Qoraqalpog‘iston respublikasi Beruniy tumanida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Shuhrat G‘aniyev rahbarligida “Dala madaniyati – fermer daromadi” shiori ostida ko‘rgazmali seminar bo‘lib o‘tdi.
Unda qishloq xo‘jaligi korxonalari xususan, fermer xo‘jaliklari, MChJ va klasterlar avvalo, dalalarda yerga-yer qo‘shish, uning chetlariga oziq-ovqat ekinlarini ekish, yerlardan unumli foydalanish kabi tartiblar asosida dala madaniyatiga rioya etishi kerakligiga e‘tibor qaratildi. Shuningdek, tejovchi texnologiyalarni joriy qilish orqali suv resurslaridan samarali foydalanish, paxta va g‘alla ekinlarini o‘stirish, sabzavot, poliz va moyli ekinlarni parvarish qilish bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirildi.
Tadbirda qishloq xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari Shuhrat Teshayev, Suv xo‘jaligi vaziri Shavkat Xamrayev, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisining o‘rinbosari D. Qaypov hamda agrar soha vakillari ishtirok etishdi.
Seminardan so‘ng, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Sh. G‘aniyev tumandagi “KKR ipak klaster” MChJ pillachilik klasteri korxonasiga tashrif buyurdi. U yerda 2022-yil hosili uchun yetishtirilgan pilla xomashyosini qabul qilish jarayonlari va ushbu yilda ishga tushadigan pillani qayta ishlash fabrikasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishdi.

В Берунийском районе Республики Каракалпакстан под руководством заместителя премьер-министра Республики Узбекистан Шухрата Ганиева был проведен показательный семинар под девизом «Соблюдение культуры на полях – доход для фермеров».
Здесь было уделено отдельное внимание сельскохозяйственным предприятиям, в частности фермерские хозяйства, ООО и кластеры, должны в первую очередь придерживаться культуры поведения на полях, особенно при вводе на эксплуатацию вышедших из оборота земель, посадке культур по краям полей, рациональном использовании земель. Также состоялся обмен мнениями по эффективному использованию водных ресурсов за счет внедрения ресурсосберегающих технологий, уходу за хлопковыми и зерновыми культурами, а также овощными, бахчевыми и масличными культурами.
В мероприятии приняли участие первый заместитель министра сельского хозяйства Ш. Тешаев, министр водного хозяйства Ш. Хамраев, заместитель председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан Д. Кайпов и представители аграрной сферы.
После семинара заместитель премьер-министра Республики Узбекистан Ш. Ганиев посетил кластер шелкопрядения ООО «ККР ипак кластер», расположенный в этом районе. Там он ознакомился с процессом приема сырья кокона, выращенного для урожая 2022 года, и работой, проводимой на фабрике по переработке коконов, который будет запущен в этом году.