Tovar-xomashyo birja savdolarida sotilgan paxta yog‘ining yanvar oyidagi o‘rtacha narxi 1 tonna mahsulot uchun 14 949,5 ming so‘mni tashkil etdi. Ushbu oydagi savdolarda paxta yog‘ining minimal narxi 10 947,1 ming so‘mni, maksimal narxi esa 16 479,5 ming so‘mni tashkil etdi.
Fevral oyida ham paxta yog‘ining birja narxlarida sezilarli o‘zgarishlar kuzatilmagan bo‘lsada, mart oyidan boshlab paxta yog‘i narxida keskin o‘zgarishlar kuzatildi. Jumladan, mart oyida paxta yog‘ining maksimal narxi 17 331 ming so‘mgacha ko‘tarilib, yanvar oyining maksimal narxiga nisbatan 5,2% ga oshgan.
Eng yuqori narx may oyidagi savdolarda kuzatilib, 1 tonna mahsulot uchun 18 842,9 ming so‘mni tashkil etgan va yanvar oyining maksimal narxi (16479,5 ming so‘m)ga nisbatan 14,3% o‘sgan, shu oyning minimal narxi (10 947,1 ming so‘m)ga nisbatan esa 72,1 %ga oshgan. Shuningdek 31-may kungi savdolarda paxta yog‘ining realizatsiyasi o‘rtacha 16 954,3 ming so‘mdan amalga oshirilib, bu esa joriy yilning ilk savdo kuni (5-yanvar)dagi o‘rtacha narx – 16 479,5 ming so‘mga nisbatan 2,9 % ga oshganligini ko‘rsatmoqda.
Yil boshidan (yanvar-may) buyon esa bir tonna paxta yog‘ining o‘rtacha narxi 15 524,5ming so‘mni tashkil etib, yanvar oyidagi o‘rtacha narxga nisbatan 2,5%ga o‘sgan.
2022-yil yanvar-may oylarida O‘zbekiston Tovar-xomashyo birja savdolarida sotilgan paxta yog‘ining hajmlari, tonna
Joriy yil yanvar-may oylarida birja savdolariga chiqarilgan paxta yog‘ining eng ko‘p hajmi 5-may kungi savdolarga to‘g‘ri kelib, ushbu kungi savdolarda ishlab chiqaruvchilar tomonidan jami 3 813,3 tonna paxta yog‘i taklif qilingan. Bu yanvar oyidagi maksimal taklif (901,1 tonna) ga nisbatan 4,2 barobar ko‘pdir.
Aholi va tashkilotlarda, ayniqsa umumiy ovqatlanish korxonalarida paxta yog‘iga bo‘lgan talabning oshishi tovar-xomashyo birjalaridagi savdolarda taklif etilayotgan paxta yog‘i hajmining ortib borishiga bevosita taʼsir qiluvchi omillardan biri hisoblanadi. Shunga ko‘ra birja savdolarida sotilayotgan paxta yog‘ining hajmi har oyda ortib borayotganligini ko‘rishimiz mumkin.
Jumladan, yanvar oyida 1 kunlik birja savdolariga qo‘yilgan paxta yog‘ining o‘rtacha miqdori 293,7 tonnani; fevralda – 304,7 tonna; martda – 588,2 tonna; aprelda – 475,5 tonna hamda may oyida 721,5 tonnani tashkil etdi. Joriy yil boshidan kunlik savdolarda o‘rtacha 485,3 tonnadan paxta yog‘i realizatsiya qilindi.
2022-yil yanvar-may oylarida paxta yog‘ining o‘rtacha narxlari eng yuqori bo‘lgan kunlar hamda savdolarda paxta yog‘i hajmi eng ko‘p taklif etilgan kunlar dinamikasi
2022-yil yanvar-may oylarida paxta yog‘ining o‘rtacha narxlari eng past bo‘lgan kunlar hamda savdolarda paxta yog‘i hajmi eng oz taklif etilgan kunlar dinamikasi
Maʼlumotlar O‘zbekiston Respublikasi Tovar-xomashyo birjasi maʼlumotlari asosida O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligining Statistik tahlil boshqarmasi tomonidan tayyorlandi

Средняя цена хлопкового масла, реализованного на Товарно-сырьевой бирже в январе составила 14 949,5 тыс. сумов за 1 тонну продукции. Минимальная цена на хлопковое масло в этом месяце составила 10 947,1 тыс. сумов, максимальная — 16 479,5 тыс. сумов.
Существенных изменений цен на хлопковое масло в феврале не произошло, но с марта наблюдались резкие изменения цен на хлопковое масло. В частности, в марте максимальная цена на хлопковое масло поднялась до 17 331 тыс. сумов, что на 5,2% больше максимальной цены в январе.
Самая высокая цена наблюдалась на торгах в мае месяце, которая составила 18 842,9 тыс. сумов за 1 тонну продукции и увеличилась на 14,3% по сравнению с максимальной ценой января (16479,5 тыс. сум), увеличилась на 72,1% по сравнению с минимальной ценой этого месяца (10 947,1 тыс. тыс.сум). Кроме того, реализация хлопкового масла на 31 мая составила в среднем 16 954,3 тыс.сумов, что показывает рост на 2,9% по сравнению со средней ценой в первый торговый день года (5 января) — 16 479,5 тыс.сумов.
С начала года (январь-май) средняя цена тонны хлопкового масла составила 15 524,5 тыс.сумов, что выше средней цены января на 2,5%.
Объемы реализации хлопкового масла, релизованного в январе-мае 2022 года на Товарно-сырьевой бирже Узбекистана, тонна
Наибольший объем торгов хлопковым маслом в январе-мае текущего года пришелся на 5 мая. Всего производителями было предложено 3813,3 тонны хлопкового масла, это в 4,2 раза больше максимального предложения января (901,1 тонны).
Увеличение спроса на хлопковое масло у населения и организаций, особенно в предприятиях общественного питания, является одним из факторов, непосредственно влияющих на увеличение объема предлагаемого хлопкового масла на товарных биржах. Соответственно, можно увидеть, что объем хлопкового масла, продаваемого на биржах, увеличивается с каждым месяцем.
В частности, среднее количество хлопкового масла, торгованного на бирже в январе, составило 293,7 тонны; в феврале — 304,7 тонны; в марте — 588,2 тонны; в апреле — 475,5 тонны и в мае — 721,5 тонны. С начала текущего года за один день реализовывалось в среднем 485,3 тонны хлопкового масла.
Динамика дней, когда средняя цена хлопкового масла была самой низкой в январе-мае 2022 года и дней, когда был предложен наименьший объем хлопкового масла
Подготовлено Управлением статистического анализа Министерства сельского хозяйства РУ на основе данных Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи