O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ)ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda Farg‘ona vodiysidagi qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari uchun maslahat uchrashuvlari o‘tkazdi.
Organik mahsulotlar ishlab chiqarish Yevropa va Amerika mamlakatlarida ommabop va talabgir hisoblanadi. FiBL va Ecovia Intelligence tadqiqot markazining maʼlumotlariga ko‘ra, dunyoda organik oziq-ovqat bozori birinchi marta 100 mlrd dollarga oshdi. Umuman olganda jahonda, 71,5 mln gektar maydonda organik qishloq xo‘jaligi yuritiladi, bu o‘tgan hisobot davriga nisbatan 2,9 foizga yoki 2 mln ga ko‘pdir. 2020-yil holatiga ko‘ra dunyo bo‘ylab qishloq xo‘jaligi yerlarining 1,5 foizida organik qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiriladi.
Bugungi kunda bu O‘zbekiston agrar sektorini riovjlantirishning istiqbolli yo‘nalishi hisoblanadi. Organik mahsulotlar yetishtirishda fermer va dehqonlar oldidagi vazifa nafaqat daromad ko‘rish, balki ishlab chiqarish jarayonlarining ekologik tozaligi, ijtimoiy yo‘naltirilganligi singari muhim jihatlar bo‘lishi kerak.
Organik mahsulotlar ishlab chiqarishda pestitsidlar, sintetik o‘g‘itlar, qo‘shimchalar va GMO ishlatilmaydi. Xalqaro qonunchilikda organik ishlab chiqarishga shunday ta’rif beriladi: “Bu organik ishlab chiqarish standartlari va qoidalari talablariga muvofiq sertifikatlangan organik ishlab chiqarishni yuritish natijasida olingan mahsulot”.
Organik sertifikatni olishda yetishtirish jarayonlarining qanday kechishi muhim hisoblanadi. Masalan, meva yetishtirishda qanday o‘g‘itlar, shuningdek, zararkunandalar va kasalliklarga qarshi qanday usullar qo‘llanilishi ahamiyatga ega. Ishlab chiqarishni transformatsiyalash uchun investitsiyalar fermerlar tomonidan kiritiladi. Ular o‘zlarining kichik maydonlarida talab katta bo‘lgan yuqori sifatli organik mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishadi.
O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) bilan birgalikda “O‘zbekistonda ekologik toza organik mahsulotlar ishlab chiqarish” loyihasi doirasida organik mahsulotlar sektorini rivojlantirishga qaratilgan tadbirlar tashkil etilmoqda. Ushbu loyiha uchun organik meva va sabzavotlarni yetishtirishga ixtisoslashgan hududlar tanlab olindi.
Loyiha konsepsiyasi “Qishloq xo‘jaligini 2030-yilgacha rivojlantirish strategiyasi”ning “Aholining oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash”, “Qishloq hududlarini rivojlantirish” singari asosiy yo‘nalishlari, “Organik mahsulotlar to‘g‘risida”gi Qonun va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining18.05.2020-yildagi PF-5995-son “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining sifat va xavfsizlik ko‘rsatkichlari xalqaro standartlarga muvofiqligini ta’minlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga maksimal darajada mos bo‘lib, BMTning barqaror rivojlanish maqsadlarini ham aks ettiradi.
Loyiha doirasida Qishloq xo‘jaligi vazirligining Organik ishlab chiqarish va maqbul qishloq xo‘jaligi amaliyotini rivojlantirish boshqarmasining bevosita ishtirokida Germaniyadan xalqaro ekspertlarni jalb etgan holda Ishchi guruh tuzildi. Ishchi guruh 2022-yil 3-6-aprel kunlari Namangan viloyati Yangiqo‘rg‘on tumanidagi klaster, kooperativ va fermer xo‘jaliklari bilan bir qator tadbirlar o‘tkazdi, shuningdek, Andijon qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida bo‘ldi. Manfaatdor shaxslar bilan uchrashuvdan ko‘zlangan maqsad organik qishloq xo‘jaligi va uning afzalliklari, zararkunandalarga qarshi kurash, zamonaviy agrotexnologiyalar kabi bir qator asosiy yo‘nalishlar salohiyatini o‘rganish va muhokama qilishdan iborat bo‘ldi. Ekomahsulotlar zanjirining muhim tarkibiy qismi bo‘lgan organik o‘g‘itlardan foydalanish masalasi muhokama va munozalarning asosiy mavzusiga aylandi.
Bularning barchasi organikaga o‘tishning ahamiyati haqidagi umumiy xabardorlikni oshirish, fermer xo‘jaliklari xodimlari va rahbarlarining malakasini oshirish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilariga ekologik barqarorlik masalasining ahamiyatini yetkazish, uzoq muddatli rentabellik hamda o‘sayotgan bozorning imkoniyatlaridan foydalanishni ta’minlaydi.
