10-13-may kunlari Farg‘onada Qishloq xo‘jaligi bo‘yicha maslahat xizmatlari markazining AKIS uchun bo‘lajak maslahatchilarini tayyorlash bo‘yicha trening formatidagi birinchi sinov loyihasi o‘tkazilmoqda. Tadbir Jahon banki XRAning “O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligini modernizasiya qilish” loyihasi doirasida tashkil etildi.
Ta’lim shaklidagi uchrashuvlar Jahon banki ekspertlari tomonidan Yevropa Ittifoqining ASK Facility loyihasi mutaxassislari bilan hamkorlikda o‘tkazildi. Unda Farg‘ona shahridagi qishloq xo‘jaligida bilim va xizmatlar AKIS markaziga ishga nomzod sifatida ko‘rilayotgan viloyatdagi agrar yo‘nalishdagi oliy o‘quv yurtlarining eng yaxshi 4-kurs talabalari ishtirok etishdi. Treningda jami 37 kishi qatnashdi.
Trening ikkita modulni o‘z ichiga oldi. Birinchi modulda ekspertlar asosiy konsalting ko‘nikmalari va bilimlarni uzatish usullari bilan o‘rtoqlashdi, ikkinchi modulda esa maqbul qishloq xo‘jaligi amaliyoti standarti (GAP) ma’lumotlari taqdim etildi. Bular atrof-muhitni himoya qilish, oziq-ovqat xavfsizligi va hayvonlarni beshikast boqish standartlaridir. O‘quv mashg‘ulotlari ishtirokchilari nazariy bilimlar bilan bir qatorda dala ishlari davom etayotgan to‘rtta fermer xo‘jaligiga ham borishdi. Shu tariqa, bugun ishtirokchilar fermer xo‘jaliklaridan birining dalasida amaliy mashg‘ulot o‘tkazmoqda.
Tashkilotchilarning g‘oyasi shundan iboratki, mazkur o‘quv amaliyoti yangi maslahatchilarga murakkab bo‘lgan dala ishlarini olib borishni osonlashtiradi va natijaga erishishda fermerlarga o‘z vaqtida yordam ko‘rsatish imkonini beradi.

В Фергане с 10 по 13 мая проходит первый пилотный проект Центра консультационных услуг в сфере сельского хозяйства в формате тренинга по обучению будущих консультантов в AKIS. Мероприятие организовано в рамках проекта МАP Всемирного банка «Модернизация сельского хозяйства Республики Узбекистан».
Обучающие встречи провели эксперты Всемирного банка в сотрудничестве со специалистами проекта Европейского Союза ASK Facility. Участниками выступили лучшие студенты четвертых курсов аграрных вузов в Фергане, которые рассматриваются в качестве потенциальных сотрудников Центра сельскохозяйственных знаний и услуг AKIS в Фергане. Всего в тренинге приняли участие 37 человек.
Тренинг включает в себя два модуля. На первом модуле эксперты делились базовыми навыками консультирования и методами передачи знаний, а на втором была представлена информация из Стандарта надлежащей сельскохозяйственной практики (GAP). Это стандарты из области охраны окружающей среды, безопасности пищевых продуктов и благополучия животных. Кроме того, участники тренинга выехали и на полевые работы по четырем фермам. Так, сегодня проводится практическое занятие в поле одного из фермерских хозяйств.
По задумке организаторов, подобная практика обучения облегчит новым консультантам выполнение сложных полевых работ и позволит им своевременно оказывать поддержку фермерам в достижении результатов.
Для новых слушателей подобный тренинг планируют провести на следующей неделе в Самарканде с 16 по 19 мая, а далее – в Ташкентской области (Чирчик). Вручение сертификатов всем участникам тренингов планируется организовать в конце мая – начале июня.