Fermerlar maktabining 6-mavsum o‘quv mashg‘ulotlarida chorvachilik, sabzavotchilik va polizchilik, parrandachilik, issiqxona xo‘jaligi, uzumchilik yo‘nalishlari bo‘yicha bepul o‘qitiladi.
Fermerlar maktabi – bu qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirishda eng zamonaviy innovatsion texnologiyalardan foydalanishni yoshlarga o‘rgatish, bilimli va malakali yosh fermerlarni tayyorlash va qishloq xo‘jaligi sohasida tadbirkorlik ko‘nikmalarini oshirish sirlarini ochib beradigan O‘zbekistondagi ilk loyiha. Fermerlar maktabi 5 ta hududda ya‘ni Toshkent, Andijon, Samarqand, Termiz, Nukus shahridagi qishloq xo‘jaligi oliy o‘quv yurtlari bazasida tashkil etilgan.
Ushbu maktabda olib borilayotgan darslar mazmunli va samaradorligi bilan ko‘pchilikning qiziqishiga sazovor bo‘lmoqda. Shu bois bu yilgi mashg‘ulotlarda turli viloyatlardan ko‘plab o‘quvchilar ishtirok etishdi.
Navbatdagi o‘quv kurslarida qatnashish uchun qishloq xo‘jaligi sohasiga qiziqqan, bu sohada o‘z rejalari va maqsadlariga ega bo‘lgan yoshlar suhbatdan o‘tishdi. Unga ko‘ra, 1 922 nafar o‘qish istagida bo‘lgan yurtdoshlarimizdan 150 nafari tanlab olindi.
2021-yilning 3-iyun kuni Fermerlar maktabi o‘quv kursining ilk mavsumiga start berilgan. Bugungi kungacha 73 nafar talaba “GOLD” sertifikatini olishga muvaffaq bo‘ldi.
Fermerlar maktabi qishloq xo‘jaligi sohasida o‘z biznesini ochish yoki yuritish uchun “Agrobank” ATB kreditlarini olayotgan yoshlarning soha bo‘yicha bilim va malakaga bo‘lgan ehtiyojini inobatga olgan holda, oliy ta‘lim muassasalari bilan hamkorlikda yoshlarni hamda sohada faoliyat yuritayotgan fermerlarni qisqa muddatli kurslarda o‘qitish orqali mamlakatimiz qishloq xo‘jaligi sohasini rivojlantirish maqsadida tashkil etilgan.

Начался 6-й сезон «Школы фермеров», который бесплатно проводится по направлениям: животноводство, овощеводство, бахчеводство, птицеводство, тепличное хозяйство, виноградарство.
«Школа фермеров» — первый проект по обучению молодежи в Узбекистане с использованием новейших инновационных технологий в сельскохозяйственном производстве. Здесь ведут подготовку квалифицированных молодых фермеров и повышают предпринимательские навыки в сельском хозяйстве. Такие «Школы фермеров» уже организованы на 5 локациях на базе сельскохозяйственных вузов городов: Ташкент, Андижан, Самарканд, Термез и Нукус.
Занятия, которые проходят в Школе фермеров, становятся все более популярными, так как они очень содержательны и эффективны. Уже в этом году на тренинге принимали участие слушатели, которые приехали с разных регионов страны.
До начала учебных курсов были проведены собеседования среди молодежи, кто интересуется сельским хозяйством и у кого есть планы для развития этой отрасли. Из 1 922 желающих обучиться, было отобрано только 150 человек.
3 июня 2021 года стартовал первый сезон обучающего курса в «Школе фермеров». На сегодняшний день только 73 студента смогли получить сертификат GOLD.
Справочно: «Школа фермеров» была создана в сотрудничестве с высшими учебными заведениями в целях развития аграрного сектора страны путем краткосрочного обучения молодежи и фермеров, с учитом потребности в знаниях и навыках молодых людей, получающих кредиты в АКБ «Агробанк» для открытия или ведения своего собственного дела.