20-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligida Germaniyaning GFA Consulting Group GmbH kompaniyasi mutaxassislari va vazirlikning ekspertlar guruhi o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ushbu uchrashuv Germaniya oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi Federal vazirligi (BMEL) tomonidan moliyalashtiriladigan ikki tomonlama kooperatsion dasturni (ITKD) rivojlantirish doirasida o‘tkazildi.
ITKD davomida mahalliy mutaxassislar ekinlarni barqaror yetishtirish, zamonaviy texnologiyalarni hisobga olgan holda hayvonlarni boqish sohasida Germaniyaning ilg‘or usullarini, shuningdek qishloq xo‘jaligi korxonalarini boshqarish ko‘nikmalarini o‘rganadilar.
«Yig‘ilishda agrar kompleks uchun bir qator muhim masalalar ko‘rib chiqildi. Oziq-ovqat xavfsizligi bilan bevosita bog‘liq bo‘lgan organik qishloq xo‘jaligini qo‘llab-quvvatlash mavzusiga to‘xtalib o‘tildi. Bundan tashqari, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari savdosi va moliyaviy qo‘llab-quvvatlash masalalariga ham eʼtibor qaratildi. Yer huquqi, urug‘chilik masalalari ham tilga olindi, – deya taʼkidlab o‘tdi Xalqaro moliya institutlari loyihalari ва grantlarni muvofiqlashtirish boshqarmasi boshlig‘i Ramin Gasanov, – Uchrashuvda O‘zbekistonda ozuqa ekinlarini ekologik jihatdan barqaror va iqlimga moslashtirilgan tarzda yetishtirishni rivojlantirish bo‘yicha birinchi loyihaning tafsilotlari muhokama etildi».

20 июня 2022 года в Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан состоялась рабочая встреча между специалистами немецкой компании GFA Consulting Group GmbH и группой экспертов Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан.
Встреча состоялась в рамках развития двусторонней кооперационной программы (ДКП), финансируемой Федеральным министерством продовольствия и сельского хозяйства Германии (BMEL).
В ходе ДКП местные специалисты обучаются передовым немецким методикам работы в области устойчивого возделывания культур, содержания животных с учетом современных технологий, а также навыкам менеджмента сельхозпредприятий.
«На встрече обсуждался ряд важных для аграрного комплекса вопросов. Была затронута тема поддержки органического сельского хозяйства, которая напрямую связана с безопасностью пищевой продукции. Кроме того, уделили внимание вопросам торговли сельхозпродукцией и финансовой поддержке. Коснулись тем земельного права, семеноводства, – рассказал начальник управления по координации грантов и проектов международных финансовых институтов Рамин Гасанов, – На встрече мы обсудили детали будущего первого проекта по продвижению экологически устойчивого и климатически адаптированного выращивания кормовых культур в Узбекистане», – добавил он.