Loyiha xalqaro ekspertlarining fikricha, o‘tkazilgan tadbir va uchrashuvlar fermerlar hamda ilmiy hamjamiyat vakillarining organik mahsulotlar bozorini rivojlantirishga katta qiziqish bildirishini ko‘rsatdi.
Yevropa mamlakatlari tajribasidan ma’lumki, organik segment assortimentni kengaytirish hamda bozorda o‘z o‘rnini topish maqsadidagi kichik qishloq xo‘jaligi korxonalarida ayniqsa alohida qiziqish uyg‘otadi. Shu bilan birga, organik mahsulotlar ishlab chiqarish faoliyati asosan eksportga yo‘naltirilgan yirik qishloq xo‘jaligi korxonalarini ham tobora ko‘proq o‘ziga jalb etmoqda. Zero, ekologik toza ishlab chiqarish – atrof-muhitni sog‘lomlashtirish sari qo‘yilgan qadam.

Министерство сельского хозяйства РУ совместно с Представительством Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) в Узбекистане провели консультационные встречи для производителей сельхозпродукции в Ферганской долине.
Производство органических продуктов популярно и востребовано в странах Европы и Америки. По данным FiBL и Исследовательского центра Ecovia Intelligence, мировой рынок органических продуктов питания впервые превысил 100 млрд долларов. В целом по миру под органическое сельское хозяйство используется 71,5 млн га земель, что на 2,9% или на 2 млн га больше, чем в предыдущем отчетном периоде. По состоянию на 2020 год органические сельскохозяйственные продукты выращивались на 1,5% мировых сельскохозяйственных угодий.
Сегодня это перспективный сегмент развития агросектора в Узбекистане. При выращивании органических продуктов среди целевых задач для фермера должны быть не только заработок, но и такие важные аспекты, как экологичность и социальная ориентированность процессов производства.
При производстве органических продуктов не применяются синтетические удобрения, пестициды, добавки и ГМО. Согласно международному законодательству определение органической продукции звучит так: «Это продукция, полученная в результате ведения сертифицированного органического производства в соответствии с требованиями стандартов и правил органического производства».
Для получения органического сертификата важно, как проходит процесс выращивания. Например, в случае выращивания фруктов имеет значение, какие удобрения используют, а также какие методы применяют для борьбы с болезнями и вредителями. Инвестиции в трансформацию производства осуществляют фермеры. Они на своих небольших угодьях налаживают производство высококачественной органической продукции, которая пользуется большим спросом.
Министерством сельского хозяйства РУ в сотрудничестве с Германским агентством международного сотрудничества (GIZ) в рамках проекта «Производство экологически чистой органической продукции в Узбекистане» проводятся мероприятия, направленные на развитие сектора органических продуктов. Для этого проекта были выбраны регионы, специализирующиеся на выращивании органических фруктов и овощей.
Концепция проекта максимально соответствует ключевым приоритетам «Стратегии развития сельского хозяйства до 2030 года», среди которых «Продовольственная безопасность населения» и «Развитие сельской местности», Закона об органической продукции и Указа Президента Республики Узбекистан от 18.05.2020 г. № УП-5995
«О дополнительных мерах по обеспечению соответствия показателей качества и безопасности сельскохозяйственной продукции международным стандартам», а также отражает цели устойчивого развития ООН.
В рамках проекта создана рабочая группа с непосредственным участием специалистов Управления по развитию органического производства и надлежащей сельскохозяйственной практики Министерства сельского хозяйства с привлечением международных экспертов из Германии и Турции. Рабочая группа с 3 по 6 апреля 2022 года провела ряд мероприятий с кластерами, кооперативами и фермерскими хозяйствами Янгикурганского района Наманганской области, а также состоялся визит в Андижанский институт сельского хозяйства и агротехнологий. Целью встреч с заинтересованными лицами стало: изучение потенциала и обсуждение ряда ключевых направлений, таких как органическое сельское хозяйство и его преимущества, борьба с вредителями, современные агротехнологии. Ключевой темой обсуждений и дискуссий был и вопрос использования органических удобрений, которые выступают важным компонентом цепочки экопродукции.
Все это позволяет обеспечить повышение общей осведомленности о важности перехода к органике, повышение квалификации сотрудников фермерского хозяйства и руководителей, донести до производителей сельхозпродукции региона важность вопросов экологической устойчивости, обеспечение долгосрочной рентабельности и использование возможностей растущего рынка.
По словам международных экспертов проекта, проведенные мероприятия и встречи выявили значительную заинтересованность аграриев и представителей научного сообщества в развитии рынка органических продуктов.
По опыту европейских стран известно, что сегмент organic особенно интересен небольшим сельхозпредприятиям для расширения ассортимента и занятия своей рыночной ниши. В то же время, производство органической продукции все больше привлекает и крупные сельхозпредприятия, ориентированные на экспорт. Ведь экологически чистое производство – путь к оздоровлению окружающей природы.