari ishtirok etishdi.
Jurnalning ushbu soni Tuproqshunoslik va agrokimyoviy tadqiqotlar instituti faoliyatining 100 yillik tarixiga bag‘ishlab nashr etildi. Uning sahifalarida oxirgi yillarda qishloq xo‘jaligi sohasida olib borilayotgan islohotlar to‘g‘risidagi qiziqarli maqolalarni o‘qishingiz mumkin. Shuningdek, institut faoliyati, unda amalga oshirilayotgan ilmiy yangiliklar va tadqiqotlar ham batafsil yoritilgan.
Jurnal tahririyati o‘z oldiga agrar yo‘nalishda tahsil olayotgan talabalar va yosh tuproqshunos mutaxassis olimlarning ilmiy salohiyatini oshirish, ularni zamonaviy ilm-fan va texnologiyalarning afzalliklari bilan tanishtirib borish, respublikamizda va jahonda qishloq xo‘jaligi sohasida olib borilayotgan ilmiy-amaliy jarayonlardan xabardor qilishni maqsad qilishgan.
“Tuproqshunoslik va agrokimyo” ilmiy jurnalida o‘zbek, rus va ingliz tillaridagi maqolalar chop etiladi. Shuningdek, unda xorijiy davlatlardagi tuproqshunos olimlarning maqolalari ham berib boriladi. Darvoqe, jurnal bir yilda 4 marta nashr etiladi.

Сегодня в институте почвоведения и агрохимических исследований при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан состоялась презентация первого номера научного журнала «Почвоведение и агрохимия». Мероприятие провел директор института Шухрат Бобомуродов. В нем приняли участие ученые, профессора и ведущие научные сотрудники, а также представители промышленности.
Выпуск журнала посвящен 100-летней истории института почвоведения и агрохимических исследований. На его страницах можно прочитать статьи о реформах, проведенных в сфере сельского хозяйства за последние годы. Также подробно освещается деятельность института, проводимые в нем научные инновации и исследования.
Редакция журнала поставила перевод собой цель – повышение научного потенциала студентов и молодых почвоведов. Их знакомят с достижениями современной науки и техники, информируют о научно-практических процессах, проводимых в области сельского хозяйства в республике и в мире.
В научном журнале «Почвоведение и агрохимия» статьи опубликованы на узбекском, русском и английском языках. Также в нем размещены статьи почвоведов зарубежных стран. Журнал выходит 4 раза в год.