O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi sohasida strategik rivojlanish va tadqiqotlar xalqaro markazi vakillari tomonidan ilmiy-tadqiqot institutlari va boshqa masʼul shaxslar ishtirokida respublika viloyatlari bo‘ylab qishloq xo‘jaligi obyektlarini o‘rganish ishlari olib borilmoqda.
Xususan, bog‘ va tokzorlar barpo etish, sabzavot, kartoshka, poliz, dukkakli va moyli ekinlar, dorivor o‘simliklarni yetishtirish, ularni qayta ishlash, eksport qilish bilan bog‘liq tajribalar ko‘rib chiqilmoqda. Markaz mutaxassislari Samarqand viloyatining Jomboy tumanidagi “Bog‘bon” agrokompleksida bo‘lib, u yerda agrarchilar uchun seminar-trening tashkil etishdi. Ishtirokchilar agrokompleksning ilmiy ishlab chiqarish salohiyati, xalqaro loyihalarning qay darajada o‘zlashtirilayotgani hamda natijalari bilan yaqindan tanishdilar.
Tadbir davomida sohaga kiritilayotgan xalqaro grant va subsidiyalar asosida meva-sabzavotchilik yo‘nalishida yirik loyihalarni amalga oshirish, bugungi kungacha ajratilgan mablag‘lardan qay yo‘sinda foydalanilayotgani haqida maʼlumotlar olindi.
Taʼkidlanganidek, Samarqand viloyatida 2021-yilda grant mablag‘lari hisobidan qiymati 9467 ming AQSH dollari miqdoridagi 10 ta loyiha amalga oshirilib, qo‘shimcha 286 ta yangi ish o‘rinlari yaratildi. 2022-yilning shu davrigacha umumiy qiymati 2050 ming AQSH dollari miqdoridagi 4 ta loyihani moliyalashtirishga erishildi.
Ushbu chora-tadbirlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 22-dekabrdagi “Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi sohasida islohotlarni tadqiq qilish, strategik rejalashtirish hamda boshqarish tizimini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini taʼminlash maqsadida amalga oshirilmoqda. Ushbu qarorda oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi sohasini institutsional tahlil qilish va islohotlarning asosiy yo‘nalishini, shuningdek sohani rivojlantirish bo‘yicha qisqa, o‘rta va uzoq muddatli rejalar hamda strategiyalar ishlab chiqish kabi muhim vazifalar belgilab berilgan.

Представители Международного центра стратегических разработок и исследований в области продовольствия и сельского хозяйства при Министерстве сельского хозяйства РУ с участием специалистов научно-исследовательских институтов и других ответственных лиц изучают объекты сельского хозяйства в регионах страны.
В частности, ими рассмотрен опыт создания садов и виноградников, выращивания овощей, картофеля, бахчевых, бобовых и масличных культур, а также лекарственных растений, их переработки и экспорта. Специалисты центра посетили агрокомплекс «Садовод» в Джамбайском районе Самаркандской области, где был организован семинар-тренинг для аграриев. Участники ознакомились с научным и производственным потенциалом агропромышленного комплекса, а также с результатами освоения средств международных проектов.
В ходе мероприятия было рассказано о реализации крупных проектов в области плодоовощной продукции на основе международных грантов и субсидий, и о том, как используются выделенные на сегодняшний день средства.
Так, в 2021 году в Самаркандской области за счет грантов на сумму 9 467 долларов США реализовано 10 проектов, в рамках которых создано 286 новых рабочих мест.
Контрольные меры проведены с целью реализации задач, приведенных в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 22 декабря 2021 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы исследования реформ, стратегического планирования и управления в сфере продовольствия и сельского хозяйства».
В постановлении указаны такие важные задачи, как:
— проведение институционального анализа и разработка основных направлений реформ в сфере продовольствия и сельского хозяйства;